Data publikacji:

Jak nauczyć się rysować? Rysowanie dla początkujących

Myślisz, że piękne rysowanie jest tylko kwestią talentu? To mit! Umiejętność ta, jak każda inna, wymaga czasu, chęci i sporej ilości włożonej pracy. Istnieją jednak sprytne sztuczki, aby szybciej poprawić swój warsztat. Jak nauczyć się rysować? W jakie akcesoria się zaopatrzyć? Sprawdź!
jak nauczyc sie rysowac

Jak nauczyć się rysować? Poradnik krok po kroku

Marzysz o tym, by pięknie rysować, ale myślisz, że brak ci talentu? Mamy dobrą wiadomość. Każdy jest w stanie się tego nauczyć, jeśli tylko będzie mieć chęci do pracy i częstych ćwiczeń. Nie oznacza to oczywiście, że można w rok stać się van Goghiem, jednak prawdą jest to, że trening czyni mistrza. Zanim jednak siądziesz do stołu z ołówkiem i kartką papieru, koniecznie poznaj sposoby na to, jak nauczyć się rysować w prostszy i szybszy sposób.

Wiele osób, którym wydaje się, że w ogóle nie mają talentu, po prostu nie wie, jak zabrać się do nauki rysowania dla dorosłych. Istotna jest bowiem nie tylko ciężka praca, ale również znajomość kilku sztuczek i zmiana perspektywy spojrzenia na rysowane obiekty. W artykule przedstawiamy przydatne wskazówki, jak nauczyć się rysować krok po kroku!

Rysowanie dla dorosłych – dlaczego warto?

Zastanawiasz się, czy warto nauczyć się rysować w dorosłym wieku? Zdecydowanie tak! Aktywność ta pozwala się wyciszyć, skoncentrować i zrelaksować. Podczas prac artystycznych można uruchomić swoją kreatywność i puścić wodze wyobraźni. To szczególnie ważne, jeśli na co dzień wykonujesz pracę biurową lub inny zawód, który nie wymaga od ciebie tego typu umiejętności.

Rysowanie pomaga ćwiczyć koncentrację oraz trenować zręczność palców. Ponadto obcowanie z kolorami wprowadza w pozytywny nastrój. Warto pamiętać o tym, że bardziej niż efekt końcowy liczy się przyjemność z wykonywania czynności. Skup się na tu i teraz, a z pewnością rysowanie ci się spodoba!

Rysowanie dla dorosłych – jakie narzędzia będą potrzebne?

Początkująca osoba nie potrzebuje wcale wielu narzędzi, aby nauczyć się rysować.

Oto kilka podstawowych akcesoriów, w które warto się zaopatrzyć:

  • ołówek (średni lub miękki),
  • gumka do ścierania,
  • temperówka,
  • kartki papieru (np. blok rysunkowy),
  • kredki ołówkowe.

W późniejszych etapach możesz zaopatrzyć się w inne rodzaje kredek w zależności od twoich preferencji. Wspaniałą opcją są np. kredki pastelowe olejne lub suche, kredki dwustronne czy też akwarelowe.

Jak nauczyć się rysować? Kup książkę do nauki rysowania!

Jeśli chcesz szybko nauczyć się rysować, możesz zainwestować w specjalną książkę dla początkujących. Pozycje tego typu zawierają zwykle mnóstwo cennych porad dla rysowników amatorów, a także przydatne ćwiczenia. Na początku znajdują się proste zadania, a z czasem stają się coraz trudniejsze. To doskonała opcja do nauki rysowania dla dorosłych.

Jak się nauczyć rysować? Oglądaj filmiki!

Kolejny sposób na to, jak nauczyć się rysować, to oglądanie tutoriali w internecie. Na YouTubie oraz innych platformach znajdziesz mnóstwo filmików przeznaczonych dla początkujących i bardziej zaawansowanych rysowników. Jeśli lubisz uczyć się, oglądając tutoriale, koniecznie wypróbuj tę metodę.

Jak nauczyć się rysować? Zacznij od postaw!

Naukę rysowania należy zacząć od podstaw. To jedna z najważniejszych zasad. Nie rzucaj się od razu na głęboką wodę, próbując naszkicować „Słoneczniki” van Gogha. Z pewnością ci to nie wyjdzie, a tylko niepotrzebnie się zdenerwujesz. Zacznij od rysowania prostych kształtów – kresek, kół i innych form. Stawiaj je pod różnym kątem, eksperymentuj z ustawieniem ołówka czy też siłą nacisku. To świetna opcja na początek.

Jak szybko nauczyć się rysować? Nie rysuj z głowy!

Jeśli chcesz szybko nauczyć się rysować, pamiętaj o tym, aby na początku nigdy nie szkicować z głowy. Dlaczego? To znacznie trudniejsze niż odwzorowywanie przedmiotów znajdujących się przed tobą. Ponadto nigdy dokładnie nie pamiętasz, jak wygląda rzecz, którą chcesz narysować, co jeszcze bardziej utrudnia zadanie. Jeśli nie możesz lub nie chcesz ustawić przed sobą przedmiotów, które planujesz narysować, otwórz zdjęcie w telefonie i szkicuj na jego podstawie. Zobaczysz, będzie ci znacznie łatwiej.

Jak się nauczyć rysować? Rysuj martwą naturę!

Ten punkt powiązany jest ściśle z poprzednim. Rysowanie martwej natury to skuteczny sposób na to, aby nauczyć się podstaw i udoskonalić swój warsztat. Na początek ułóż z kilku przedmiotów prostą kompozycję. Możesz wykorzystać jakieś pudełko, książkę czy też wazon. Unikaj bardziej skomplikowanych form. Gdy już nauczysz się rysować te najprostsze rzeczy, możesz przystąpić do szkicowania bardziej skomplikowanej martwej natury.

Jak szybko nauczyć się rysować? Użyj tabletu!

W dzisiejszych czasach technologia ułatwia nam życie w bardzo wielu obszarach. W tym przypadku nie jest inaczej. Aby nauka rysowania była mniej frustrująca, możesz zamiast kartki papieru wykorzystać program graficzny w twoim tablecie oraz rysik. Rysikiem możesz posługiwać się podobnie jak ołówkiem, z tą różnicą, że za każdym razem, jak coś ci nie wyjdzie, możesz to wymazać. Istnieje mnóstwo programów do rysowania na tablecie. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Jak nauczyć się rysować? Patrz na kreski i kształty, a nie na całość!

Nasza ostatnia porada to prawdopodobnie jedna z najważniejszych. Jeśli chcesz nauczyć się rysować, nigdy nie patrz na całość kompozycji czy przedmiotu, który chcesz naszkicować, a na poszczególne kreski i kształty. Co to oznacza? Nie myśl o tym, że rysujesz twarz czy też usta, lecz poszczególne kreski, które składają się na daną rzecz. Zwróć uwagę na relacje między nimi. Przykładowo, gdy szkicujesz oko, myśl o tym, że najpierw musisz wykonać zaokrągloną kreskę w górę, a potem kolejną pod kątem 40 stopni i tak dalej. Zobaczysz, o ile będzie ci łatwiej!
Autor: Olga Wacholc
Autor: Olga Wacholc