Data publikacji:

Jaki rower szosowy wybrać?

Jaki rower szosowy wybrać na początek i na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu? Kiedy zaczynamy przygodę rowerową, chcemy zadbać o lepsze zdrowie, spalić zbędne kilogramy i po prostu czuć się lepiej. Jednak najpierw musimy pomyśleć o tym, aby wybrać egzemplarz dopasowany do własnych potrzeb.
Jaki rower szosowy wybrać?
Wybierając konkretny typ roweru szosowego, będziemy musieli zdecydować o tym, jaki ma być jego rozmiar oraz geometria ramy. Trzeba także podjąć decyzję dotyczącą materiału, z jakiego będzie wykonany. Istotne są również elementy, które wpływają na komfort jazdy – zaliczamy do nich napęd rowerowy, hamulce i pedały. Na koniec dopiero można pomyśleć o dodatkach, czyli np. miejscu na bidon, i kolorach.

Rozmiar i geometria ramy roweru szosowego

Dobry rower szosowy będzie nam służył przez wiele lat, jeśli profesjonalnie podejdziemy do jego zakupu. Jest to poważna inwestycja i zawsze, kiedy mamy już upatrzony konkretny model, należy zwrócić uwagę na odpowiednie dopasowanie rozmiaru ramy.
Wybór odpowiedniej ramy do kolarstwa szosowego ma ogromny wpływ na szybkość jazdy, a to z kolei ma wpływ na osiągane wyniki, dlatego tak istotne jest staranne podejście do wyboru idealnej ramy. Należy wziąć również pod uwagę długość mostka, wspornika siodła oraz korb. Na szczęście w internecie znajdziemy wiele kalkulatorów, więc bardzo szybko wykonamy niezbędne obliczenia.

Co jeszcze na początek sprawdzić, wybierając rower szosowy?

W kolejnym kroku należy zastanowić się nad tym, z jakiego materiału chcemy mieć ramę rowerową. Najpopularniejszymi tworzywami są aluminium oraz włókno węglowe.
Carbon jest znacznie lżejszy, bardzo dobrze tłumi wszelkie drgania oraz ładnie się prezentuje. Natomiast aluminium jest zdecydowanie tańsze i zastanawiając się, z jakiego materiału wybrać na początek rower szosowy, tanim i dobrym rozwiązaniem jest właśnie ten z aluminium.

Który napęd wybrać do roweru szosowego?

Najczęściej do rowerów szosowych możemy dopasować napędy oferowane przez najpopularniejszych producentów, takich jak Shimano oraz SRAM, a także Campagnolo. W każdej firmie znajdziemy różne grupy osprzętów, które różnią się między sobą materiałem wykonania, wagą i ceną, a także precyzją w działaniu.
Napędy mogą być ciężkie i toporne, ale również można znaleźć takie, które są niezwykle lekkie oraz szybkie i precyzyjne w zmianie przełożeń. Dodatkowo charakteryzują się efektywnym designem. Znajdziemy takie, które są w niskiej cenie i z pewnością spełnią oczekiwania początkujących osób, ale także znajdziemy modele typowo wyścigowe, w znacznie wyższej cenie, polecane ścigającym się amatorom i zawodowcom.

Tarczowe czy szczękowe hamulce na rower szosowy?

Przez ostatnie lata hamulce tarczowe zyskują coraz większą popularność zarówno w amatorskim, jak i zawodowym peletonie. Tutaj decyzja podjęta jest pod wieloma różnymi względami.
Na początek należy dokładnie zastanowić się, w jakim terenie będziemy najczęściej się poruszać. Czy będziemy jeździć po drogach krętych, czy może niebezpiecznych zjazdach?
Na nizinnych trasach hamulce tarczowe mniej się przydają, ale są zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem, kiedy jedziemy po płaskim terenie i niezbędne jest nam natychmiastowe hamowanie. Najczęściej polecanym rozwiązaniem są tarczowe hamulce hydrauliczne, które spełniają oczekiwania zawodowców i początkujących.

Rower szosowy – jakie pedały wybrać?

Rower szosowy może mieć wpinane lub platformowe pedały. Po drodze możemy jeździć zarówno na jednych, jak i na drugich. W większości rowerów będą one sprzedawane bez pedałów albo z pedałami platformowymi. Można zdecydować się na jedno i drugie albo po prostu przetestować na miejscu i zobaczyć, w których lepiej nam się pedałuje.

Jak wybrać najlepszy rower szosowy damski?

Kiedy rozpoczyna się sezon rowerowy, to kobiety bardzo chętnie i aktywnie decydują się na przejażdżki rowerowe. Okazuje się, że ten trend jest wzrostowy i coraz więcej pań chce spędzać czas w trasie. Dlatego też wielu producentów wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i oferuje przemyślane i dobrze dopasowane szosowe rowery damskie.
Zakup damskiego roweru nigdy nie jest łatwy, ponieważ należy wziąć pod uwagę wiele istotnych czynników, parametrów oraz kryteriów. Żeby ułatwić ich wybór, poniżej znajdziesz dodatkowe informacje, aby dobrze wiedzieć, czym kierować się podczas zakupu.
Na początek przy wyborze damskiego roweru szosowego należy przede wszystkim zwrócić uwagę na wagę, która musi być dostosowana do gabarytów kobiety. Najpopularniejsze są modele z lekką i wytrzymałą ramą. Rower powinien być masywny, aby zapewnić płynne kierowanie oraz rozwijanie prędkości, co ma znaczący wpływ na komfort jazdy. Warto więc zrobić test na miejscu podczas zakupu.
Panie bardzo chętnie sięgają po rowery aluminiowe, które są nawet 2 razy lżejsze od stalowych. Waga całego roweru szosowego damskiego nie powinna przekraczać 20 kg.
Ważnym czynnikiem są również modele z obniżoną ramą, które ułatwiają wsiadanie i zsiadanie. Doceniane jest to przez kobiety, gdy jeżdżą w sukienkach oraz spódnicach.
Należy wziąć pod uwagę także wzrost, pod względem którego wybiera się rozstaw ramion kierownicy. Im wyższa jest rowerzystka, tym szerszą należy wybrać kierownicę. Z budowy anatomicznej wynika również, że siodełko damskie na rower szosowy powinno być nieco szersze.
Rower damski powinien posiadać także szersze opony, które będą amortyzować wstrząsy, bardzo dobre hamulce, a także szybko zmieniające się przerzutki. Dopiero na koniec zwracamy uwagę na wybór odpowiedniego koloru czy wzorów oraz pozostałych dodatków.
Zdjęcie: Envato/ FlamingoImages
Autor: Redakcja Ceneo