Data publikacji:

Jak spakować walizkę?

Czeka Cię wyjazd służbowy? Przygotowujesz się do podróży samolotem? A może myślisz o urlopie za granicą? Jeśli na co najmniej jedno z wyżej wymienionych pytań odpowiedziałeś twierdząco, zapoznaj się z naszym poradnikiem. Wyjaśniamy w nim, jakich reguł warto przestrzegać, by odzież, kosmetyki oraz inne niezbędne w trakcie podróży przedmioty były spakowane w praktyczny i wygodny sposób. Bez względu na to, czy planujesz podróż daleką, czy bliską, musisz bowiem wiedzieć, jak spakować walizkę, aby Twój bagaż był poręczny, a jednocześnie łatwy w transporcie.

Sprawdź również: Jaki plecak do samolotu wybrać?

jak spakować walizkę?

Przygotuj listę rzeczy niezbędnych podczas podróży

Jeśli zastanawiasz się, jak spakować walizkę na wakacje lub wyjazd służbowy i jednocześnie nie zapomnieć o żadnej potrzebnej rzeczy, stwórz listę najpotrzebniejszych przedmiotów. Jej przygotowanie pozwoli Ci nie tylko zaoszczędzić cenny czas poświęcany dotychczas na zastanawianie się nad docelową zawartością bagażu, ale również da poczucie komfortu i sprawi, że w drodze na lotnisko czy dworzec nie będziesz martwić się o to, czy z pewnością spakowałeś do walizki wszystkie niezbędne w trakcie wyjazdu przedmioty. 

Dostosuj rozmiar walizki do wielkości bagażu  

Nie wiesz, jak spakować walizkę na 7 dni, a jak dostosować jej rozmiar do krótkiej, przykładowo dwudniowej delegacji? Niezależnie od czasu trwania Twojego wyjazdu, gwarancją komfortu podróży jest porządna walizka. O jej funkcjonalności decydować może kilka czynników m.in. twarda obudowa, zastosowane rodzaje zabezpieczeń, wysokiej jakości kółka oraz odpowiednia waga. Naszym zdaniem najistotniejsze są jednak dwie cechy – rozmiar walizki oraz jej wnętrze. Wielkość bagażu powinna być dostosowana nie tyle do czasu trwania wyjazdu, ile do ilości rzeczy potrzebnych do spakowania, a także ustandaryzowanych wymogów przewoźników.
Jak spakować walizkę do samolotu, by uniknąć nieporozumień związanych z jej gabarytem? Przykładowo na dwudniowy, weekendowy wyjazd wystarczy walizka o wymiarach 55 cm x 40 cm x 23 cm. Na wypadek dłuższej – co najmniej tygodniowej – podróży, warto wybrać dużą i pojemną walizkę. Szeroki wybór walizek o różnych rozmiarach oferują m.in. sklepy internetowe. Wybierając odpowiednią walizkę, warto także zwrócić uwagę na jej wewnętrzne wyposażenie. Najbardziej funkcjonalne walizki posiadają bowiem liczne kieszonki, zapinane na suwak komory wewnętrzne, a także elastyczne pasy uniemożliwiające przemieszczanie się bagażu w trakcie transportu. 

Zorganizuj i w pełni wykorzystaj przestrzeń wewnętrzną walizki

By w pełni wykorzystać pojemność wybranej walizki, użyj praktycznych organizerów ułatwiających pakowanie bagażu. Unikniesz wówczas problemów związanych z zastanawianiem się nad tym, jak pakować ubrania do walizki, by były one odpowiednio zabezpieczone, nie przemieszczały się wewnątrz bagażu ani nie uległy uszkodzeniu czy wygnieceniu. Ponadto odpowiednio dobrane akcesoria ułatwią i przyspieszą cały proces pakowania. Osobom podróżującym, mającym wątpliwości dotyczące tego, jak się spakować do walizki szybko i efektywnie, polecamy przede wszystkim: 
 • kosmetyczki i kuferki ułatwiające przechowywanie artykułów higienicznych i pielęgnacyjnych, miniaturowe opakowania podróżne do kosmetyków – składające się z pojedynczo pakowanych lub zestawów pojemniczków, buteleczek, atomizerów i flakonów do perfum, dostępnych coraz częściej zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych sieciach drogeryjnych, 
 • organizery podróżne, w których skład wchodzą różne ich rodzaje – m.in. umożliwiające przechowywanie organizery na buty, bieliznę, ubrania, biżuterię, odzież przeznaczoną do prania

Ubrania składaj w walizce we właściwy i praktyczny sposób   

Załóżmy, że posiadasz już wszystko, co potrzebne do tego, by wyruszyć w bliższą lub dalszą podróż. W kącie pokoju czeka już odpowiednio dobrana walizka, a obok niej znajdują się liczne organizery podróżne. Jeśli nadal nie wiesz, jak pakować walizkę w sposób funkcjonalny i praktyczny, zastosuj jedną z najważniejszych zasad pakowania bagażu: składaj ubrania tak, by w czasie transportu nie uległy wygnieceniu. Aby spakowana odzież nie pogniotła się, roluj ubrania. Zamiast składać je w tradycyjny sposób – w tzw. kostkę – zwijaj je w kształt rulonu. Ścisłe rolowanie ubrań, czyli tzw. rolling, jest bowiem jedną z najlepszych metod pakowania się. Technika rolowania odzieży pozwala nie tylko uniknąć zagnieceń materiałów, ale także umożliwia spakowanie większej ilości odzieży i oszczędza miejsce w walizce. Nie masz pojęcia, jak to zrobić? Poniżej wyjaśniamy, jak rolować ubrania do walizki, by po jej rozpakowaniu, cieszyć się idealnym, pozbawionym fałd i zagnieceń, stanem naszej odzieży. 

Jak krok po kroku zrolować ubrania do walizki?

 1. Przygotuj odpowiednią ilość odzieży przeznaczonej do spakowania – wybierz jedynie najpotrzebniejszą ilość ubrań. Unikniesz dzięki temu nagromadzeniu nadmiernej ilości odzieży i bez problemu zmieścisz wszystko, co potrzebne w walizce. 
 2. Każdą z rzeczy dokładnie wyprasuj, usuwając z jej powierzchni wszelkie zagniecenia i fałdy materiałów. 
 3. Technikę rolowania ubrań dostosuj do rodzaju i materiału odzieży. Pamiętaj, że trik z rolowaniem odzieży będzie najbardziej skuteczny w przypadku składania ubrań wykonanych z bawełny lub wełny. Można go więc stosować do pakowania m.in. spodni jeansowych, spódnic, bluzek, swetrów oraz sukienek. 
 4. Wyprasowane ubranie rozłóż równo na płaskiej powierzchni (np. blacie stołu lub podłoże) i wygładź jego powierzchnię dłonią. 
 5. W zależności od rodzaju ubrania zastosuj jedną z poniższych zasad rolowania:
  • sukienki – złóż wzdłuż na pół (wraz z ewentualnymi rękawami) i zwiń w rulon, zaczynając od dołu, kierując się ku górze,
  • spodnie – roluj od dołu, po wcześniejszym złożeniu ich na pół wzdłuż nogawki,
  • kurtki – złóż rękawy, wywiń na zewnątrz wierzchnią stronę dołu kurtki, złóż ją na trzy części do środka, obróć i zroluj, po czym na całość naciągnij wywiniętą dolną część, 
  • bluzki, T-shirty i swetry – podobnie jak sukienki, 
  • proste, nierozkloszowane spódnice – roluj w ten sam sposób, co spodnie. 
Pomyślnego pakowania!
Zdjęcie: Envato/ AnnaStills
Autor: Redakcja Ceneo