Data publikacji:

Jaki chlor do basenu wybrać?

Przydomowy basen to świetny pomysł na relaks i spędzanie wolnego czasu. Basen gwarantuje świetną zabawę zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Należy jednak pamiętać, że basen, aby był bezpieczny, musi być odpowiednio pielęgnowany i czyszczony. Pozwoli to uniknąć problemów ze skórą, podrażnień i nieprzyjemnego swędzenia. Do czyszczenia najczęściej wykorzystywane są środki chlorowe, które są skuteczne, pozwalają pozbyć się bakterii, glonów i innych zanieczyszczeń. Warto wiedzieć, jaki chlor do basenu wybrać i gdzie znaleźć najbardziej atrakcyjne oferty.
chlor do basenu

Po co stosować chlor w basenie?

Chlor to znany związek chemiczny, który wykorzystywany jest do dezynfekcji basenów. Zastosowany w wodzie niszczy drobnoustroje, które mogą powodować problemy ze zdrowiem. Usuwa szkodliwe bakterie, wirusy, pojawiające się w basenie glony, algi oraz inne zanieczyszczenia. Środki z chlorem to dobry sposób na krystalicznie czystą wodę, pozbawioną mętności i nieprzyjemnego zapachu. Po zastosowaniu chloru, w basenie nie ma śliskiego, niebezpiecznego osadu, korzystanie z wody jest komfortowe, przyjemne i bezpieczne dla zdrowia. Preparaty z chlorem należy stosować regularnie, dzięki temu pozwolą usunąć nie tylko bieżące zanieczyszczenia, ale również będą zapobiegać pojawianiu się nowych.

Jaki chlor do basenu ogrodowego wybrać?

Na rynku jest bardzo duży wybór środków z chlorem, przeznaczonych do czyszczenia basenów. Występują w różnej formie, np. w tabletkach, granulkach czy w formie płynnej. Przed zastosowaniem, należy dokładnie zapoznać się ze sposobem użycia podanym na opakowaniu.

Chlor jest silnym związkiem, dlatego użyty w niewłaściwy sposób może spowodować uszkodzenie lub odbarwienie basenu. Najłatwiejsze w stosowaniu są tabletki, które wystarczy umieścić w dozowniku do chemii basenowej.

Chlor w tabletach rozpuszcza się wolno, dlatego działa dłużej, nadaje się również do twardej wody. Granulki należy rozpuścić w gorącej wodzie i dopiero tak przygotowane, wlać do basenu. Chlor w płynie działa najsilniej, należy używać go za pomocą pompy, która pozwoli idealnie dopasować ilość środka do rozmiaru basenu. Stosowanie zbytu dużej dawki może spowodować groźne dla zdrowia konsekwencje.

Jak prawidłowo stosować preparaty z chlorem?

Chlor trzeba stosować ściśle według zaleceń producenta. Należy zmierzyć pH wody, ponieważ chlor działa najlepiej w wodzie o odczynie obojętnym, czyli o pH od 7,0 do 7,4. Do pomiaru pH służą specjalne testery, najczęściej są to paski lakmusowe. Dezynfekcję najlepiej planować wieczorem, ponieważ po użyciu preparatów z chlorem, zabronione jest korzystanie z basenu.

Stężenie preparatu należy obliczyć, biorąc pod uwagę ilość merów sześciennych basenu. Przy pierwszym napełnieniu basenu zaleca się zastosowanie większej dawki, niż w późniejszych etapach pielęgnacji. Poziom chloru należy kontrolować co 3-4 dni. Jest to ważne szczególnie latem, ponieważ związek ulatnia się pod wpływem wysokich temperatur. Poziom chloru obniża również częste korzystanie z basenu oraz obfity deszcz.

Optymalny poziom chloru w basenie ogrodowym wynosi od 0,3 mg do 0,6 mg na 1 litr wody. Do pomiarów poziomów służą specjalne paski, testery czy urządzenia elektroniczne. W trakcie prac z użyciem chloru należy stosować odpowiednie środki bezpieczeństwa. Ważne, aby chronić oczy, układ oddechowy oraz skórę.

Jak prawidłowo dbać o ogrodowy basen?

Aby basen ogrodowy był czysty, a kąpiel nie powodowała problemów skórnych, należy pamiętać o regularnym czyszczeniu i stosowaniu dobrej jakości środków. Oprócz regularnego używania preparatów z chlorem należy stosować pompy filtrujące wodę, systematycznie kontrolować stan filtra, usuwać zabrudzenia, np. za pomocą kijów teleskopowych z siatką lub odkurzacza basenowego, który ułatwia oczyszczenie dna basenu. Bardzo ważne jest stosowanie mat do przykrycia basenu oraz zakup urządzenia do ozonowania wody.
Basen ogrodowy pozwala na korzystanie z letnich kąpieli, wypoczynek i relaks na świeżym powietrzu. To frajda dla całej rodziny, pozwala spędzić miło wakacje, bez konieczności wyjazdu w odlegle miejsca. Warto nauczyć się, jak prawidłowo dbać o basen, jaki chlor stosować, dzięki temu kąpiel w czystej wodzie będzie wymarzonym sposobem na spędzenie upalnego dnia.
Autorka: Dorota Koszutowska