Data publikacji:

Jak się ubrać na kajaki?

Spływ kajakowy, zarówno ten jednodniowy, jak i dłuższy, to niezapomniana przygoda. Piękne widoki, wieczorne biwaki, kontakt z naturą – to wszystko potrafi zachwycić. Warto mimo to pamiętać także o przyziemnych sprawach, m.in. o prawidłowym ubiorze. Jak się ubrać na kajaki, by spływ minął w komfortowych warunkach?
Mężczyzna w łódzi

Jak się ubrać na spływ kajakowy?

Przed pierwszym spływem kajakowym nie do końca wiadomo, czego się spodziewać. Niektórzy wychodzą z założenia, że w kajaku najlepiej sprawdzi się strój kąpielowy, wszak jest odporny na zachlapanie i nie sprawi dyskomfortu. To jednak ryzykowna decyzja. Podczas wielogodzinnego spływu kajakowego niezwykle istotna jest ochrona przed słońcem. Tę można sobie oczywiście zapewnić dobrym kremem z filtrem SPF 50 lub przynajmniej SPF 30, ale warto też pomyśleć o dodatkowej osłonie.
Oprócz kąpielówek weź na kajaki także przewiewną koszulkę oraz spodenki. Dobrym wyborem jest odzież sportowa, wykonana z szybkoschnącego materiału. Bawełniany T-shirt bardzo długo schnie po przemoczeniu i nie odprowadza potu skutecznie. Co ciekawe, duży komfort termiczny zapewni koszula lub tunika z długim rękawem lub przewiewna narzutka. Osłonienie całego ciała to metoda, z jakiej korzystają południowe narody, przyzwyczajone do wysokiej temperatury. Przewiewny materiał skutecznie ochroni skórę, a jednocześnie pozwoli ciału się schłodzić. Aby promienie słońca doskwierały jak najmniej, wybierz jasną tkaninę.
Uwaga! Nawet jeśli doskonale pływasz i w wodzie czujesz się jak ryba, nie zapomnij o kamizelce ratunkowej lub przynajmniej asekuracyjnej.

Odzież na niepogodę

Wypływając na dłuższy spływ, trzeba mieć w zanadrzu również odzież przygotowaną na załamanie pogody. Nagłe ochłodzenie lub deszcz może mocno wpłynąć na morale i doprowadzić do wychłodzenia ciała. Na wypadek niskiej temperatury przygotuj zwykły polar lub softshell. Oba ubrania zapewniają wysoki komfort termiczny i dobrze chronią przed zimnymi powiewami powietrza. Niezbędna jest także lekka kurtka przeciwdeszczowa lub ponczo. Okrycie przed deszczem pozwoli ci zachować minimum wygody. Pamiętaj też o zapasowym, suchym komplecie ubrań na wypadek przemoczenia. Zanim włożysz je do kajakowej bakisty, zawiń ubrania w szczelny worek żeglarski lub przynajmniej w worek foliowy, np. na śmieci.

Jak się ubrać na kajaki wiosną lub jesienią?

Spływ kajakowy kojarzy się z piękną, letnią pogodą, ale niektórzy decydują się na tę aktywność fizyczną również wiosną lub jesienią. Należy wówczas zadbać o większą ilość warstw ubrań, które zaizolują ciało przed zimnem. Warto pamiętać, że temperatura odczuwalna na wodzie będzie znacznie niższa od tej, którą czujesz po wyjściu z domu.
Podstawą ubrania na chłodną porę roku jest bielizna termoaktywna. Obcisła koszulka oraz spodnie termoaktywne rozgrzeją mięśnie podczas wiosłowania i dobrze odprowadzą pot. Wybierz komplet wykonany z włókien syntetyczny lub wełny merino. Bawełna szybko nasiąka potem i stanie się mokra już po kilkunastu minutach spływu. Warto również wziąć polar, kurtkę przeciwdeszczową z membraną, spodnie trekkingowe oraz nieprzemakalne buty.

Co jeszcze warto wziąć na spływ kajakowy?

  • Kapelusz kajakowy – ochrona głowy przed przegrzaniem jest kluczowa. Kapelusz ochroni także twarz oraz szyję przed nadmiernym spieczeniem.
  • Okulary przeciwsłoneczne – okulary z filtrem UV400 umożliwią ci obserwację otoczenia, a dodatkowo ochronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem.
  • Rękawice neoprenowe – ogrzeją twoje dłonie i zapewnią lepszy chwyt wiosła.
  • Chusta buff – może być kominem, maską chroniącą twarz, czapką lub opaską chroniącą przed potem.
  • Dodatkowo: środek na komary, krem z filtrem, apteczka, mapa, suchy prowiant, woda do picia.
Autor: Szymon Sonik
Autor: Szymon Sonik