Data modyfikacji:

Jakie buty na rower wybrać? Przegląd butów na rower

Nieważne, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z rowerem na poważnie, czy jesteś zapalonym rowerzystą, który co roku zastanawia się, jakie buty rowerowe kupić na nowy sezon. Wybór właściwej pary jest kluczowy. Buty rowerowe wpływają na komfort i szybkość, mają też ogromny znaczenie dla twojego bezpieczeństwa. Podpowiadamy, jakie buty na rower będą dla ciebie najlepsze.
Jakie buty na rower wybrać

Jak dobrać buty rowerowe i na co zwrócić uwagę?

Podstawowa kwestia, którą musisz wziąć pod uwagę, zastanawiając się, jakie buty rowerowe będą dla ciebie najlepsze, dotyczy twoich przyzwyczajeń. Jeżeli jednośladem poruszasz się tylko od czasu do czasu, np. raz w tygodniu jedziesz na zakupy do pobliskiego sklepu, możesz założyć swoje ulubione sneakersy lub trampki, sprawdzą się też buty trekkingowe. Z kolei inne obuwie rowerowe jest potrzebne, jeśli kolarstwo to twoja pasja. Każdy weekend spędzasz aktywnie na długich wycieczkach rowerowych? A może codziennie dojeżdżać do pracy na rowerze? Wtedy sięgnij po buty na rower szosowe albo MTB. Wybierając buty, warto zobaczyć również gadżety na rower.
Na co musisz zatem zwrócić uwagę, kiedy zastanawiasz się, jak dobrać buty na rower?
  1. Z cholewki nie mogą wystawać sznurowadła, które mogłyby wkręcić się w szprychy i spowodować upadek. Profesjonale obuwie sportowe na rower ma zawsze bezpieczne zapięcie, np. na rzepy lub gumy ze stoperem.
  2. Podeszwa powinna być usztywniona – dzięki niej łatwiej i szybciej się pedałuje. Wybierając konkretną parę, dobrze przemyśl, jak najczęściej spędzasz czas na rowerze. Najtwardsze podeszwy charakteryzują buty do kolarstwa szosowego. Takie obuwie nie nadaje się jednak do chodzenia. Kiedy wolisz jeździć np. po górach, wybierz buty MTB, idealne do pedałów platformowych. Z jednej strony będą one dla ciebie doskonałym wsparciem na wymagającej trasie, a z drugiej – możesz przejść w nich kawałek górskim szlakiem, aby np. zrobić zdjęcie malowniczym widokom. Bardziej miękkie niż buty MTB jest obuwie trekkingowe. Zwracaj uwagę na indeks sztywności obuwia – im wyższy, tym podeszwa trudniej się zgina.
  3. Przyczepność to kolejna z najważniejszych cech butów, która zabezpiecza przed niebezpiecznym ślizganiem się butów po pedałach w trakcie jazdy.
  4. Jeżeli zastanawiasz się, jakie buty na rower szosowy kupić, zwróć uwagę, czy można za pomocą bloku przypiąć je do pedałów zatrzaskowych. Dzięki nim jazda na takim jednośladzie jest dynamiczna, a praca mięśni – efektywniejsza. Podeszwa w butach do kolarstwa szosowego jest gładka i sztywna. Wiele par butów SPD ma zaślepki na bloki do zatrzasków i opływowy kształt. Droższe buty SPD z karbonową podeszwą to pary wybierane przez zawodowych kolarzy.
  5. Podstawowe cechy to też miękka wyściółka i przewiewna cholewka, które wpływają na komfort jazdy niezależnie od tego, jakiej odpowiedzi udzieliłeś sobie na pytanie: jakie buty na rower będą dla mnie najlepsze.
  6. Cholewka kończąca się poniżej stawu skokowego chroni przed otarciami. Wyjątek stanowią buty rowerowe na późną jesień i zimę, których podstawą jest typowa cholewka butów letnich na rower, tyle że z dodatkowym elastycznym i miękkim kołnierzem sięgającym za kostkę, a nawet do połowy łydki. Zewnętrzna warstwa butów powinna zabezpieczać twoje stopy przed chłodem i wilgocią. Większość par butów rowerowych na zimę ma grubszą podeszwę od standardowych modeli, a materiał, z którego wykonano obuwie, jest pokryty membraną typową dla akcesoriów outdoorowych, np. zabezpieczającą przed wodą Gore-Tex. Pamiętaj, że waga takich butów może wynosić nawet około 1 kg.
  7. Zastanów się, jakie ochraniacze na buty rowerowe na zimę wybrać, jeżeli chcesz przez cały rok mieć na nogach tę samą parę. To lżejsza alternatywa dla zimowych butów na rower, których podeszwa nie chroni jednak tak dobrze przed zimnem.
  8. Nie zapominaj, że twoje buty nie mogą ściśle przylegać do stopy, bo w trakcie wysiłku noga w nagrzanym bucie delikatnie puchnie. Zbyt ciasna cholewka mogłaby spowodować bolesne odparzenia i otarcia.

Jakie buty na rower MTB i szosowy? Przegląd najpopularniejszych modeli

  • Shimano Sh-Rc 100
Buty szosowe w różnych wersjach kolorystycznych – od żółtych, przez ciemnoniebieskie, po czarne. Opływowy, aeorodynamiczny kształt i lekko uniesiony nosek wpływają na szybkość jazdy. Model zapinany na trzy wytrzymałe rzepy. Cholewkę wykonano z syntetycznej skóry z siatkowaną powierzchnią, a podeszwę – z nylonu wzmocnionego włóknem szklanym. Obuwie wpina się do bloków, optymalnie modelu SPD-SL. Para jest bardzo lekka – jeden męski but w rozmiarze 42 waży zaledwie 238 gramów.
  • Scott MTB Team Boa
Para to odpowiedź na pytanie, jakie buty MTB produkowane są i dla kobiet, i dla mężczyzn. Konstrukcja obuwia dla pań i panów różni się np. szerokością i wagą, choć wykorzystane technologie są takie same. Charakterystyczne dla tej pary jest idealne dopasowanie do stopy dzięki systemowi BOA®, cholewce z mikrofibry i wyjmowanej wkładce ErgoLogic, która dodatkowo wspiera łuk i kości śródstopia. Podeszwę o indeksie sztywności 8 wykonano z nylonu wzmocnionego włóknem szklanym.
  • Shimano Sh-Mt501
Zastanawiasz się, jakie buty na rower trekkingowy wybrać? Shimano Sh-Mt501 to najlepsza odpowiedź. Uniwersalne obuwie do chodzenia i jazdy na rowerze łączy w sobie najlepsze rozwiązania obuwia trekkingowego i przeznaczonego dla miłośników jazdy rowerami MTB. Śródstopie wzmocniono włóknem szklanym, dodano także amortyzującą piankę EVA. Podeszwa zewnętrzna została wykonana z gumy. Jednoczęściową cholewkę łatwo dopasować do stopy za pomocą elastycznych gumek.
Zastanawiasz się, jakie buty na rower będą odpowiednie? Już wiesz, czy lepiej postawić na uniwersalne trekkingi, czy raczej buty MTB lub na szosę. Pamiętaj, że właściwe obuwie zapewnia bezpieczną i wygodną jazdę jednośladem.
Autor: Redakcja Ceneo