Data modyfikacji:

Jak nauczyć się stać na rękach?

 Założę się, że nie raz widziałeś osobę stojącą na rękach. Jestem pewny, że zrobiło to na tobie ogromne wrażenie. A czy przeszło ci przez myśl, aby spróbować swoich sił w staniu na rękach, ale nie wiedziałeś, jak to zrobić lub od czego zacząć? Spróbuję ci przedstawić podstawowe informacje, które rozwieją wszelkie wątpliwości. Od siebie będziesz musiał dać wszystko na treningu, aby ta widowiskowa sztuka chodzenia na rękach stała się możliwa do osiągnięcia. Jak nauczyć się stać na rękach? Sprawdź!
stanie na rekach

Nauka stania na rękach – podstawy

 W staniu na rękach najtrudniej przełamać swoje wewnętrzne opory i lęki. Pomocne mogą okazać się poradniki, które w dużej ilości zamieszczane są w sieci przez trenujące osoby. Przed treningiem pamiętaj o rozgrzewce całego ciała. Jest to najważniejsza część treningu. Jednym ze sposobów na rozgrzanie ciała może być skakanie na skakance. Bez rozgrzewki stanie na rękach może skończyć się poważną kontuzją. Miej na uwadze to, że powinna być ona delikatna, aby nie przemęczyć organizmu przed wysiłkiem właściwym, ale nie powinna być za słaba, ponieważ w staniu na rękach funkcjonują mięśnie całego ciała. Warto ubrać się w lekkie ubranie sportowe, chociaż najważniejsze wydaje się być obuwie. Załóż wygodne, stabilne buty, ewentualnie pozostań na boso. Odradza się trening w skarpetkach, które mogą spowodować poślizg, a tym samym narazić ćwiczącego na kontuzję.

Stanie na rękach przy ścianie

 Gdy jesteś już odpowiednio przygotowany do treningu, stanie na rękach najlepiej zacząć, próbując zrobić to przy ścianie. Odmierz od powierzchni ściany około 2-3 długości stopy i stań twarzą do ściany. Na podłodze połóż dłonie na szerokości barków i kucnij. Nogi należy ustawić tak, jak chciałbyś wystartować z bloków startowych, jedną, silniejszą, zgiętą pod sobą, drugą, wyprostowaną do tyłu. Gdy będziesz już gotowy odepchnij się mocno silniejszą nogą, tak aby druga dotarła do ściany. Połącz nogi, napnij brzuch i wyprostuj ręce. Pamiętaj, aby głowę mieć skierowaną do dołu, twarzą w stronę podłogi. Utrzymaj przez chwilę tę pozycję i powróć do ustawienia początkowego. Powtórz te czynności kilkukrotnie, aż zaczniesz czuć się pewniej w pozycji stania na rękach.

Stanie na rękach bez ściany

W kolejnym etapie treningu, z pozycji stania na rękach przy ścianie spróbuj wyprostować i napiąć całe ciało, delikatnie odrywając nogi od powierzchni ściany. Spróbuj utrzymać tę pozycję przez kilka sekund i wróć do oparcia nóg o ścianę, lub gdy czujesz, że nie masz już siły w rękach i twoja pozycja załamuje się, powróć do punktu wyjścia w podporze. Próbuj kilkukrotnie, aż dojdziesz do etapu, w którym po odepchnięciu się od ziemi, nie będziesz potrzebować ściany do asekuracji. Dla urozmaicenia treningu możesz spróbować odwrócić się, po wybiciu pokonać kilka kroków na rękach i próbować utrzymać równowagę podczas chodzenia. Gd będziesz czuć się na siłach, spróbuj stania na rękach z dala od ściany, od razu do pozycji wyprostowanej. Jest to ostatni etap stania na rękach. Później wszystko pozostaje kwestią wyobraźni i treningu. Możesz urozmaicić swoje umiejętności na przykład o pompki na rękach. Dla utrudnienia zaopatrzyć się możesz też w specjalny sprzęt, który urozmaici trening. Do takiego ekwipunku należą paraletki do pompek, czyli małe, często drewniane, podpórki lub poręcze do streetworkoutu. Sprzęt taki nie tylko rozwinie twoje umiejętności, ale umożliwi też wykonywanie coraz to trudniejszych ewolucji, co bez wątpienia zrobi wrażenie nie tylko na amatorach, ale również na osobach, które mają doświadczenie w dziedzinie stania na rękach. Nie pozostało ci nic innego, jak przebrać się w sportowe ubranie i ruszać na trening. Powodzenia!
Autor: Przemysław Mańka