Data modyfikacji:

Dobry nóż sprężynowy. Idealny na wycieczkę survivalową

Trudno wyobrazić sobie wycieczkę survivalową bez dobrego noża. Nóż kieszonkowy to podstawowe narzędzie każdego miłośnika bushcraftu, survivalu czy szeroko rozumianego outdooru. Jednym z ciekawszych typów noży survivalowych są noże sprężynowe. Czym się charakteryzują? Jakie mają zalet? Podpowiadamy, jak dobrać dobry nóż sprężynowy na wycieczkę survivalową.
Biwak

Jak działa nóż sprężynowy?

Noże sprężynowe są to konstrukcje składane, w których ostrze chowa się w rękojeści. Wyróżniają się jednak sposobem otwierania. Klinga noża sprężynowego wysuwa się lub otwiera automatycznie, za sprawą napiętej sprężyny. Aby otworzyć nóż sprężynowy, wystarczy więc nacisnąć jeden przycisk. Jest to znacznie wygodniejsze od otwierania klasycznego nożna składanego, który wymaga rozłożenia kciukiem lub podważenia paznokciami.
System naciągu noża sprężynowego otwiera ostrze bardzo szybko, automatycznie blokując klingę blokadą liner lock, back lock lub podobną. Aby złożyć nóż, trzeba nacisnąć przycisk otwierania lub odsunąć blokadę, a następnie przełamać opór sprężyny. W momencie składania sprężyna się naciąga i przygotowuje do ponownego rozłożenia. Aby nóż nie rozłożył się samoczynnie w kieszeni, dobierany jest odpowiedni opór naciśnięcia przycisku. Jednocześnie blokadę bezpieczeństwa może mieć samo ostrze, które zatrzyma się po napotkaniu oporu. Dobre noże sprężynowe wyposażone są także w zabezpieczenie zapobiegające przypadkowemu wysunięciu ostrza.

Czy nóż sprężynowy jest legalny?

Wbrew obiegowej opinii, posiadanie noża sprężynowego nie jest nielegalne. Nie wymaga również pozwoleń czy wyrabiania licencji. Nóż otwierany sprężynowo można więc przenosić przy sobie tak samo, jak każdy inny – składany, ze stałą głownią, scyzoryk czy nóż typu neck. Warto jednak zadbać o to, by nie przenosić go na widoku, ani nie używać ostentacyjnie w miejscach publicznych. Moment otwierania nożna sprężynowego może przestraszyć postronne osoby, które z kolei nierzadko poinformują o tym służby porządkowe. Mandatu za to nie dostaniesz, a nóż nie zostanie skonfiskowany, ale po co utrudniać sobie życie. Jedyna sytuacja, w której nóż sprężynowy mógłby być nielegalny, to ta, w której byłby ukryty w innym przedmiocie, np. długopisie lub parasolce.

Nóż sprężynowy – składany czy wysuwany?

Wśród konstrukcji automatycznie otwieranych można spotkać zarówno składane noże sprężynowe, jak i te wysuwane, znane pod nazwą OTF (ang. out the front). Pierwsze z nich mają klasyczny flipper, jednak wspomagany sprężyną. Jeśli dotychczas używałeś noży składanych lub scyzoryków, bez trudu odnajdziesz się w obsłudze takiego narzędzia. Niektóre modele noży sprężynowych, np. marki Mikov, mają dodatkowe narzędzia, np. otwieracze czy śrubokręty.
Znacznie ciekawszą konstrukcję mają noże OTF, czyli te, w których ostrze wysuwa się z rękojeści. Mają one często głownię zaostrzoną z dwóch stron – taką, jak w sztylecie. Noże tego typu kojarzą się z gangsterskimi filmami, stąd też mit o tym, że są nielegalne. W rzeczywistości możesz używać ich na co dzień i nie wiąże się to z żadnymi konsekwencjami.

Który z tych typów noży wybrać? Nieco bardziej praktyczne są jednak noże wysuwane. Można je zarówno rozłożyć, jak i złożyć jedną ręką, przesuwając jeden suwak. Noże składane często wymagają złożenia dwiema rękami lub zaparcia o twardą powierzchnię. Na plus składanych noży sprężynowych przemawia to, że są mniej podatne na zabrudzenia i nie trzeba ich pielęgnować tak często. Zazwyczaj są też bardziej wytrzymałe i lepiej radzą sobie z trudnymi pracami obozowymi, np. pracą w drewnie. Z drugiej strony noże wysuwane OTF mogą dawać więcej frajdy, a poza tym wyróżniają się w kolekcji miłośnika noży.

Jaki składany nóż kieszonkowy wybrać?

Nie bez przyczyny noże sprężynowe cieszą się dużą popularnością wśród miłośników survivalu. Są nie tylko bardzo użyteczne i wygodne w użytkowaniu, ale i w pewien sposób prestiżowe. To często flagowe modele w asortymencie producentów noży, a ceny topowych modeli osiągają nawet 1500 zł. I jest tu mowa o masowo produkowanych egzemplarzach, a nie pojedynczych nożach wytwarzanych na specjalne zamówienie.
Jaki nóż automatyczny wybrać? Przede wszystkim zachęcamy do wyboru możliwie prostego modelu. Noże z głownią sztyletową lub o wymyślnym kształcie może świetnie wyglądają, ale na wycieczkach survivalowych będą mało użyteczne. Klasyczna głownia spear point, drop point czy tango z tępym grzbietem są najwygodniejsze w użyciu, bowiem pozwalają na oparcie kciuka. Podczas rzeźbienia lub innych prac obozowych jest to bardzo ważne. Dodatkowo pojedyncza krawędź tnąca jest bezpieczniejsza dla użytkownika.

Wybierając nóż składany, warto również sprawdzić, z jakiej stali jest wykonany, jak duży ma blade play (luz na ostrzu) oraz jakie posiada zabezpieczenia. Tanie noże sprężynowe zazwyczaj pozostawiają wiele do życzenia, a ich fabryczna ostrość nie przechodzi nawet testu kartki. Dodatkowo niskiej jakości stal łatwo się tępi i jest trudna do zaostrzenia. Dobrej jakości noże sprężynowe znajdziesz w asortymencie marek: Mikov, Kershaw, Boker Plus, CRKT, Zero Tolerance.

Czyszczenie noża sprężynowego

Do poprawnego działania mechanizmu automatycznego rozkładania konieczne jest regularne czyszczenie noża. Na bieżąco należy wymiatać kurz, piasek oraz okruchy jedzenia. Możesz do tego użyć szpilki lub niewielkiego pędzelka. Co jakiś czas warto też wymyć nóż, np. w myjce ultradźwiękowej. Pamiętaj jednak o tym, by go następnie dokładnie osuszyć i przesmarować olejem. Jeżeli lubisz dbać o swoje noże jeszcze bardziej, wielu producentów dołącza do zestawu specjalne kluczyki, którymi rozkręcisz cały nóż na części pierwsze i doczyścisz każdy element z osobna.

Ranking noży sprężynowych – TOP 10

1. Frank Beltrame Stiletto Horn

2. Haller Stiletto Black

3. Walter SOK 2

4. Schrade Viper OTF Assist Tanto

5. Walther Silver Tac

6. Boker Magnum Final Flick Out Satin

7. Mikov Predator 241

8. Cobratec OTF Mini Mamba Black D2

9. Boker Plus USA Hogue OTF Blackout

10. Cobratec OTF Small Fs-X Blue D2

Autor: Szymon Sonik