Data modyfikacji:

Dlaczego warto uprawiać sport? Zalety uprawiania sportów


„Sport to zdrowie!” – kto tego chociaż raz w swoim życiu nie usłyszał? Slogan, który od najmłodszych lat wpajano nam do głowy, warto jednak wziąć do serca. Dlaczego warto uprawiać sport? Nawet najmniejsza aktywność pomoże dłużej utrzymać zdrowie. Co jeszcze? Przeczytaj poniżej, jakie zalety płyną z regularnej aktywności fizycznej.
trening

Dlaczego powinniśmy uprawiać sport?


Prozdrowotne właściwości sportu są nieocenione. Dzięki aktywności fizycznej jesteśmy w stanie w lepszej kondycji dożyć późnej starości. Sport również wzmacnia naszą odporność. Dzięki temu, że uprawiamy aktywność fizyczną w różnych warunkach atmosferycznych, łatwiej jest nam później przystosować się do zmian pogodowych bez kataru na koncie.

Sport wyszczupla i poprawia sylwetkę


Nie jest specjalnym odkryciem stwierdzenie, że regularne uprawianie sportu może skutecznie pomóc w walce z nadprogramowymi kilogramami. Żadna dieta cud nie jest nawet w połowie tak skuteczna jak zagranie ze znajomymi na boisku w piłkę nożną lub pójście na basen. Aktywność fizyczna pobudza przemianę materii, dzięki czemu możemy zjeść więcej bez wyrzutów sumienia. Poza tym uprawianie sportów pozwala kształtować sylwetkę. Czasami ważąc trochę więcej, dzięki aktywności fizycznej możemy wyglądać znacznie lepiej niż z niższą wagą, ale niewytrenowanym ciałem. 

Czy warto uprawiać sport „wstając lewą nogą”?


Regularna aktywność fizyczna to najzdrowszy antydepresant i w dodatku na każdą kieszeń! Podczas uprawiania sportu wydzielane są m.in. takie hormony jak dopamina i serotonina – te same, które są wydzielane po zjedzeniu czekolady. To sprawia, że nawet pomimo zmęczenia poprawia nam się nastrój i mamy ochotę na więcej.

Sport uczy nas życia w społeczeństwie


W odpowiedzi na pytanie, dlaczego jeszcze warto uprawiać sport, nie można pominąć aspektów socjalnych. Niezależnie od tego, czy biegamy, tańczymy, pływamy, jeździmy na rowerze, gramy w siatkówkę lub wyciskamy ciężary, sport kształtuje nie tylko sylwetkę, ale i charakter. Uprawiając sporty, uczymy się rywalizacji z innymi. Uczymy się poprawiać nasze wyniki, patrząc na innych, ale również tego, jak przegrywać, kiedy ktoś jednak okazał się od nas lepszy.

Poza tym, szczególnie sporty uprawiane drużynowo, jak np. piłka nożna, koszykówka, piłka ręczna, wyrabiają w nas umiejętność pracy w zespole. Żadna inna dziedzina nie pokaże nam, że na długofalowy sukces drużyny nie przekłada się wybitna jednostka, a zdolność kooperacji wszystkich osób w zespole, gdzie słabe cechy jednych osób zastępowane są mocnymi stronami drugich. Warto od czasu do czasu zaprosić znajomych np. na grę w siatkówkę.
Nie da się również ukryć, że dziedzina sportu, której poświęcamy dużo czasu, to nasze hobby. To oznacza, że mamy więcej tematów do rozmów w towarzystwie, a także stajemy się bardziej atrakcyjni w oczach naszych rozmówców.

Sport uczy regularności


Bez względu na sportową dziedzinę, w której się rozwijamy od jakiegoś czasu, sport uczy nas wytrwałości w dążeniu do celu również w innych sferach życiowych. Łatwiej jest nam zachować konsekwencję w działaniu i regularność, co szczególnie jest kluczowe podczas nauki nowych rzeczy, np. języka.

Poprzez regularność w sporcie, pokazujemy samym sobie, że jeżeli udało nam się np. przez pół roku raz w tygodniu brać udział w zajęciach tanecznych, to znaczy, że potrafimy być konsekwentni i z większym zapałem usiądziemy do nauki np. hiszpańskiego. Znacznie łatwiej będzie nam także pokonać kryzysy motywacyjne i nie poddamy się tak szybko pomimo zniechęcenia lub pozornego braku postępów.
Autor: Agnieszka Ragus
Autor: Agnieszka Ragus