Data publikacji:

Dlaczego pies kładzie się na mnie? Co oznacza, że pies się na mnie kładzie?

Czemu pies kładzie na mnie łapę? Dlaczego pies kładzie się na moich nogach i ubraniach? Czy to coś oznacza? Sprawdź, dlaczego czworonogi chcą kłaść się na twoim ciele. 
dlaczego pies kładzie się na mnie

Jestem twój

Ukochany czworonóg może chcieć ci po prostu przekazać, że cię kocha, ufa ci lub po prostu tęskni za twoją bliskością, gdy łasi się do ciebie i chce być przy tobie blisko. To najpiękniejszy dowód zaufania, jaki pupil może ci podarować.

Głaszcz mnie!

Czworonogi kładą się na swoich opiekunach także po to, by wymuszać pieszczoty! Głaskanie, poklepywanie po plecach, drapanie i mizianie mogą być wystarczającą motywacją, by spędzić nieco czasu na brzuchu ukochanego opiekuna. Psy często wręcz wymuszają kolejną porcję głaskania, jeśli nagle przestaniesz ich dotykać i swoją uwagę skierujesz na coś innego.

To ty należysz do mnie

A może twój podopieczny kładzie się na tobie, by zaznaczyć, że to ty należysz do niego? To wcale nie musi być sygnał wysyłany do ciebie. Czworonóg, który uparcie próbuje się na tobie położyć w towarzystwie innych zwierząt, może chcieć po prostu dać pozostałym pupilom silny znak, że to on jest najważniejszy.
Taka sytuacja może też się pojawić po powrocie od znajomych, którzy mają psa czy kota. Twój podopieczny może chcieć pozbyć się zapachu innego zwierzaka poprzez… ocieranie się o ciebie i leżenie na tobie.
Pupil może też kłaść się po prostu na twoich ubraniach.

Zauważ mnie!

Może twój pies czuje się ostatnio zaniedbany? Być może nie poświęcasz mu tyle uwagi, co kiedyś? Czworonogi lubią bliski kontakt z opiekunami, zwłaszcza z tymi, z którymi łączy je silna więź. Pies, który czuje się zaniedbany przez swojego opiekuna, będzie szukał sposobu, by mu to zakomunikować. Jedną z prób zwrócenia na siebie uwagi może być właśnie kładzenie się na jego ciele i wymuszanie uwagi.

Zostań ze mną

Zdarza się, że niektóre pupile bardzo, bardzo źle znoszą nieobecność swojego ulubionego opiekuna. Mogą czuć się wówczas niepewnie i nierzadko są pozbawione poczucia bezpieczeństwa. W takich sytuacjach będą wykorzystywać każdą nadarzającą się okazję.
By poczuć się lepiej, będą kładły się na ciele ukochanego opiekuna. Dzięki temu są w stanie zaspokoić swoją potrzebę utwierdzenia się w tym, że człowiek się bez nich nie wybiera, a także mogą kontrolować jego każdy ruch. Kolana, klatka piersiowa czy nawet stopy są dla nich wówczas oazą spokoju, która zapewnia im bezpieczeństwo. Co ciekawe, zapach opiekuna uspokaja i daje poczucie komfortu.
Takie psy mogą wymagać konsultacji behawioralnej. Samodzielna praca z podopiecznym może nie być wystarczająca. Pamiętaj, że szukanie pomocy jest ważne nie tylko dla ciebie, ale także dla samego czworonoga. Pomyśl tylko, jak życie twojego psa się zmieni, jeśli przestanie się wiecznie bać!

Czuję się zagrożony, zabierz mnie!

Psy mogą wskakiwać na ciebie, wchodzić ci na kolana czy wręcz pchać się na ręce, jeśli czują się zaniepokojone lub zagrożone. To bardzo częsta sytuacja, która się powtarza na wizytach u lekarzy weterynarii lub w salonach fryzjerskich dla psów. 

Jestem smutny

Twój pupil ma gorszy dzień? Być może pada za oknem i nie byliście dzisiaj na długim spacerze w wolny dzień, na który zazwyczaj się udajecie, gdy nie pracujesz? Psy, podobnie jak ludzie, też mogą być po prostu zmartwione, smutne czy rozczarowana. Pupil może szukać z tobą kontaktu, by nieco lepiej się poczuć lub wymusić nieco uwagi.
Zdjęcie: Envato Elements