Data modyfikacji:

Jaki plecak do samolotu wybrać? Przegląd plecaków do samolotu

Wakacje to czas podróży w najdalsze zakątki świata. Aby taki wyjazd był udany, należy się do niego odpowiednio przygotować. W przypadku gdy podróżować będziemy samolotem, bardzo istotnym wyborem i elementem naszego wyposażenia jest bagaż podręczny lub plecak. Dzięki niemu możemy mieć przy sobie podczas lotu najważniejsze rzeczy, ale też umieścić w nim sporą część rzeczy, które nie zmieściły się do bagażu głównego. Jaki plecak do samolotu wybrać, by posłużył nam zarówno w czasie niedługich lotów, jak i odległych wypraw i można było z niego skorzystać także na miejscu podczas pobytu?
jaki plecak do samolotu

Sprawdź również: Jak spakować się w bagaż podręczny?

Podróż lotnicza – jaki plecak do samolotu można zabrać ze sobą?

W przypadku, gdy na wyjazd wybieramy się samolotem, pod uwagę trzeba wziąć ścisłe zasady bagażowe, którym podlega każdy pasażer. Każda z linii lotniczych posiada co prawda swoje indywidualne rozporządzenia w tej kwestii, które przed wylotem warto sprawdzić, jednak można śmiało stwierdzić, że uniwersalną klasyfikacją bagaży lotniczych będzie z pewnością nadawany bagaż rejestrowany i bagaż podręczny.
Bagaż rejestrowany to zazwyczaj opcja dodatkowa, która w przypadku wakacyjnych podróży jest raczej niezbędna. Nadawany jest on podczas pobytu na terminalu, gdzie zostaje zarejestrowany, zważony i przekazany do luku w samolocie. Zazwyczaj skorzystanie z takiej opcji wiąże się z uiszczeniem dodatkowej opłaty, choć zdarza się, że bagaż nadać można w cenie promocyjnej lub do określonej wagi jest on bezpłatny.
Nieco inaczej jest z bagażem podręcznym. W jego ramach kompletujemy wszystko, co chcielibyśmy wziąć ze sobą na pokład. Przepisy poszczególnych linii określają, jakie wymiary i wagę może mieć tego typu bagaż oraz co nie może się w nim znaleźć. W tym przypadku jest to dość długa lista, z którą lepiej zapoznać się przed wyprawą. W przeciwnym wypadku przedmioty te trzeba będzie wyrzucić (nie ma możliwości schowania ich do bagażu rejestrowanego, gdyż ten jest już w drodze do samolotu). Wśród najczęściej zakazywanych rzeczy znajdują się wszelkie płyny o pojemności ponad 100 ml czy ostre narzędzia przypominające broń.

Plecak i bagaż podręczny – wymiary

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na wybór walizki podręcznej czy plecaka, w odpowiedzi na pytanie, jaki plecak do samolotu można ze sobą zabrać, uzyskujemy konkretne wymiary, z którymi trzeba się liczyć.
Chociaż każda linia lotnicza podaje swoje indywidualne wartości co do dopuszczalnego rozmiaru bagażu podręcznego, do bardzo często spotykanych wymiarów należą 40 x 25 x 20 cm (opcja do umieszczenia plecaka pod siedzeniem) oraz 40 x 30 x 20 cm. W przypadku schowka, który znajduje się nad fotelami, dopuszczalne wymiary bagażu to 55 x 40 x 23 cm albo 55 x 40 x 20 cm. Opcja ta niekiedy bywa dodatkowo płatna.
Co do przepisów związanych z gabarytem bagażu podręcznego, w tym plecaka, zdarza się, że obostrzenia mogą dotyczyć również wagi. Przed każdą podróżą należy więc dokładnie sprawdzić, co i o jakiej wielkości zabrać można ze sobą na pokład.

Jaki plecak do samolotu wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę?

Wybierając się na wakacyjną wyprawę, znacznie lepszym wyjściem będzie w ramach bagażu podręcznego zdecydowanie się na plecak zamiast niewielkiej walizki. Taki produkt będziemy mogli zabrać ze sobą wszędzie również na miejscu. Planując całodniową wycieczkę w góry, zakupy czy nawet spokojne zwiedzanie, chodzenie z walizką nie będzie bowiem tak komfortowe.
Zatem jaki plecak turystyczny do samolotu kupić? Aby spełniał wymogi bagażu podręcznego, warto postawić na model dość zwarty. W przypadku plecaków najbezpieczniejszym gabarytowo rozmiarem będzie pojemność 30 litrów. Nie oznacza to jednak, że wersje 40- i 50-litrowe się nie sprawdzą. Jeżeli właśnie taka pojemność będzie podczas pobytu na miejscu najodpowiedniejsza, wystarczy na czas lotu spakować do plecaka mniej rzeczy w taki sposób, by mieścił się on w wymaganych wymiarach.
Wybierając plecak, który będzie pełnił funkcję bagażu podręcznego, warto zwrócić uwagę na możliwość jego zabezpieczenia na czas lotu. W tym przypadku ważne jest, by zabezpieczyć wszelkie wystające i elementy, w tym szelki i paski. Zarówno podczas lotu, jak i na miejscu, plecak może okazać się łakomym kąskiem dla złodziei, dlatego warto zadbać też o tego typu ewentualność.
Istotnym aspektem w kwestii, jaki plecak turystyczny do samolotu, jak i podczas pobytu będzie odpowiedni, jest również ochrona przed deszczem i wilgocią. Doskonale sprawdzą się tu modele plecaków Gregory.

Plecaki z systemami zabezpieczania pasków

Wśród plecaków chętnie wybieranych przez podróżnych, które doskonale sprawdzają się w samolocie, są również modele wyposażone w funkcję chowania systemu nośnego. Takie rozwiązanie powoduje, że nieregularny kształt plecaka jest w stanie przybrać formę standardowej torby podróżnej o wymiarach wymaganych przez większość linii lotniczych. Mowa tu o rozmiarze zbliżonym do 55 x 35 x 23 cm, dzięki czemu plecak zmieści się do schowka nad fotelem. Takie modele oferuje firma Deuter.
Do samolotu doskonale sprawdzi się model Aviant Access 38, który posiada dodatkowo bogaty system przegródek zabezpieczających zawartość przed naruszeniem. Wewnątrz plecaka znajduje się m.in. specjalna przegroda na laptopa, dzięki czemu ekwipunek podróżować będzie bezpiecznie.

Wytrzymały i elegancki plecak do samolotu 

Nikt nie powiedział, że plecak używany w celach turystycznych nie może być elegancki. Takie są wytrzymałe modele plecaków marki CAT. Produkty te są bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych, w tym zgniecenia czy uderzenia. Plecaki CAT wyposażone zostały w specjalną warstwę materiału, która powoduje, że bagaże nie odginają się i są jednocześnie niezwykle pakowne.
Bagaż podręczny niejednokrotnie ma sporą wagę, dlatego w modelach CAT zastosowano specjalne zabezpieczenie pleców i system, który indywidualnie dopasowuje się do kręgosłupa użytkownika. Na wyposażeniu plecaka znajdują się również paski, które pozwalają na maksymalne skompresowanie zawartości podczas procedur odbywających się na lotnisku.

Wytrzymały i odporny plecak, który sprawdzi się w samolocie

Odpowiadając na pytanie, jaki plecak do samolotu jednocześnie sprawdzi się podczas ekstremalnych eskapad podczas pobytu, śmiało wskazać można na modele Wisport Sparrow. To wersje militarne wykonane z odpornego na przetarcia i przerwania materiału, który jest w stanie znieść naprawdę ciężkie warunki. Plecak wyposażony jest w system przechowywania przedmiotów o różnej wielkości, w tym laptopa. Posiada też specjalne paski, dzięki którym można skompresować jego objętość lub przymocować do bagażu karimatę, kurtkę czy koc.
Wybór plecaków turystycznych, które doskonale sprawdzą się w roli bagażu podręcznego w samolocie, jest bardzo duży. Dostępnych jest mnóstwo rozwiązań, które zadowolą zarówno osoby, dla których najważniejszy jest aspekt praktyczny, jak i te, które organizując swoje wyposażenie, dbają o design.

Ranking plecaków do samolotu 2024

Plecaki o wymiarach 40x30x20 cm

Zdjęcie: Envato/ travnikovstudio
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!