Data publikacji:

Farby akrylowe – jak malować? Jak używać farb akrylowych?

Malowanie farbami akrylowymi cieszy się dużą popularnością wśród nowicjuszy i zapalonych artystów. Jest to zajęcie niezwykle wciągające i przyjemne, przynosi też bardzo satysfakcjonujące efekty. Ten typ farb jest w pełni bezpieczny dla nieco starszych dzieci czy kobiet w ciąży, może być więc stosowany właściwie przez każdego. Jeśli chcesz zacząć przygodę ze sztuką, dowiedz się, czym charakteryzują się farby akrylowe i jak malować za ich pomocą wyjątkowe obrazy.
farby akrylowe

Farby akrylowe – jak nimi malować? Zacznij od wyboru dobrych farb

Planujesz zacząć malować i nie wiesz, jak się za to zabrać? Farby akrylowe są doskonałe jako materiał do stawiania pierwszych kroków w świecie sztuki. Początki bywają trudne, ale podchodząc do tematu z entuzjazmem i na luzie, masz szansę szybko nauczyć się, jak postępować z farbami akrylowymi i jak nimi malować, żeby uzyskać wymarzone efekty.
Jak zabrać się za malowanie farbami akrylowymi? Pierwszym krokiem musi być zakup dobrych farb. Nawet jeśli nie masz pewności, czy spodoba ci się takie zajęcie, postaw na jakość. Być może twój nabytek trafi ostatecznie w najciemniejszy kąt szafy, ale jest ogromna szansa, że to właśnie farby dobrej jakości przekonają cię do robienia kolejnych postępów. Jeśli natomiast zdecydujesz się na najtańsze, poziom krycia i słabe napigmentowanie mogą cię szybko zniechęcić. Nie musisz wybierać najdroższych farb, ale średnia półka cenowa będzie w twojej sytuacji w sam raz.

Rodzaje farb akrylowych

Wybrany przez ciebie rodzaj farb akrylowych częściowo decyduje, jak malować za ich pomocą. Na początek warto zdecydować się na farby średniej jakości przeznaczone dla osób, które dopiero się uczą. Ich konsystencja jest uniwersalna, czyli średnio gęsta.
Farby przeznaczone dla artystów różnią się między sobą konsystencją, mogą być gęste, płynne lub bardzo płynne. Jeśli nie wiesz, który rodzaj wybrać, zastanów się, jaką techniką chciałbyś malować, a najlepiej wypróbuj każdy z nich, żeby zobaczyć, w jaki sposób się z nimi pracuje.
Być może zastanawiasz się, czy możesz samodzielnie zmienić konsystencji zakupionej farby. Warto w tym miejscu wyjaśnić kwestię, czy do farb akrylowych używa się wody. Malując obraz, nie powinno się rozcieńczać farb wodą, ponieważ w ten sposób osłabia się ich struktura, a odcień staje się płaski i pozbawiony wyrazu. Jeśli jest to konieczne, można dodać niewielką ilość wody, ale zdecydowanie lepszym pomysłem jest zastosowanie mediów akrylowych, czyli specjalnych żeli zmieniających właściwości farb. To akcesoria, które są bardzo przydatne podczas malowania farbami akrylowymi. Dla początkujących ich używanie może być nieco zbyt skomplikowane, ale jeśli spodoba ci się zabawa ze sztuką, być może szybko zaliczysz kolejne stopnie wtajemniczenia. Na samym początku najlepiej decyduj się na pożądaną konsystencję jeszcze na etapie wyboru produktu ze sklepowej półki.

Czego potrzebujesz do malowania farbami akrylowymi?

Żeby przystąpić do pierwszych prób, musisz najpierw kupić kilka ważnych rzeczy. Czego potrzebujesz do malowania farbami akrylowymi? Oprócz farb niezbędne będą pędzle o różnym włosiu, w zależności od pożądanego efektu. Dostępne są nawet pędzle silikonowe. Innym przydatnym narzędziem są szpachelki i noże malarskie. Oprócz narzędzi potrzebujesz jeszcze palety oraz ściereczki i środka do oczyszczenia pędzli.

Jak nauczyć się malować farbami akrylowymi?

Jeśli chcesz wypróbować farby akrylowe i nauczyć się, jak malować za ich pomocą piękne obrazy, masz do wyboru dwie drogi. Możesz zacząć od tradycyjnej nauki rysunku – ołówkiem na kartce. Dzięki temu dużo łatwiej zrozumiesz podstawy takie jak proporcje, perspektywa czy światłocień. Niektórzy od razu chwytają za farby, tworząc abstrakcyjne dzieła lub pierwsze próby odwzorowywania rzeczywistości, jednak zazwyczaj szybko orientują się, że brakuje im warsztatu i robią krok w tył.

Malowanie farbami akrylowymi dla początkujących

Akryle mogą służyć do różnych celów, sprawdzają się więc na drewnie, płótnie czy kamieniu. Jeśli zastanawiasz się, czy farbami akrylowymi można malować na papierze, oczywiście również jest to możliwe, kartka musi jednak mieć wysoką gramaturę i być wykonana z celulozy. Malowanie na płótnie przynosi jednak zazwyczaj więcej satysfakcji, ponieważ jest bardziej efektowne.
Jak malować akrylami na płótnie? Żeby osiągnąć najciekawsze efekty, warto zacząć od pomalowania podłoża na jeden kolor, co ogranicza zużycie farb, a przede wszystkim pozwala na obserwację realnych odcieni – biel sprawia, że kolory na jej tle wydają się intensywniejsze i ciemniejsze.
Następnym krokiem powinno być wykonanie podmalówki, która pomoże rozmieścić poszczególne elementy na płótnie. Dopiero kiedy zdobędziesz pewność, że wszystko jest na swoim miejscu, możesz przejść do dalszego wykańczania pracy, ale pamiętaj, żeby dopracowanie szczegółów zostawić na sam koniec.
Ważną kwestią jest też właściwa kolejność malowania – najlepiej zacząć od malowania ciemnymi kolorami, a dopiero później wprowadzać jasne elementy, które rozświetlą cały obraz.

Akryle w praktyce – malowanie kwiatów farbami akrylowymi krok po kroku

Jeśli podobają ci się farby akrylowe i teoretycznie wiesz, jak malować za ich pomocą, czas przedstawić proces tworzenia przykładowego obrazu. Zobacz, jak wygląda malowanie kwiatów farbami akrylowymi krok po kroku.
Zacznij od pomalowania podłoża na delikatny kolor, na przykład jasną zieleń. Żeby stworzyć na tym tle piękne róże, potrzebujesz dwóch lub trzech kolorów farby. Musisz je nanieść na paletę, a następnie nabrać wszystkie na pędzel, z dwóch stron i na środku, od najjaśniejszego do najciemniejszego. Następnie przyłóż pędzel do płótna i zacznij malować zewnętrzne górne płatki róży. Dzięki umieszczeniu na pędzlu kilku kolorów, uzyskasz ciekawy efekt. Następnym krokiem jest namalowanie wewnętrznych zwiniętych płatków, a po nich zewnętrznych, znajdujących się na dole róży. Na koniec należy ciemniejszym kolorem dodać cień wewnątrz kwiatu.
Kiedy róża jest już gotowa, pora przejść do łodygi i liści. W tym przypadku również sprawdzi się wymieszanie dwóch odcieni na pędzlu, dzięki temu uzyskasz bardzo naturalny efekt.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym