Wiza jest dokumentem poświadczającym prawo cudzoziemca do wjazdu i przebywania w danym kraju. Istnieje co najmniej kilka rodzajów "zielonej karty": turystyczne, emigracyjne oraz tranzytowe. Te ostatnie najbardziej mogą nas zaskoczyć. Wiza tranzytowa jest konieczna do przejechania przez kraj znajdujący się na trasie do naszego celu! Przykładowo, lecąc do Ameryki Południowej, musimy przesiąść się w USA. W takiej sytuacji potrzebna nam jest wiza tranzytowa na przejazd przez Stany Zjednoczone. Co najważniejsze, każdą wizę musimy załatwiać sami. Mało które biuro podróży pomaga podczas składania wniosków o wydanie wizy.
Każde państwo ustala inne warunki dla obcokrajowców: różne wymagania dokumentowe, okres ważności i taryfę wjazdową wizy, opłaty, czas oczekiwania na decyzję. Ważne jest również odnalezienie organu odpowiedzialnego za wydanie zielonej karty. Nie w każdym konsulacie na terenie Polski będziemy mogli zająć się tą sprawą; druga rzecz, że nie wszystkie kraje mają swoje placówki dyplomatyczne w naszym kraju. Wówczas wiąże się to z koniecznością rozpoczęcia procedury w oddziale poza granicami Polski.
Po pierwsze najpierw sprawdź, czy i jakie są szczegółowe warunki uzyskania wizy oraz samego pobytu w danym kraju. Następnie sprawdź, jak wygląda dokładnie ścieżka urzędowa (gdzie jest konsulat, czy można wnioskować zdalnie itp.). Warto zobaczyć na stronie danego konsulatu, jak wyglądają poszczególne wnioski, jakie dokumenty przygotować i określić sposoby płatności.
Rezerwacja. W wielu wypadkach podstawą do wydania dokumentu przez właściwy organ jest przedstawienie konkretów dotyczących wywiadu. Zarezerwuj i opłać loty oraz, w miarę możliwości, również noclegi i przejazdy wewnątrz danego kraju. Skany lub kserokopie przedstawiasz urzędnikowi, jako dowód na cel swojej podróży.
Wniosek, czyli uruchomienie procedury. Kolejnym etapem jest wypełnienie i złożenie wniosku na wizę. W większości przypadków można zrobić to on-line poprzez specjalne formularze (do których załączamy również kopie określonych dokumentów). Możesz potrzebować zaproszenia.
Opłata. W momencie złożenia wniosku konieczne jest przedstawienie dowodu wpłaty za wizę. Należy dokonać jej przed wydaniem decyzji! Nie jest ona gwarancją przyznania uprawnień (musisz mieć tego świadomość!).
Paszport. Z reguły jest on wymagany. Aby uzyskać wizę i móc przemieszczać się po danym państwie, nasz paszport musi być ważny minimum pół roku od daty podróży.
Rozmowy i wizyty w konsulacie. Nie każda placówka zaprasza kandydatów starających się o wizę na rozmowę do swojej placówki. Nie wszędzie wymagany jest również osobisty odbiór decyzji i dokumentów. Musisz być jednak gotowy na taką ewentualność. W przypadku wiz nieturystycznych może zaistnieć konieczność poświadczenia też innych kompetencji, np. znajomości języka.
Szczegółowe informacje dotyczące przepisów wizowych w poszczególnych krajach najdziesz na stronach konsulatów oraz TUTAJ.