Jakie inne ćwiczenia można wykonywać w domu?
Pompki – to ćwiczenie zna chyba każdy. Jest to świetny wstęp do dalszych ćwiczeń siłowych, a samo ćwiczenie odpowiada popularnemu na siłowni wyciskaniu na ławce. Aby prawidłowo wykonywać pompki, należy ustawić się w podporze przodem, z rękoma ustawionymi na wysokości i szerokości barków. Dłonie można skierować delikatnie do zewnątrz, co nie obciąży tak mocno nadgarstka. Wykonujemy ruch w dół, zginając ręce w łokciach. Łokcie staramy się trzymać jak najbliżej ciała. Pompki wykonujemy w 3 seriach po 10-12 powtórzeń.
Przysiady – kolejna podstawa znana od najmłodszych lat. Odpowiednik przysiadu ze sztangą, lecz zamiast sztangi używać można gumy. Końcówki gumy łapiemy w dłonie, nogami stajemy mniej więcej w połowie jej długości. Stopy ustawiamy na szerokości bioder i wykonujemy ruch w dół, pilnując, aby kolano nie wyprzedziło stopy, nad którą się znajduje. Poziom trudności można modyfikować, zwiększając lub zmniejszając napięcie gumy oporowej. Ćwiczenie powtarzamy w 3 seriach po 10-12 powtórzeń.
Uginanie ramion – ćwiczenie rozwijające ramiona. Popularne na siłowni z racji dużego zaangażowania bicepsów. Jednak nie każdy pozwolić może sobie na hantle w domu, dlatego z pomocą przychodzą nam wykorzystane wcześniej gumy lub butelki z wodą. Stajemy w delikatnym rozkroku, pozycja ciała powinna być wyprostowana, a brzuch spięty.
Wykonujemy ruch ramion z obciążeniem, przyciągając nadgarstki z pozycji dolnej do naszych barków. Ważne jest, aby unikać chwiania się czy bujania w celu ułatwienia sobie ćwiczenia. Jeżeli czujesz, że masz problem z wykonaniem danej ilości ćwiczenia, pozostań przy prawidłowej technice, lecz zmniejsz ciężar. Uginanie ramion wykonuj w 3 seriach po 10-12 powtórzeń.
Podciąganie na drążku – ćwiczenie rozwijające mięśnie grzbietu. Do jego wykonania polecamy drążek rozporowy, który zakupić można w dobrej cenie w każdym sklepie sportowym. Chwytamy drążek nachwytem i wykonujemy zwis. Spinamy całe ciało, aby utrzymać pozycję i wykonujemy ruch w górę, aktywując nasze mięśnie grzbietu. Gdy broda dosięgnie drążka, rozpoczynamy fazę opuszczania do pozycji wyjściowej. Dla osób początkujących zaleca się skorzystania z pomocy gum oporowych, które swoim napięciem pomogą wykonać ruch do góry.
Alternatywą jest podstawienie sobie krzesła i wykonywanie tak zwanych podciągnięć negatywnych, czyli wspinamy się na krzesło i wchodzimy do pozycji górnej. Różnica jest taka, że wykonujemy powoli tylko fazę opuszczania, następnie wchodzimy ponownie na krzesło i powtarzamy. Ćwiczymy 2 serie po 10 powtórzeń.