Data publikacji:

Jaki gravel do 3000 zł wybrać?  

Rowery gravelowe cieszą się ogromną popularnością głównie ze względu na ich uniwersalny charaktery. Czy w cenie do 3000 złotych można znaleźć ciekawe modele? Tego dowiesz się z naszego poradnika!  
gravel do 3000 zł

Dlaczego rowery gravelowe cieszą się tak dużą popularnością?

Moda na gravele rozkręca się z roku na rok i coraz więcej osób sięga po tego typu jednoślady. Wynika to z dwóch czynników – pierwszy to uniwersalny charakter, który pozwala na jazdę po leśnych bezdrożach, ale również asfaltowych drogach. Dzięki temu możesz z łatwością pokonywać długie kilometry podczas weekendowych wycieczek za miasto. Dodatkowo mamy możliwość skorzystania z akcesoriów takich jak sakwy rowerowe, oświetlenie czy błotniki. To czyni taki rower idealnym towarzyszem wakacyjnych podróży. Po rowery gravelowe sięgają chętnie nie tylko amatorzy, ale również zawodowcy! Drugi czynnik to cena, która jest bardzo atrakcyjna w porównaniu chociażby do rowerów szosowych, które nawet z niższej półki potrafią kosztować 4–5 tysięcy złotych. 

Jakie wyposażenie powinien mieć dobry rower gravelowy?

Rama i widelec

To najważniejsze elementy każdego roweru gravelowego. W ustalonym budżecie znajdziemy całkiem lekkie ramy aluminiowe, których geometria jest dostosowana do rekreacyjnej jazdy. W praktyce oznacza to, że rowerzysta zajmuje wygodną pozycję. Można to łatwo rozpoznać, ponieważ kąty rur są łagodniejsze, a główka, gdzie znajduje się rura sterowa, jest umieszczona wyżej. Pozycję na rowerze można dodatkowo regulować poprzez zmianę wysokości mostka, a także wyregulowanie sztycy podsiodłowej. Najlepsze rezultaty daje usługa bikefittingu, która umożliwia skrojenie roweru pod sylwetkę właściciela.  
Jeśli chodzi o widelec, to w rowerach gravelowych do 3000 złotych stosuje się sztywne konstrukcje wykonane zazwyczaj z aluminium. To dobry kompromis pomiędzy niską masą a sztywnością. W droższych modelach znajdziemy już widelce wykonane z włókna węglowego. Ich największą zaletą jest dużo niższa masa, ale również lepsze pochłanianie nierówności.  

Osprzęt

W rowerach gravelowych do 3000 złotych stosuje się najczęściej komponenty od firmy Shimano. Z przodu znajdują się 2 przełożenia, natomiast z tyłu kaseta zawiera 8, 9 lub 10 przełożeń. W droższych rowerach stosuje się już kasety 11-rzędowe, dzięki którym mamy zdecydowanie większy zakres, co przydaje się w szczególności na bardzo zróżnicowanym terenie.   

Hamulce

Rower gravelowy musi mieć dobrej jakości hamulce, dlatego jedynym słusznym wyborem są hamulce tarczowe. Wysoka siła hamowania i odporność na trudne warunki atmosferyczne sprawiają, że rowerzysta może czuć się bezpiecznie. Warto wiedzieć, że do wyboru mamy hamulce tarczowe mechaniczne lub hydrauliczne. Lepsze są te drugie ze względu na wyższą siłę hamowania.  

Komponenty

Komponenty w rowerach gravelowych są wykonane z aluminium. Kierownica to charakterystyczny baranek, który znany jest z rowerów szosowych. W gravelach pozycja nie jest tak aerodynamiczna jak w przypadku szosówek, dlatego dla początkujących pierwsze jazdy nie będą męczące.  

Koła i opony

W przypadku rowerów gravelowych do 3000 złotych mamy do wyboru lekkie koła aluminiowe, które do spokojnej jazdy są dobrym wyborem. Ważne jest, aby rower miał odpowiednio szerokie ogumienie, które zapewni dobrą przyczepność na szutrowej nawierzchni. Za optymalną szerokość uważa się rozmiar 38 mm lub 40 mm. Z czasem będziesz mógł samodzielnie wymienić opony na takie, które będą odpowiadać Twojemu stylowi jazdy.  

Waga

Niska masa roweru ma przełożenie na efektywność jazdy, ale również na poziom zmęczenia podczas wnoszenia roweru w bloku. Rowery gravelowe do 3000 złotych nie należą do najlżejszych na rynku. Waga w granicach 12–13 kg jest tutaj standardem. W rowerach gravelowych powyżej 5000 złotych masa może wynosić nawet 11 kg. Obniżenie wagi całego zestawu jest możliwe poprzez stosowanie lekkich komponentów, dlatego z czasem bez problemu odchudzisz swój rower.  

Czy budżet 3000 zł wystarczy na zakup roweru gravelowego?

Rosnące ceny są zauważalne w branży rowerowej i jeszcze jakiś czas temu wybór poszczególnych modeli byłby całkiem spory. Niestety, aktualnie budżet 3000 złotych jest sporym ograniczeniem i tutaj możemy liczyć wyłącznie na podstawowe wyposażenie. Jeśli szukasz lżejszego roweru gravelowego na dobrych komponentach, to lepiej zwrócić uwagę na segment cenowy do 4000 złotych.  

Rower gravelowy czy górski? Co wybrać do jazdy?

To trudne pytanie, jednak w budżecie do 3000 złotych gravel jest bardzo dobrym wyborem. Musisz odpowiedzieć sobie, na jakich trasach poruszasz się najczęściej. Jeśli drogi asfaltowe przeplatają się z nieutwardzonymi, to zakup roweru gravelowego ma sens. Rowery górskie lepiej sprawdzą się w trudniejszym terenie.  

Polecane rowery gravelowe do 3000 zł

Kross Esker 1.0

To najprawdopodobniej najlepszy rower gravelowy w cenie nieprzekraczającej 3000 złotych. Kross Esker ma taką charakterystykę, że może służyć jako środek transportu do pracy, ale również świetny towarzysz wycieczek po lesie. Prezentowany model ma osiem biegów z tyłu i dwa z przodu. Napęd Shimano Claris w codziennym użytkowaniu sprawdza się bardzo dobrze. Dodatkowo mamy 28-calowe koła i opony o szerokości 37 mm. Całość dopełniają solidne hamulce tarczowe. Dla przeciętnego rowerzysty Kross Esker ma wszystko, co niezbędne.
Zdjęcie: Envato Elements