Data modyfikacji:

Jak pakować rzeczy na wyprawę w góry?

Wypełniona do granic możliwości kosmetyczka, dodatkowa para butów, spodni i kilka koszulek na zapas… Plecak się nie domyka, ale wciąż macie wrażenie, że nie wzięliście wszystkiego, co niezbędne? Nasze wskazówki pomogą Wam odpowiednio spakować rzeczy na wyprawę w góry.

Najprostszy sposób skutecznego pakowania plecaka to ten, oparty na wypisaniu na kartce wszystkich rzeczy, które naszym zdaniem będą potrzebne w trakcie górskiej przeprawy. Warto zrobić szczegółową listę, tzn. rzeczy, które da się policzyć należy wypisać w odpowiednich ilościach. Na pewno musimy zabrać przynajmniej jedną kurtkę przeciwdeszczową, gruby sweter, polar lub bluzę, bluzkę z długim i krótkim rękawem, po parze długich i krótkich spodni oraz wygodnych i nieprzemakalnych butów. Do tego dochodzi czapka lub chustka, bielizna oraz ręczniki, przynajmniej jedne duży i jeden mały. W ustalaniu proporcji należy wziąć pod uwagę, ile dni będzie trwała wycieczka.

Abyśmy nie musieli zabierać żelazka, a jednocześnie nie wyglądać jakbyśmy wyciągnęli ubranie „psu z gardła”, należy składać rzeczy metodą zwijania w rulon, która pozwoli też zaoszczędzić miejsce w plecaku. Przykładowo spodnie składamy na pół, kieszeniami do zewnątrz i od nogawek zaczynamy zwijać je ciasno aż po talię. Przy bluzce z długimi rękawami lub w opcji ¾, krzyżujemy je na jej środku. Następnie składamy bluzkę na pół, tak aby rękawy były w środku i zaczynamy zwijać od dołu do góry. Przy grubszych rzeczach np. kurtkach na zamek, zapinamy ją i „wyciskamy” z ubrania powietrze. Następnie składamy jak bluzkę, a na końcu dodatkowo obwijamy np. gumka recepturką. Zawsze możemy układać ubrania w tradycyjną kostkę. Warto również wkładać je do jednorazowych worków, co dodatkowo uchroni je na wypadek zalania plecaka.

W kwestii kosmetyków pamiętajmy o tym, żeby ograniczyć do minimum ich wagę i objętość. Czas pakować plecak. Na samym dnie powinny wylądować najcięższe i zajmujące najwięcej miejsca rzeczy, potem buty i ręczniki. Następnie układamy lżejsze rzeczy, jedzenie, a na samej górze powinny znaleźć się te, które możemy potrzebować w nagłych przypadkach, np. w razie deszczu, itp. W bocznych kieszeniach możemy umieścić kosmetyczkę, apteczkę i inne poręczne rzeczy.

Autor: Sylwia Stwora