Data publikacji:

Ćwiczenia z gumami na brzuch: jakie ćwiczenia wykonywać?

Wiele osób podejmuje regularne treningi, aby mieć wytrenowany, umięśniony brzuch. Wykonując zwykłe „brzuszki”, nie da się jednak uzyskać płaskiego brzucha w krótkim czasie. Do tego polecane są dodatkowe przyrządy takie jak gumy oporowe, które wpłyną na zwiększoną efektywność wykonywanych ćwiczeń. U osób niedoświadczonych, które nie znają gum oporowych, nasuwa się pytanie, jak używać takich gum. Jakie ćwiczenia wykonywać z gumami? Przybliżamy, czym są gumy i jak się nimi posługiwać podczas ćwiczeń na mięśnie brzucha.
ćwiczenia na brzuch z gumami

Anatomia mięśni brzucha

Przed rozpoczęciem specjalistycznych ćwiczeń na mięśnie brzucha warto poznać ich anatomię oraz funkcje, które pełnią w organizmie. Dzięki temu będzie się miało większą świadomość własnego ciała oraz wiedzę uzasadniającą, dlaczego warto trenować mięśnie brzucha.
Mówiąc o mięśniach brzucha, należy wiedzieć, że dzielą się one na ścianę przednio-boczną oraz ścianę tylną. Do pierwszej z nich należą: mięsień prosty, który jest odpowiedzialny za zginanie tułowia, opuszczanie żeber i wspomaganie oddychania; mięsień poprzeczny brzucha stabilizuje odcinek lędźwiowy, pomagając przy tym w utrzymaniu odpowiedniej postawy ciała oraz bierze udział w procesie tworzenia tłoczni brzusznej; mięsień skośny zewnętrzny odpowiada za obracanie tułowia, a także umożliwia boczne zginanie kręgosłupa; mięsień skośny wewnętrzny wspomaga działanie mięśnia skośnego zewnętrznego, a z kolei mięsień piramidowy napina kresę białą.
Do tylnej ściany mięśni brzucha zalicza się: mięsień czworoboczny lędźwi, który prostuje i zgina jednostronnie kręgosłup; mięsień lędźwiowy większy, który pełni funkcję silnego zginacza; mięsień lędźwiowy mniejszy, który napina powięź biodrową; mięsień biodrowy znajdujący się oczywiście przy stawie biodrowym, zginając je i wpływając na poprawny proces poruszania się.

Zalety ćwiczenia z gumami oporowymi

Gumy oporowe kojarzą się niektórym tylko z rozciąganiem organizmu. Jednak można powiedzieć, że ich główną właściwością jest wytwarzanie dodatkowego oporu przy ćwiczeniach siłowych. Minibandy wykonane są zazwyczaj z lateksu bądź z elastycznej tkaniny. Dostępne są w wielu sklepach zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, w różnych wersjach kolorystycznych i o różnym stopniu oporu. Kupując gumy oporowe, warto więc zaopatrzyć się w kilka gum o różnym oporze, gdyż będą mogły być dostosowane do poszczególnych grup mięśniowych. Przyjmuje się, że dla początkujących wskazane są lżejsze gumy podczas ćwiczeń na mięśnie rąk, a podczas treningu nóg poleca się korzystanie z gumy o większym stopniu oporu. Jednak jakie dokładnie zalety posiada trening z gumami?
Taśmy treningowe pozwalają na:
  • urozmaicenie treningu,
  • wzmocnienie mięśni,
  • zwiększenie siły,
  • poprawienie stabilności i koordynacji,
  • zwiększenie elastyczności mięśni,
  • wyszczuplenie sylwetki.
  • Znając już anatomię mięśni brzucha i specyfikę gum oporowych, można przejść do konkretnych ćwiczeń na mięśnie brzucha z gumami miniband.

    Ćwiczenia z gumami oporowymi na brzuch

    Przedstawiamy kilka ćwiczeń na mięśnie brzucha z gumami oporowymi, które są proste w wykonaniu, a jednocześnie skuteczne:
  • Skręty tułowia – usiądź na macie treningowej w siadzie prostym i załóż gumę oporową na śródstopie. Złap drugi koniec gumy obydwiema rękami i trzymaj je na wysokości klatki piersiowej. W takiej pozycji utrzymuj plecy proste, łopatki ściągnięte oraz napięte mięśnie brzucha. Unieś stopy lekko nad ziemię i przenoś ręce raz na prawą, ran na lewą stronę, skręcając przy tym tułów. Guma cały czas powinna być napięta. Powtarzaj ćwiczenie w seriach.
  • Uginanie kolan – usiądź na macie w siadzie prostym i zahacz taśmę do ćwiczeń pod stopami. Chwyć końce gumy, odchyl się lekko do tyłu i unieś nogi nad ziemię. Utrzymaj równowagę, napięty brzuch i ściągnięte łopatki. Wykonaj wydech i jednocześnie ugnij kolana (skracając gumę tak, aby nie spadła ze stóp), przyciągając je do klatki piersiowej. Następnie z wdechem wypchnij kolana, prostując nogi nad ziemię. Wytrzymaj w danej pozycji parę sekund i wykonaj następne powtórzenie.
  • Rowerek – usiądź na podłodze, oprzyj się rękoma za plecami bądź na przedramionach. Załóż gumę oporową miniband na stopy tak, aby jedna z nich miała gumę na dole stopy, a druga na górze. Unieś nogi do góry, przyciągnij jedno kolano do klatki piersiowej, a następnie prostując ją, przyciągnij drugą nogę, wykonując klasyczny rowerek. Alternatywą danego ćwiczenia może być wykonywanie go tylko na jedną nogę, czyli przyciąganie kolana prawej nogi i prostowanie go odpowiednią ilość powtórzeń, a następnie zmiana strony i wykonanie serii na lewą nogę.
  • Wspinaczka górska – powszechnie znane ćwiczenie na mięśnie brzucha, do którego, w celu urozmaicenia, można dodać gumę oporową. Aby poprawnie wykonać ćwiczenie, najpierw trzeba przyjąć odpowiednią pozycję wyjściową. Stwórz z ciała tak zwaną deskę, czyli połóż dłonie pod barkami, a wyprostowane nogi z założoną gumą oprzyj na palcach. Pamiętaj, aby ciało tworzyło jedną linię, głowa była przedłużeniem kręgosłupa, a mięśnie brzucha i pośladków mocno napięte. Zegnij jedną nogę, kierując jej kolano do klatki piersiowej, a następnie wyprostuj i zmień nogę. Wykonuj ćwiczenie w szybkim tempie, tak aby przypominało bieg. Alternatywą dla danego ćwiczenia może być wolniejsze tempo przyciągania kolan do klatki piersiowej. Będzie ono mniej efektywne ze względu na wykonaną mniejszą liczbę powtórzeń w określonym czasie oraz wolniejsze ogólne tempo ćwiczenia. Przy obydwu wersjach, należy jednak pamiętać, aby guma była cały czas napięta, ponieważ stworzy ona opór mięśniom brzucha, umożliwiając zarazem uzyskanie zamierzonego efektu.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Dominika Mańka