Data modyfikacji:

Jak zawiązać przypon? Poradnik

Każdy miłośnik wędkowania wie, że przypon jest niezwykle ważnym elementem zestawu wędkarskiego, dzięki któremu możemy zwiększyć szanse na udany połów, a jednocześnie ochronić najważniejsze elementy zestawu wędkarskiego przed zerwaniem.

Aby jednak mogło tak być, koniecznie powinniśmy wiedzieć, jak zawiązać przypon. Istnieje kilka metod, które dostosowujemy do rodzaju wód, na których łowimy oraz dopasowanych do różnych gatunków ryb. Jeśli więc zastanawiasz się, jak zawiązać przypon i czy jest on niezbędny - zapraszamy do lektury.
jak zawiązać przypon

Jak zawiązać przypon?

Przypon to nic innego jak ostatni odcinek zestawu wędkarskiego, który łączy haczyk, kotwicę, sztuczną przynętę oraz żyłkę. Przypon wykorzystuje się zarówno w wędkarstwie spławikowym, jak i spinningowym. Może pełnić różne role. Przykładowo - jeśli wędkujemy na spławik, przypon może zmniejszyć sztywność zestawu wędkarskiego, przez co przynęta wygląda bardziej naturalnie. W przypadku łowienia ryb drapieżnych przypon służy zaś jako zabezpieczenie przed obcięciem zestawu wędkarskiego przez rybę. Chroni również przed zerwaniem żyłki głównej i zestawu przez zaczepienie o podłoże lub inne wystające z wody elementy.

Jak zawiązać przypon z krętlikiem do metody?

Method feeder to jedna z popularniejszych ostatnio technik łowienia ryb, która daje doskonałe efekty. Aby jednak była efektywna, konieczne jest stworzenie odpowiedniego przyponu. W tym przypadku najlepiej sprawdza się przypon z krętlikiem. Do jego wykonania potrzebować będziemy haczyka, plecionki, krętlika, nożyczek. Następnie, krok po kroku, zajmujemy się:

  • odcięciem plecionki o długości około 30 cm oraz stworzeniem na jednym z jej końców małej pętelki,
  • przełożeniem włóczki przez oczko wybranego przez nas haczyka,
  • odmierzeniem interesującej nas długość włosa,
  • wolnym końcem plecionki owijamy haczyk, następnie przekładamy ją przez oczko i zaciskamy,
  • wolny koniec plecionki przez krętlik wykonujemy pojedynczy węzeł oraz zaciskamy.

Przeczytaj także: Jakie akcesoria wędkarskie musisz mieć, zanim ruszysz na łowisko?

Jak zawiązać przypon strzałowy?

Przypon strzałowy to kolejny rodzaj przyponu, który przydaje się często. W jego przypadku żyłka przyponowa powinna być grubsza od żyłki głównej. Wiązanie wygląda następująco:
  • na grubszej żyłce wykonujemy węzeł prosty,
  • w jego otwór wkładamy cieńszą żyłkę,
  • kilkukrotnie owijamy ją wokół grubszej żyłki,
  • zaciągamy oraz obcinamy końcówki żyłek, by nie przeszkadzały przy przechodzeniu przez przelotki.

Jak zawiązać przypon do żyłki?

Niezależnie od tego, jaki rodzaj przyponu wykorzystujemy, musimy jeszcze wiedzieć, w jaki sposób zawiązać przypon do żyłki, by bez problemu odczepić go lub wymienić. Istnieją dwa sposoby na łączenie żyłki z przyponem. 

Pierwszy z nich to łączenie za pomocą różnych agrafek i krętlików. W ich przypadku najlepiej wykorzystać węzeł wędkarski spinningowy, zwany również podwójnym Trilene, polegający na dwukrotnym przełożeniu żyłki przez oczko krętlika oraz 5-7-krotnym owinięciu żyłki głównej.

Drugim sposobem wiązania przyponu do żyłki głównej jest zastosowanie łączenia pętelkowego. W tym celu wykonujemy dwie proste ósemki, które następnie łączymy nitką bawełnianą.

Rozwiązanie dla początkujących

Nie da się ukryć, że na początku przygody z wędkowaniem samodzielne wiązanie przyponu może być nieco kłopotliwe i często zabiera sporo czasu. Nic więc dziwnego, że wiele osób poszukuje ułatwień, by w pełni cieszyć się radością wędkowania. Na szczęście, rybacy z powodzeniem mogą korzystać z gotowych przyponów dostępnych w ofercie wielu producentów. Wśród nich znajdują się zarówno przypony do wód gruntowych, jak i morskich, przypony karpiowe oraz na drapieżniki. Słowem, możemy znaleźć rozwiązanie na każdy połów.


Przeczytaj także:
  1. Torba na wędki: jaki pokrowiec na wędki wybrać?
  2. Wędki spinningowe - ranking
  3. Węzły wędkarskie: o czym należy pamiętać?

Autorka: Kamila Ława