Data publikacji:

Jak posługiwać się kompasem?

Kompas to narzędzie, które służy do wyznaczania północy. Przyrząd pomaga zorientować się w terenie, np. w lesie lub w górach. Jak posługiwać się kompasem? O czym pamiętać podczas używania tego instrumentu i na co uważać? Niniejszy artykuł odpowiada na te pytania. Jeśli lubisz dużo wędrować, taka wiedza może ci się przydać!
kompas

Jak posługiwać się kompasem? Jak działa to urządzenie?

Zanim przejdziemy do tego, jak posługiwać się kompasem, warto wyjaśnić, czym jest kompas i jak działa to urządzenie. Kompas to przyrząd, którego zadaniem jest wyznaczenie kierunków geograficznych. Z pomocą tego instrumentu da się określić, gdzie jest północ, ponieważ igła kompasu zawsze wskazuje północ magnetyczną.

Kompasy są dostępne w różnych rozmiarach i typach – do zastosowań turystycznych najbardziej nadają się modele wsparte na przeźroczystej postawie. Pod nimi widać doskonale mapę, dzięki czemu można szybciej wyznaczyć odpowiedni kierunek. Bardzo praktyczne są także kompasy fluorescencyjne – igła oraz wskazówka świecą w ciemności, w związku z czym z przyrządu można korzystać w nocy, a także w zamkniętych pomieszczeniach.

Jak należy posługiwać się kompasem? Przyrząd składa się z tarczy z podpisanymi kierunkami świata oraz igły magnetycznej. N to North, czyli z języka angielskiego północ, S to South (południe), E oznacza East (wschód), a W – West, czyli zachód. Dodatkowo wyróżnia się kierunki pośrednie, czyli NE (północny wschód), SE (południowy wschód), SW (południowy zachód) i NW (północny zachód). Kąt pomiędzy północą a wybranym punktem to azymut.

Jak posługiwać się kompasem w lesie?

Jak posługiwać się kompasem w lesie? W tym celu trzeba sięgnąć po mapę i położyć ją na równym podłożu, a na niej kompas. Następnie trzeba obracać mapą tak, aby kierunki świata wyznaczone przez kompas pokrywały się z tymi na mapie. Wskazówka na kompasie powinna się ustawić na linii północ-południe. Następnie wystarczy określić, na jakim azymucie znajduje się interesujący nas punkt i podążać w tamtym kierunku. Poruszając się w terenie, warto zapamiętać charakterystyczne elementy mijane na trasie. Miejsce pobytu można określić dzięki ponumerowanym słupkom oddziałowym.

Jak się posługiwać kompasem w górach?

Wiedza na temat tego, jak się posługiwać kompasem może się przydać w górach, szczególnie kiedy nie ma zbyt dobrej widoczności. Dzięki sprawdzaniu kierunków geograficznych na kompasie turysta nie zagubi szlaku. Jak się posługiwać kompasem w górach? Połóż mapę na równym podłożu i określ z pomocą kompasu, gdzie znajduje się północ. Następnie obróć mapę tak, by wskazywany przez nią kierunek pokrywał się z odczytem kompasu. Kolejny krok to wyznaczenie aktualnego miejsca pobytu – przyjrzyj się charakterystycznym punktom dookoła i określ swoją pozycję. Następnie wyznacz na mapie miejsce, do którego chcesz się udać – np. szczyt, schronisko, skrzyżowanie szlaków, drogę, polanę lub przełęcz.

Jak należy posługiwać się kompasem? O czym należy pamiętać?

Jak należy posługiwać się kompasem? Z przyrządu nie należy korzystać w pobliżu magnesów i ferromagnetyków, torów kolejowych oraz linii energetycznych. Nawet noszona biżuteria może zakłócać pole magnetyczne i tym samym wpływać na to, że pomiar będzie niedokładny lub nawet zakłamany.

Jak posługiwać się kompasem? Czym jest busola?

Czasami w odniesieniu do kompasu używa się innego słowa, mianowicie busola. Tymczasem jest to zupełnie inny przyrząd, służący do nawigowania. Kompasu używa się do orientacji w terenie i pracy z mapą, natomiast busola służy do wyznaczania kierunków linii w stosunku do południka magnetycznego.
Autorka: Alicja Hudzik