Jeśli lubisz obcować z naturą i zamiast ekskluzywnych wycieczek wolisz biwakowanie czy wyjazd na camping wśród rzeczy, które zabierzesz ze sobą na wyprawę koniecznie musi znaleźć się kuchenka turystyczna. Z nią przygotowanie jajecznicy czy zupy w terenie nie będzie żadnym problemem. Na co zwrócić uwagę podczas wybierania tego sprzętu?
W zakresie parametrów kuchenki turystycznej podstawową kwestią jest rodzaj paliwa. Wyróżniamy modele gazowe, elektryczne, spirytusowe, na paliwo stałe lub ciekłe (benzyna, nafta, olej napędowy, itp.). Gazowa kuchanka turystyczna może mieć kilka palników przykręconych do kilkulitrowych butli z gazem i zapalnikiem lub mieć formę kartuszu (lekkiego pojemnika 100-500 g), do którego mocowany jest palnik. Gotowanie wody na nim zajmuje ok. 2 minut.
Na rynku znajdziemy również modele gazowe wyposażone w grill czy reduktor energii. Elektryczna kuchenka turystyczna , choć wygodna w użyciu, sprawdzi się jedynie w miejscach z dostępem do sieci. Zaletą wersji spirytusowej jest jej mały rozmiar i niska cena. Najmniej wydajna będzie kuchenka turystyczna na paliwo stałe, na której zagotowanie nawet niewielkiej ilości wody będzie trwało dłużej niż 5 minut. Z kolei sprzęt na łatwo dostępną benzynę, choć sprawdzi się przy bardzo niskich temperaturach, wymaga cierpliwości przy rozgrzewaniu.
Wybór odpowiedniego rodzaju kuchenki turystycznej powinien być podyktowany również odpowiedzią na pytania związane z preferowaną przez Ciebie formą wyjazdu. Jeśli decydujesz się na wyprawę samochodem czy pobyt w jednym miejscu, możesz pozwolić sobie na większy sprzęt z dużym zapasem paliwa.
W przypadku pieszej wędrówki czy podróżowania z pomocą pociągu, autobusu lub samolotu, a także jeśli zamierzasz się często przemieszczać, najlepiej sprawdzi się lekka i wygodna kuchenka turystyczna, która bez problemu zmieścisz w plecaku. Istotne jest także, czy sprzęt ma Ci wystarczyć do podgrzania wody na zupki chińskie i herbatę, czy też zamierzasz przygotowywać posiłki podobne jak w domu.
Autor: Marta Błeszyńska