Data publikacji:

Jak dobrać sprzęt snowboardowy?

Aby rozpocząć przygodę ze snowboardem, nie musisz od razu skompletować całego niezbędnego sprzętu do uprawiania tej dyscypliny. Eksperci zalecają początkującym wypożyczenie deski, wiązań oraz dodatkowych akcesoriów, takich jak gogle i kask narciarski. Pozwoli to nie tylko oswoić się z jazdą po białym puchu, ale także z pewnością ułatwi ci podjęcie decyzji o tym, czy warto zainwestować pieniądze w ten sport. Jeżeli nabrałeś odrobiny doświadczenia, możesz na poważnie rozglądać się za kupnem nowego lub używanego sprzętu. W artykule radzimy, od czego zacząć.
jak dobrać sprzęt snowboardowy

Jaką deskę snowboardową wybrać?

Na stoku nie pojawimy się oczywiście bez deski. Wybór konkretnego modelu zdefiniuje w dużym stopniu styl jazdy oraz pozostały kompletowany osprzęt. W sklepach znajdziemy niezwykle szeroki wybór modeli i typów desek, na opis których nie ma tutaj wystarczająco dużej ilości miejsca. Skupmy się zatem na najważniejszych elementach snowboardu.
W pierwszej kolejności ważna będzie dla nas twardość deski, popularnie określana pojęciem „flex”. Odzwierciedla ona elastyczność boardu, co wpływa na jego zachowaniu podczas zjazdów.
Modele o zwiększonej twardości przeznaczone są dla bardziej doświadczonych miłośników snowboardu. Pozwalają one na osiągnięcie niezwykle dużych szybkości podczas jazdy, zarówno na wytyczonych, jak i dzikich trasach. Nie wybaczają jednak błędów i narażają początkujących na większe ryzyko wypadku.
Miękkie deski to w większości modele uniwersalne, idealne dla amatorów i osób uczących się jazdy. Przeznaczone są do poruszania się po dobrze utrzymanych i przygotowanych stokach. Są również idealne do wykonywania wszelkiego rodzaju skoków i trików.
Poza twardością zwracamy też uwagę na typ deski, wpływający na jej przeznaczenie. Pod tym względem spotkamy się z niezwykłą różnorodnością modeli. Najpopularniejsze klasy sprzętu to między innymi all-mountain (najbardziej uniwersalna), freestyle (deski trikowe), freeride (deski do jazdy po nieubitym śniegu), jibbing (deski trikowe do pokonywania przeszkód, takich boksy i poręcze) i race (deski do szybkich sportowych zjazdów).
Bardziej zaawansowani snowboardziści interesują się również kształtem deski, sposobem jej wygięcia i ponadto rodzajem ślizgu, wpływającym na jej przywieranie do śniegu i osiągane prędkości.
Nie można zapomnieć też o poprawnym wyborze długości deski do wzrostu. Najszybszym sposobem na jej sprawdzenie jest ustawienie jej w pozycji pionowej. Będzie ona idealna w przypadku, kiedy będzie sięgać bezpośrednio do brody użytkownika. Osoby zaczynające jazdę mogą zdecydować się na nieco krótsze egzemplarze, sięgające podczas testu do ramion lub przedramion.

Jakie buty snowboardowe wybrać?

Źle dobrane buty wpłyną nie tylko negatywnie na komfort podczas jazdy, ale mogą także znacząco utrudnić wykonywanie manewrów na śniegu, w najgorszym przypadku przyczyniając się do większego ryzyka wystąpienia wypadków na stoku.
Naszym priorytetem jest więc wybranie jak najlepiej dopasowanego obuwia. Producenci stosują wiele rodzajów wkładek, których długość zdecyduje o tym, czy but będzie poprawnie pasował. W tym wypadku zwracamy uwagę głównie na wymiary podane w centymetrach (warto więc zmierzyć dokładnie stopę). Pamiętajmy, że nie musimy w tej sytuacji wybierać nieco większego rozmiaru, by zostawić odrobinę wolnego miejsce. But powinien bowiem dopasować się w tym przypadku do kształtu stopy okrytej nawet bardzo grubą skarpetą.
Istotna jest też sztywność buta. Zazwyczaj dopasowujemy ją do fleksu deski. Twarde obuwie sprawdza się bowiem głównie podczas szybkiej jazdy poza wyznaczonymi trasami. Elastyczne modele sprawdzają się z kolei w przypadku początkujących snowboardzistów oraz miłośników wykonywania imponujących skoków i sztuczek.

Jakie wiązania snowboardowe wybrać?

Wiązania snowboardowe dobieramy na samym końcu. Ich zadanie jest proste – odpowiadają za solidne przymocowanie stopy do deski, zapobiegając urazom stóp i stawów skokowych podczas niefortunnych wypadków. Element ten dopasowujemy bezpośrednio do posiadanego buta oraz rodzaju deski. Tu także rozróżniamy modele miękkie i sztywne.
Wiązania miękkie łączymy oczywiście z miękkim deskami oraz elastycznymi butami, a więc odwrotnie niż twarde modele. Są one dość uniwersalne i produkowane są zazwyczaj w trzech rozmiarach – małym, średnim i dużym, które dopasowujemy do buta za pomocą regulowanych pasków.
Wiązania składają się z trzech podstawowych elementów. Pierwszym z nich jest podstawa, która jest metalową płytą przykręconą do powierzchni deski. W dobrej jakości produktach powinna być ona z obu stron pokryta warstwą amortyzującego wstrząsy materiału, wykonanego zazwyczaj z gumy lub pianki.
Drugim elementem konstrukcyjnym jest łyżka (lub tzw. hi-back), która jest połączona bezpośrednio z podstawą. Element unieruchamia but i utrzymuje go pod odpowiednim kątem, gwarantując komfortową jazdę i redukując ryzyko upadku.
Ostatnią składową wiązania są paski (tzw. strapy), którymi spina się obuwie. W większości modeli znajdziemy tylko dwa regulowane strapy. W najlepszych modelach są one nie tylko pokryte antypoślizgową okładziną, ale będą również podbite od wewnętrznej strony elastycznymi poduszkami, które chronią stopę przed zbyt dużym uciskiem.
Zdjęcie: Envato Elements