Data publikacji:

Gogle narciarskie – jak je wybrać?

Aby zimowe szaleństwa na stoku były w pełni bezpieczne, niezbędne jest wyposażenie się w gogle narciarskie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu, by dobrze chroniły oczy przed urazami mechanicznymi, wiatrem, mrozem, śniegiem i promieniowaniem UV.

Najistotniejszym elementem gogli narciarskich są szyby. Do wyboru mamy modele w 5 kategoriach przepuszczalności światła. Przeźroczyste szkła, czyli klasa S0 przepuszczają najwięcej światła (80-100 proc.), dlatego powinno się ich używać jedynie po zmroku. W klasie S1 znajdują się gogle o złotych lub bursztynowych szybach. Używa się ich w pochmurne dni. Przepuszczają od 43 -80 proc. światła.

Do kategorii S2 zalicza się gogle narciarskie z żółtymi lub pomarańczowymi szkłami. Są one przeznaczone do jazdy w dni z lekkim zachmurzeniem. Przepuszczają od 18-43 proc. światła. W klasie S3 mamy okulary z niebieskimi, szarymi bądź brązowymi soczewkami, które należy zakładać w słoneczną pogodę. Ich przepuszczalność światła zamyka się w przedziale 8-18 proc. Ostatnia klasa - S4, to bardzo ciemne, zwykle czarne szkła na bardzo słoneczne dni. Przepuszczają zaledwie 3-8 proc. światła.

Szyba gogli narciarskich powinna być wyposażona w filtry UV oraz system anti-fog, który zapobiega parowaniu oraz usprawnia widoczność w czasie mgły. Dobrze, aby szyba zapewniała odpowiednią wentylację. Istotna jest także polaryzacja, która zapobiega m.in. refleksom.

Prawidłowo dobrane gogle narciarskie nie ograniczają pola widzenia, dobrze trzymają się twarzy, nie uciskają nosa ani innej części głowy. Należy też upewnić się, że są kompatybilne z posiadanym kaskiem. W przypadku osób z wadami wzroku i korzystającymi z okularów lub soczewek kontaktowych należy wybrać gogle z funkcją korekcyjną. Co do pasków, najlepiej wybierać modele okularów, w których są one regulowane.

Autor: Sylwia Stwora