Data publikacji:

Jaki rower mtb do 3000 zł?

Rowery mtb, czyli górskie są jednymi z najbardziej popularnych jednośladów. Przeznaczone są do jazdy po górach, ale również sprawdzą się na innych wymagających terenach, dlatego są tak rozchwytywane przez miłośników kolarstwa. Sprawdźmy więc, co takiego mają w sobie rowery mtb. Czym się charakteryzują? Jakie są rodzaje rowerów mtb? Jaki rower mtb do 3000 zł wybrać?
Sprawdź również: Jakie buty na rower wybrać?
jaki rower mtb do 3000 zł

Czym są rowery mtb?

Rowery mtb, czyli innymi słowy rowery górskie zostały stworzone po to, aby sprostać oczekiwaniom niemalże każdej grupie rowerzystów. Ich największą zaletą jest uniwersalność, co oznacza, że można na nich jeździć zarówno po górach, piaszczystych, leśnych, kamienistych, błotnistych terenach, jak i po asfalcie. Dlatego są świetnym rozwiązaniem dla miłośników ekstremalnych przejazdów na rowerze, ale również dla osób nie mających konkretnych planów odnośnie jazdy na jednośladzie oraz osób pragnących poruszać się po zróżnicowanym terenie np. na rekreacyjne przejażdżki po leśnych ścieżkach, na górskie wyprawy, jak i dojechać do pracy.

Jakie są charakterystyczne elementy rowerów mtb?

Rowery mtb różnią się od innych rowerów wieloma parametrami, co sprawia, że są dostosowane do pokonywania wymagających, a nawet ekstremalnych tras. Mają lekką, zazwyczaj aluminiową ramę, która jest wzmocniona i stosunkowo sztywna. Zapewnia ona lepszą kontrolę nad rowerem podczas skrętów oraz fazy lotów wyskoków. Jedną z najbardziej charakterystycznych elementów rowerów górskich są duże koła (27”, 28” lub 29”), które wpływają na łatwiejsze pokonywanie przeszkód, zwiększenie przyczepności do podłoża oraz możliwość osiągania dużych prędkości. Podczas ekstremalnej jazdy, do których przystosowane są rowery mtb, niezbędne są solidne hamulce, które zapewnią bezpieczeństwo. Zazwyczaj dane jednoślady w swoim wyposażeniu mają hamulce tarczowe/mechaniczne, które charakteryzują się szybką reakcją w przypadku nagłego hamowania. Na profesjonalnych rowerach mtb oprócz klasycznej jazdy, można również wykonywać wyskoki i triki, do czego niezbędna będzie amortyzacja. Podczas jazdy po nierównościach również spełni ona swoją niezastąpioną rolę i będzie neutralizowała wyboje, kamienie, korzenie spotykane na drodze. Ważnym aspektem jest również ilość przełożeń w rowerach górskich, gdyż jadąc pod górkę ułatwią one jazdę, umożliwiając zmniejszanie siły oporu pedałowania. Przy tych wszystkich właściwościach jednośladów niezbędna jest również niska waga, która w przypadku rowerów mtb wynosi 12-17 kg. Wpłynie ona na łatwiejsze wprowadzenie roweru w ruch, rozpędzenie, łatwiejsze hamowanie, skrętność oraz sprawniejsze podjeżdżanie pod strome górki.

Rodzaje rowerów górskich

Wśród rowerów mtb wyróżnia się poniższe rodzaje jednośladów, które są dedykowane różnemu stylowi jazdy:
  • MTB rekreacyjne (ATB)- jest to uniwersalny rodzaj rowerów górskich sprawdzający się idealnie w amatorskiej jeździe turystycznej. Nada się do jazdy po różnych nawierzchniach, jednak ze względu na częsty brak amortyzacji w danym modelu, nie sprawdzi się podczas ekstremalnego kolarstwa górskiego.
  • XC- jest to rodzaj rowerów mtb, który sprawdzi się podczas jazdy rekreacyjnej, jak i profesjonalnej/sportowej.
  • Trail- model dedykowany górskim trasom rowerowym. Posiada pełną amortyzację oraz solidne hamulce umożliwiające bezpieczną jazdę.
  • Enduro- umożliwiają poruszanie się po zaawansowanych/ekstremalnych trasach, są odpowiednie do różnego rodzaju zjazdów, przeszkód i skoków. Dany model rowerów mtb wykorzystywany jest do zawodów enduro, które charakteryzują się jazdą po nierównych, trudnym terenie z licznymi górkami umożliwiającymi wykonywanie trików i wyskoków.
  • Downhill- dany model również sprawdzi się podczas ekstremalnych tras, zwłaszcza nada się do stromych zjazdów.
  • Freeride- najbardziej zaawansowany model rowerów górskich, przystosowany jest do każdego rodzaju ciężkich zjazdów, przeszkód, a nawet wykonywania trików rowerowych. Przeznaczony jest głównie dla profesjonalnych kolarzy, którzy lubią ekstremalną jazdę na jednośladzie.
  • Jak wybrać odpowiedni rower mtb do użytkownika?

    W pierwszej kolejności należy wybrać model roweru ze względu na jego przeznaczenie. Inny rower kupią osoby chcące jeździć rekreacyjnie, a inny rowerzyści pragnący pokonywać ekstremalne trasy i osiągać duże prędkości. Oprócz tego warto dopasować rozmiar roweru do danego użytkownika, aby na jednośladzie jeździło się komfortowo i wygodnie oraz nie doszło do kontuzji i urazów. Dopasowując rower do rowerzysty należy osobiście sprawdzić rozmiar roweru i sprawdzić czy pasuje do długości nóg- stopy powinny płasko leżeć na pedałach, a kolana nie unosić się zbyt wysoko. Niezbędne jest dostosowanie również długości ramy. Zbyt krótka rama, czyli za bliskie ustawienie siodełka względem kierownicy, spowoduje sztywną postawę, a zbyt dalekie- położoną postawę, a tym samym utrudnione pedałowanie.

    Jaki rower mtb do 3000 zł?

    Przedstawiamy rowery mtb do 3000 zł, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród miłośników kolarstwa górskiego:
  • Kross Lea 6.0 29 2022 (2183,22 zł)- dany rower mtb wyposażony jest w 29” koła, lekką, sztywną aluminiową ramę oraz tarczowe- hydrauliczne hamulce. Dodatkowo posiada 24 biegi i amortyzację znajdującą się z przodu jednośladu.
  • Merida Big Nine 15 29 2022 (2699 zł)- ma ramę wykonaną z aluminium o podwójnie cieniowanych, lekkich i sztywnych rurach. Wyposażony jest w szeroki zakres przełożeń 3x8, sprężynowy amortyzator, duże, 19” koła oraz tarczowe hamulce.
  • Cube Aim Pro 29 2022 (2659 zł)- dany jednoślad posiada 29” koła oraz 20” ramę wykonaną z aluminium. Dodatkowo wyposażony jest w przednią amortyzację, 16 biegów i tarczowe- hydrauliczne hamulce, które zapewnią bezpieczeństwo podczas szybkiej jazdy.
  • Zdjęcie: Envato Elements