Data publikacji:

Hula hop — efekty. Czy warto kręcić hula hopem?

Hula hop wielu osobom kojarzy się z kolorowym kółkiem dla dzieci przeznaczonym do zabawy. Owszem, to świetna forma ruchu rozrywki dla najmłodszych, ale dorośli również nie powinni przechodzić obok niej obojętnie. Dotyczy to w szczególności tych, którzy chcieliby wysmuklić talię i poprawić swoją kondycję. Jeśli zależy nam na płaskim brzuchu, warto sięgnąć właśnie po hula hop. Efekty pojawiają się szybko — trzeba tylko wiedzieć, jak poprawnie ćwiczyć. Piszemy o tym w poniższym artykule, podpowiadamy też, jakie hula hop wybrać oraz wyjaśniamy, czy każdy może bezpiecznie korzystać z tego akcesorium!
Sprawdź również: Ranking hulajnóg elektrycznych
hula hop efekty

Hula hop – jakie wybrać do ćwiczeń?

Ćwiczenia z hula hop, aby przynosiły efekty, powinny być wykonywane poprawnie. Oprócz tego ważny jest również dobór odpowiedniego sprzętu. Oczywiście swoją przygodę z kręceniem kółkiem możemy zacząć od wyboru najprostszego, lekkiego hula hop. Efekty, na których nam zależy, osiągniemy jednak dzięki bardziej profesjonalnym sprzętom przeznaczonym do treningów.
Jakie hula hop wybrać do ćwiczeń? W sklepach sportowych czekają różnorodne modele – cięższe, magnetyczne czy z wypustkami. Ten ostatni rodzaj przez jakiś czas cieszył się dużym zainteresowaniem, ale trenerzy personalni wcale nie rekomendują, by ćwiczyć właśnie z nim?
Kręcenie hula hop z wypustkami może prowadzić do mikrourazów i siniaków w okolicy talii. Nie jest to jedynie defekt estetyczny, ponieważ tego typu akcesorium będzie mieć negatywny wpływ na pracę narządów wewnętrznych. Najlepiej jest zatem postawić na prosty, klasyczny i po prostu nieco cięższy model.
A jaki obwód powinno mieć hula hop? To zależy – początkującym prościej będzie ćwiczyć z kołem, które jest większe, ponieważ łatwiej jest utrzymać je w ruchu. Hula hop o mniejszym obwodzie będzie dobre dla osób bardziej zaawansowanych. Trudniej jest je utrzymać w ruchu, więc trzeba postawić na intensywniejszy wysiłek.

Ćwiczenia z hula hop – jak trenować?

Po hula hop możemy sięgać zarówno podczas treningu właściwego, jak i w formie rozgrzewki. Przed przystąpieniem do kręcenia powinno się też odpowiednio rozruszać stawy, wykonać wymachy rękoma czy pajacyki.
Podczas klasycznego treningu synchronizujemy nasze ruchy z obręczą tak, by była w nieustannym ruchu. W praktyce oznacza to, że nie tylko wykorzystujemy do tego nie tylko mięśnie brzucha, lecz również całe ciało, które w ulega modelowaniu.
Jak ćwiczyć z hula hop? Efekty pojawią się wtedy, gdy zadbamy o poprawne wykonanie treningu. Najpierw musimy przybrać odpowiednią pozycję. Rozstawiamy stopy w lekkim rozkroku i utrzymujemy proste plecy. Następnie poruszamy się ruchem okrężnym tak, by koło nieustannie się kręciło.
Tradycyjne ćwiczenie z hula hop polega na zwykłym kręceniu obręczą. Obracamy ją wtedy w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara i zaczynamy poruszać biodrami w przód i w tył. Można urozmaicać swój trening i zwiększyć jego intensywność poprzez jednoczesne wykonywanie:
  • wymachów rąk;
  • wykroków;
  • szerokich przysiadów;
  • Urozmaiceniem będzie również kręcenie kołem na jednej nodze czy odwodzenie jednej nogi w bok. Tego typu treningi są trochę bardziej zaawansowane, więc na początku dobrze jest opanować ćwiczenia.
    Jak jeszcze można wykorzystywać hula hop? Efekty przyniosą również ćwiczenia wykonywane na innych partiach ciała. Obręcz można założyć na wyciągnięty w bok nadgarstek – to doskonały trening na wzmocnienie ramion. Osoby, które posiadają gumy do ćwiczeń również mogą wykorzystywać je podczas treningu z hula hop. Jedną gumę zakładamy na kostki, drugą nad kolanami, stajemy w rozkroku i w trakcie kręcenia kółkiem wzmacniamy jednocześnie nogi.

    Kręcenie hula hop – efekty

    W przypadku ćwiczeń z hula hop liczy się oczywiście regularność. Treningi warto wykonywać 2-3 razy w tygodniu przez około 30 minut. Należy pamiętać także o zmienianiu stron – przykładowo przez pierwsze 15 minut kręcimy kołem w prawą stronę, a przez kolejne 15 minut w lewą. Pierwsze efekty mogą pojawić się już po około dwóch tygodniach. Jeśli zależy nam na wyszczupleniu talii, możemy zmierzyć jej obwód i regularnie sprawdzać, jak zmienia się pod wpływem ćwiczeń.
    Hula hop sprawdzi się u osób, które lubią aktywność fizyczną w domowym zaciszu. Ten sprzęt bez wątpienia uatrakcyjni treningi, wzbogaci treningi, a także przełamie rutynę. Mogą korzystać z niego również osoby, które dopiero kształtują swoją kondycję. Ćwiczenia powinny być naszym stałym elementem życia, który korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Wiele osób chce osiągnąć dzięki nim określone rezultaty – co dadzą zatem ćwiczenia z hula hop? Efekty regularnych ćwiczeń to m.in.:
  • wzmocnienie mięśni brzucha;
  • wysmuklenie nóg;
  • poprawienie postawy;
  • stabilizacja mięśni tułowia;
  • zredukowana tkanka tłuszczowa;
  • lepsza wydolność sercowo-naczyniowa;
  • zmniejszony obwód talii.
  • A co z odchudzaniem? Jakakolwiek aktywność fizyczna – a w tym ćwiczenia z hula hop – wspierają redukcję masy ciała. Kilogramy spadają wtedy, gdy dbamy o deficyt kaloryczny, a trening będzie go wspierać. Półgodzinna sesja kręcenia z hula hop pozwoli spalić kobietom około 160-170 kcal.

    Hula hop – wady i zalety

    Spala tkankę tłuszczową, modeluje talię, uatrakcyjnia trening, sprawdzi się u osób, które lubią ćwiczyć w domu – hula hop ma wiele zalet, ale trzeba mieć na uwadze, że nie sprawdzi się u każdego! Trening z tym sprzętem nie jest polecany kobietom po porodzie, z dysfunkcjami dna miednicy czy z bolesnymi miesiączkami. Czy hula hop jest szkodliwe? Podczas intensywnego kręcenia kołem może dojść do obniżenia mięśni dna miednicy i spowodowania wielu dyskomfortowych dolegliwości.
    Decyzję co treningu z hula hop warto skonsultować z trenerem personalnym lub nawet fizjoterapeutą. Ćwiczenia z obręczą mogą być ciekawą odskocznią, ale warto pamiętać, że właściwie każda forma świadomego ruchu może mieć korzystny wpływ na nasze samopoczucie – nie wyłączając również z tej grupy marszowego spaceru.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Anna Mlonka