Data modyfikacji:

Belgijka – taniec. Jak tańczyć belgijkę?

Popularny taniec integracyjny, którego chętnie uczy się na wszelkich szkoleniach czy wyjazdach grupowych – to właśnie belgijka. Taniec i kroki są w belgijce proste i nieskomplikowane. Tak aby każdy mógł się jej nauczyć i czerpać z tańca przyjemność. Zatem jak krok po kroku tańczyć belgijkę? Skąd w ogóle wywodzi się ten popularny taniec integracyjny? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie poniżej. Zapraszamy do lektury!
belgijka

Belgijka – taniec i kroki. Czym takim jest belgijka? Krótka historia

Taniec ludowy zwany poprawnie „chapelloise” – to właśnie znana nam belgijka. Taniec i kroki są w niej proste i łatwe do zrozumienia. Głównym założeniem tego tańca jest dobra zabawa w grupie. Belgijka to taniec, który najbardziej popularny jest we Francji. Tam pojawił się w latach 30. XX wieku. Spopularyzowany został z kolei w latach 70.
Skąd tak naprawdę wywodzi się belgijka? Niektórzy obstawiają Szwecję, a inni Amerykę lub Wielką Brytanię. Warto jednocześnie dodać, że oryginalny ludowy chapelloise tańczy się nieco inaczej niż belgijkę. Belgijka jest uproszczoną wersją chapelloise.
Belgijkę tańczy się w parach w grupie. Ta powinna liczyć przynajmniej dwadzieścia osób, ale im więcej, tym lepiej. Co więcej, wykonuje się ją wyłącznie do utworu „'t Smidje” zespołu Laïs. I tutaj pojawia się różnica między belgijką a chapelloise – chapelloise tańczy się do dowolnej muzyki.

Belgijka taniec – kroki. Jak ją tańczyć? Poradnik

Podoba wam się taniec belgijka? Kroki do wykonania tego tańca nie są skomplikowane. Wystarczy przećwiczyć je kilka razy, aby nabrać wprawy, a następnie czerpać przyjemność z tańczenia i zabawy w grupie – bo właśnie do tego ma służyć belgijka. Poniżej podpowiadamy, jak krok po kroku zatańczyć belgijkę. Pamiętajcie, aby naukę tego tańca zaczynać w parze – w końcu belgijki nie tańczy się w pojedynkę. Podczas nauki najlepiej też włączyć tutorial. Wtedy będziecie mogli od razu zobaczyć, jak wyglądają poszczególne kroki.
Przed rozpoczęciem nauki kroków para powinna stanąć obok siebie, wyciągnąć ręce znajdujące się obok siebie do przodu i chwycić za dłonie. Podobnie jak w polonezie. Z tym że w belgijce ręce nie muszą być proste – mogą być delikatnie zgięte w łokciach. Warto jednocześnie wspomnieć, że belgijkę tańczy się w kole. Wówczas partner stoi od wewnętrznej strony koła, a partnerka od zewnętrznej. To niezwykle istotne. Ale przejdźmy do samych kroków.

Krok 1: kroki w przód

Para robi razem cztery kroki w przód – najlepiej zaczynając od tych samych nóg. Czyli 1 krok w przód prawą nogą, 2 krok w przód lewą nogą, 3 krok w przód ponownie prawą nogą i 4 krok w przód ponownie lewą nogą. W trakcie tańca ta część jest szybka i rytmiczna. Właściwie kroki wykonuje się w podskokach.

Krok 2: obrót

Po wykonaniu czterech kroków w przód, para obraca się w tył. Obrót robi się pojedynczo. Czyli należy puścić ręce partnera/partnerki i każdy w pojedynkę obraca się w tył. Później należy szybko z powrotem złapać się za ręce.

Krok 3: kroki w tył

Po obrocie należy znowu w parze wykonać cztery kroki, ale tym razem w tył. Oczywiście zaczynając i kończąc na tych samych nogach.
https://www.ceneo.pl/Odtwarzacze_CD;0115-1.htm

Krok 4: powtórzyć powyższe kroki

Sekwencję kroków 1–3 powtarza się dwa razy.

Krok 5: doskoki i odskoki

Teraz nadchodzi etap tańca w miejscu. Po wykonaniu ostatniej serii obrotów i kroków w przód, para musi się zatrzymać, następnie, stojąc ciągle na dwóch nogach, doskoczyć do siebie i znów z powrotem odskoczyć na swoje miejsca. Podczas tej sekwencji należy ciągle trzymać się za ręce.

Krok 6: zamiana miejsc

Tak jak wspominaliśmy powyżej, belgijkę tańczy się w kole, a mężczyzna zawsze stoi wewnątrz koła. Teraz para musi zamienić się miejscami. Kobieta przechodzi z przodu na miejsce mężczyzny. Para ponownie łapie się za ręce.

Krok 7: odskoki i doskoki

W momencie, kiedy kobieta stoi w środku koła, para powtarza sekwencję z kroku 5. Czyli doskakuje do siebie, a następnie odskakuje.

Krok 8: zamiana miejsc i przejście do przodu

Para musi ponownie zamienić się miejscami. Tym razem jednak w momencie, kiedy kobieta wraca na swoje miejsce, musi od razu przejść do przodu do innego partnera.
W tym miejscu sekwencja kroków się kończy, a całość powtarza się od początku. Wyznacza to też rytm muzyki, więc wystarczy kilka prób, aby złapać rytm. Mała uwaga – wszystkie powyżej opisane kroki wykonuje się w belgijce bardzo szybko. W rytm muzyki.
Pamiętajcie też, aby belgijkę ćwiczyć tam, gdzie jest dużo miejsca. Najlepiej sprawdzi się duży, przestronny salon czy sala gimnastyczna. Latem z kolei można uczyć się jej na zewnątrz. Wystarczy nagrać muzykę na telefon lub tablet i korzystać z ciepłej pogody, relaksując się jednocześnie w przyjemnym integracyjnym tańcu.

Belgijka – kiedy wykorzystać ten taniec?

Tak jak wspominaliśmy, belgijka to świetny taniec integracyjny, więc śmiało możecie go uczyć na wszelkich kursach czy szkoleniach. Będzie idealną formą rozluźnienia po ciężkim dniu pełnym zajęć i zintegruje grupę. Ponadto to naprawdę świetna zabawa! Z belgijki można też stworzyć występ, np. urozmaicający studniówkę czy inną szkolną imprezę. Po polonezie uczniowie mogą się przebrać i wykonać całą szkołą belgijkę. Taki filmik z pewnością zrobi furorę i będzie dla uczniów świetną pamiątką. Niektórzy wykorzystują też belgijkę jako formę zabawy na weselu czy innym rodzinnym przyjęciu. Taki taniec pozwoli zaangażować wszystkich gości do wyjścia na parkiet i świetnej zabawy.
Choć na pierwszy rzut oka belgijka może wydać się skomplikowana, to wcale taka nie jest. To jeden z najprostszych tańców wykonywanych w dużej grupie. Jest widowiskowy, a przy tym stanowi świetną formę rozrywki czy urozmaicenia zajęć, np. szkolnych lub na grupowych wyjazdach.
A wy, tańczyliście kiedyś belgijkę? Jak wasze wrażenia z wykonywania tego tańca?
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.