Data publikacji:

Jaki kołowrotek do feedera wybrać?

Wędkarstwo to nieustanna walka pomiędzy łowcą a rybą, na którą się poluje. Wymaga to cierpliwości, wiedzy i sprzętu, dzięki któremu będziemy w stanie poradzić sobie na każdym zbiorniku, polując na swoje wymarzone okazy. Sercem każdego zestawu jest kołowrotek, który umożliwia zarzucenie przynęty, kontrolę nad nią i hol złowionego okazu. Jaki kołowrotek do feedera wybrać? Na co zwrócić uwagę? Na te oraz inne pytania dotyczące najlepszych kołowrotków odpowiemy w tym właśnie artykule.
jaki kołowrotek do feedera

Przeczytaj również: Jakie akcesoria wędkarskie musisz mieć, zanim ruszysz na łowisko?

Jaki kołowrotek do feedera?

Nie da się ukryć, że sposobem połowu najczęściej stosowanym podczas zasiadek na białoryb jest metoda feeder. Technika ta narodziła się w Anglii jako sposób bardzo szybkiego łowienia karpi czy leszczy, szczególnie podczas zawodów. Dzięki temu zyskała bardzo dużą popularność i obecnie jest najczęściej wybieraną metodą, która sprawdza się na różnych łowiskach, przy wielu gatunkach ryb i różnych warunkach pogodowych.

Jak w każdej metodzie wędkarskiej tak i tutaj najważniejszy jest odpowiedni sprzęt, który spełnia określone wymagania i jest przystosowany do danego sposobu łowienia. Dzięki temu wędkujemy skutecznie, ale i nie wyrządzamy krzywdy rybom.

Nie popełniaj tego błędu, kupując kołowrotek do feedera

Podstawowym błędem, który popełniają szczególnie początkujący amatorzy wędkarstwa, jest wybór rozwiązań uniwersalnych, które tak naprawdę nie sprawdzają się w żadnej metodzie. Każdy kołowrotek feeder na rynku różni się bowiem liczbą przełożeń, wagą, zastosowaniem hamulca czy liczbą biegów. Wszystko to sprawia, że w zależności od danej metody powinniśmy dobrać kołowrotek dokładnie do naszych potrzeb.

Drugim popularnym błędem przy zakupie jest wybieranie używanych produktów od innych wędkarzy. Kupując nowy produkt, zyskujesz gwarancję co do żywotności oraz wsparcie producenta w przypadku awarii. Oczywiście nie oznacza to kupna kołowrotka za kilkaset złotych, ponieważ model do 100 złotych idealnie sprosta wymaganiom początkujących.

Jak wybrać kołowrotek feeder?

Kupując kołowrotek feederowy, pierwsze, na co musisz zwrócić uwagę, to hamulec, który gwarantuje dozowanie oporu, z jakim żyłka rozwija się z bębna. Jest to podstawa, dzięki której możemy holować szczególnie duże okazy w bezpieczny sposób, a ryba podczas odjazdu nie zerwie żyłki.

Hamulec pozwala również zapewnić odpowiednie ułożenie haczyka wraz z koszyczkiem zanętowym na dnie, gdzie ryba po połknięciu przynęty zacina się w optymalny sposób, który gwarantuje duża skuteczność.

Drugą bardzo ważną cechą kołowrotków feederowych jest bardzo duże przełożenie z tzw. wolnym biegiem . Czynniki te są bardzo ważne w przypadku połowy dużych ryb takich jak karpie, ze względu na siły, jakie działają na mechanizm. Zbyt słaby mechanizm to błyskawiczne uszkodzenie przełożeń w przypadku większych okazów, a co za tym idzie – konieczność zakupu nowego produktu.

Co do wolnego biegu – tutaj dużo zależy od sposobu łowienia. Jeśli nasze wędkarskie wypady to spotkania ze znajomymi i rodziną i nie zawsze mamy wędkę pod ręką, wolny bieg będzie idealnym rozwiązaniem. Dzięki niemu bowiem wydłuża się czas na zacięcie ryby, ponieważ nie odczuwa ona wyraźnego oporu ze strony haczyka i żyłki.

Jeśli natomiast łowisz na dostosowanym do potrzeb siedzisku i nieustannie masz swoje wędki pod ręką, hamulec nie będzie ci absolutnie potrzebny.

Wielkość kołowrotka do feedera wpływa na komfort

Ostatnim parametrem, na który powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupu, jest wielkość kołowrotka. Najmniejsze feederowe rozwiązania to modele od 2000 do 3000, które cechują się małymi gabarytami. Wielkość sprawia jednak, że nie nawiniemy na niego dużo żyłki, więc jesteśmy mocno ograniczeni co do odległości wykonywanych rzuty.

Optymalne modele oscylują w granicach5000
, dzięki czemu będziemy mieć zapas żyłki nawet na bardzo dalekie rzuty. Niemniej jednak taki kołowrotek jest większy niż modele 3000, co nie każdemu może odpowiadać.

Kupując kołowrotek do feedera do 200 zł, możesz być pewnym, że znajdziesz wiele ciekawych modeli z doskonałymi parametrami. Idealnie sprawdzą się one zasiadkach karpiowych, polowaniach na leszcze czy zwykłych niedzielnych wypadach.
Autor: Jakub Grzelak