Data modyfikacji:

Fenek w domu – czy można mieć fenka w domu?

Fenek do egzotyczne zwierzę pochodzące z terenów Afryki, które dzięki swojemu niewielkiemu rozmiarowi oraz usposobieniu coraz częściej pojawia się w hodowlach komercyjnych. Fenek w domu to coraz popularniejszy widok, w szczególności w Stanach Zjednoczonych czy w Wielkiej Brytanii. Czy można go mieć jednak w domu na terenie Polski? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu. Zapraszamy do lektury!
fenek w domu

Fenek w domu – co to za zwierzę?

Fenek to zwierzę nazywane też fenkiem pustynnymi oraz lisem pustynnym, które – jak sama nazwa wskazuje – naturalnie występuje na terenach pustynnych. Ów gatunek można spotkać w północnej Afryce oraz na Półwyspie Arabskim. Jest to drapieżny ssak z rodziny psowatych, a więc należy do grupy zwierząt takich jak psy, wilki, lisy, kojoty czy szakale. Fenek jest jednak najmniejszym przedstawicielem tejże rodziny. Dorosły Fenek osiąga długość do 40 centymetrów i waży około 1,5 kilograma w przypadku samców i 0,8 kilograma w przypadku samic.
Jego znakami szczególnymi są duże uszy, osiągające długość 15 centymetrów, dzięki którym bardzo dobrze słyszy, oraz rudo-biszkoptowa barwa sierści, która doskonale maskuje go na Saharze. Jest to zwierzę typowo nocne, które żeruje po zmroku, żywiąc się drobnymi owadami. Lis pustynny jest zwierzęciem społecznym, które żyje z reguły w grupach do 10 osobników. Fenki posiadają dość łagodne usposobienie, które połączone z ich wysoko rozwiniętymi umiejętnościami społecznymi sprawiły, że stały się towarzyszami człowieka.

Fenek – hodowla

Oswojone fenki to zjawisko wciąż niezbyt często spotykane, choć coraz więcej oswojonych przedstawicieli tego gatunku można spotkać w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych. Wciąż jednak lis pustynny nie jest zbyt popularnym zwierzęciem w krajach europejskich, gdzie królują takie zwierzęta domowe jak koty, psy, łasice czy mniejsze stworzenia, takie jak na przykład chomiki, myszki czy rybki. Ponadto hodowla fenków na świecie właściwie raczkuje (w porównaniu z innym oswojonymi zwierzętami), gdyż zainteresowanie tym gatunkiem dopiero wzrasta. Hodowcy zakładają jednak, że oswojone fenki nie będą gościć w naszych domach tak często jak psy czy koty.

Fenek – cena w Polsce

Ze względu na jego rzadkość, ceny za oswojonego fenka zaczynają się od 2 tysięcy funtów, co w przeliczeniu na złotówki daje kwotę od 10 tysięcy złotych w górę.
Skąd wynika tak wysoka cena? Fenek to nietypowe zwierzę domowe, a co za tym idzie, liczba hodowli jest stosunkowo mała. Hodowcy często posiadają zwierzęta, które są oswojone dopiero od kilku pokoleń, co samo w sobie podnosi także cenę, ze względu na koszty, które musi ponieść hodowca, aby oswoić zwierzę.

Czy fenek jest legalny w Polsce?

Pomimo tego, że istnieje coraz więcej hodowli fenków, w Polsce uznaje się, że jest to dzikie zwierzę, którego nie powinno się hodować. W związku z tym, aby legalnie hodować fenka w Polsce, należy uzyskać pozwolenie. W tym celu należy skontaktować się regionalnym dyrektora ochrony środowiska, który przyjrzy się każdemu tego typu wnioskowi.

Fenek – ile żyje?

Lis pustynny jest zwierzęciem, które w warunkach naturalnych żyje do 10 lat. Natomiast w przypadku oswojonych osobników, które przebywają z człowiekiem, ich przeżywalność sięga nawet 12 lat. Z czego wynika ta różnica? W warunkach domowych na fenka pustynnego czeka o wiele mniej niebezpieczeństw niż w warunkach naturalnych. Ponadto oswojony fenek posiada opiekunów, którzy dbają o jego zdrowie oraz prawidłowy sposób żywienia. To wszystko wpływa na wydłużony czas życia fenka pustynnego.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Honorata Pitura