Data publikacji:

Gra w gumę – zasady, porady, akcesoria. Jak grać?

Z czym kojarzy ci się dzieciństwo? Dla mnie są to przede wszystkim długie godziny spędzone na podwórku z siostrą i kolegami na zabawach takich jak gra w gumę. Pamiętam, że w latach 90. skakali wszyscy: zarówno chłopcy, jak i dziewczynki, a rodzice nie mogli doprosić się nas do domu na kolację. Trochę szkoda, że obecnie nie jest już tak popularna – to nie tylko atrakcyjna forma spędzania czasu na świeżym powietrzu, ale i dobry sposób na lepszą kondycję. Warto pokazać ją swoim dzieciom. Przeczytaj, jakie są zasady gry w gumę, skąd się wzięła i jakie korzyści z niej płyną.

dzieci

Gra w gumę – z Chin dynastii Tang na polskie podwórka

Nie każdy ma świadomość, że gra w gumę, która była hitem na polskich podwórkach, ma bardzo długą historię, która sięga tysiąca lat wstecz – podobnie jak wiele innych rzeczy, została wymyślona w Chinach za panowania dynastii Tang. Wówczas z „chińskim sznurem do skakania”, nazywanym również „skaczącymi pasami”, związana była tradycja: w gumę grano raz do roku, 15. dnia 8. miesiąca kalendarza księżycowego. Tradycja ta w różnych formach przetrwała przez wieki. Gra w gumę jako dziecięca zabawa szczególnie popularna stała się w okresie tuż po utworzeniu Chińskiej Republiki Ludowej. Wówczas zaczęto grać w nią w wielu krajach świata – także w PRL, gdzie okazała się prawdziwym hitem.

Korzyści z gry w gumę

Przed laty do skakania wykorzystywano zwykłe gumki tekstylne – wystarczyło, że były odpowiednio długie, szerokie i wytrzymałe, by można było się bawić. W tej roli dobrze sprawdzały się na przykład gumki wszywane do spodni. Obecnie w sklepach bez problemu kupisz już za kilka złotych idealną do skakania gumę w wybranym kolorze, mając pewność, że wraz z upływem czasu nie straci elastyczności. Możesz zawsze mieć ją przy sobie, np. w kieszeni lub w plecaku, i bawić się zawsze wtedy, gdy najdzie cię ochota: gdy spotkasz znajomych podczas spaceru czy na przerwie w szkole. Gra może być atrakcyjna zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – jest odpowiednia dla każdego, kto ma zdrowe kostki i kolana. Wystarczy niewielka przestrzeń i koledzy do zabawy.

Gra w gumę to nie tylko przyjemny sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu – to także bardzo konkretne korzyści dla zdrowia. Regularne zabawy z gumą to doskonały sposób na poprawienie kondycji. Podczas skakania nie tylko spalasz kalorie, ale i ćwiczysz koordynację ruchową, płynność ruchów i zmysł równowagi. Dziecko w ten sposób ma szansę spożytkować nadmiar energii i dotlenić mózg.

Gra w gumę – zasady

Są różne sposoby na grę w gumę, na początek warto jednak nauczyć się podstawowych zasad popularnej zabawy, jaką są „dziesiątki”. Dwie osoby wieszają sobie gumę owiniętą wokół kostek, a kolejni uczestnicy skaczą przez nią, wykonując po kolei wszystkie figury. Gdy uda się je wykonać, w następnym etapie guma zawieszana jest wyżej – na wysokości kolan, a potem bioder – dopóki dacie radę skakać. Możecie podwyższać je stopniowo, co parę centymetrów. Osoba, której przydarzy się „skucha”, odpada, wygrywa ten, kto skacze najdłużej. Figury w grze „w dziesiątki”:

    1. Najpierw przeskocz obunóż z jednej strony gumy na drugą.
    2. Wskocz pomiędzy gumy, a następnie wyskocz po drugiej stronie.
    3. Rozstaw nogi, wskocz jedną do wewnątrz, pozostawiając drugą na zewnątrz, następnie skocz tak, by pierwsza noga znalazła się po drugiej stronie na zewnątrz, a druga wewnątrz gumy.
    4. Naskocz obydwoma stopami na dwie części gumy. Postaraj się skoczyć jeszcze raz, obracając się i zmieniając nogi. Powtórz to trzy razy.
    5. Wskocz jedną stopą do środka gumy. Następnie naskocz obydwoma stopami na gumę, która znajdowała się między twoimi stopami. Powtórz to samo z drugą częścią gumy.
    6. Wskocz jedną stopą do środka gumy, a następnie przeskocz podobnie jak w punkcie 3. – tak aby jedna stopa pozostawała wewnątrz, a drugą za drugą częścią gumy na zewnątrz. Powtórz to pięć razy.
    7. Wskocz jedną nogą na gumę. Przeskakuj na niej trzy razy, zmieniając stopy. Przeskocz na drugą stronę, tak aby druga część gumy znajdowała się pomiędzy twoimi stopami. Ponownie wskocz na nią jedną nogą i przeskakuj trzykrotnie, zmieniając nogi.
    8. Zahacz stopą o jedną część gumy i przeskocz nią na drugą stronę, za drugą gumę. Powtórz to siedem razy, zmieniając pozycję stopy.
    9. Wskocz do środka gumy jedną stopą i naskocz na gumę. Powtórz to drugi raz. Następnie cała sekwencja powinna zostać powtórzona po drugiej stronie gumy.
    10. Zaczep stopą o gumę i przejdź z nią poza drugą gumę. W ten sposób powstanie dziura, do której włóż drugą stopę. Przeskakuj 9 razy, obracając się wokół własnej osi i zachowując gumę poza stopami.
    11. Zaczep stopą o gumę i przejdź na drugą stronę. Cofnij się lekko, tak aby mieć drugą gumę za piętami. Stań na niej, podskocz i wyląduj na gumie z przodu.

Pomysły na inne zabawy z gumą

Poszczególne sekwencje mogą wydawać się skomplikowane, jednak w rzeczywistości opanowanie ich nie jest trudne. Nawet jeżeli masz problem z wykonaniem jakiejś figury, możesz wymyślać własne, kreatywne sekwencje dostosowane do waszych umiejętności. Co ważne, opisana powyżej gra w „dziesiątki” jest jedynie jedną z wielu możliwości zabaw z gumą. Warto wypróbować także innych: na przykład „dni tygodnia”. To wariant atrakcyjny dla młodszych dzieci, w którym powtarzanie dni tygodnia wiąże się z wykonywaniem konkretnych sekwencji. Innym ciekawym pomysłem na zabawy z gumą w większej grupie może być formowanie figur geometrycznych i skakanie wokół nich. Jeżeli masz do dyspozycji dwie lub większą ilość gum, możesz również zorganizować wyścigi „gumowych zaprzęgów”. Uczestniczące w zabawie osoby należy podzielić na dwie grupy, z których każda wchodzi „wewnątrz” gumy, trzymając się jej. Zespoły ścigają się ze sobą, pilnując, by nikt nie puścił gumy i nie wyszedł poza jej obręb.

Zdjęcie: master1305/Envato Elements
Autor: Anna Michalska