Data modyfikacji:

Ćwiczenia po covidzie, czyli jak i co ćwiczyć po covidzie?

Ćwiczenia po covidzie powinny być wykonywane 5 razy w tygodniu przez okres od 20 do 30 minut. Czy znasz ćwiczenia oddechowe po covidzie, które warto wykonywać? A może są ci potrzebne ćwiczenia rehabilitacyjne po covidzie, a nie wiesz, jak je wykonywać? Podpowiadamy, jak robić ćwiczenia po covidzie, czyli jak i co ćwiczyć po covidzie.
ćwiczenia po covidzie

Rekonwalescencja po COVID-19, czyli jak wrócić do formy?

Jeśli dopadł Cię COVID-19 i już go zwalczyłeś, to zanim przystąpisz do powrotu do treningów, skonsultuj stan swojego zdrowia z lekarzem. Zrób badania z krwi, USG lub RTG zlecone przez lekarza. Zadbaj o regularny monitoring tętna i częstotliwości oddechów oraz zrób badanie poziomu saturacji krwi.
Kiedy można zacząć ćwiczyć po covidzie? Po ocenie stanu twojego ciała, dobierz odpowiednią formę aktywności. Weź pod uwagę swój wiek, stan zdrowia sprzed choroby, zainteresowania i predyspozycje oraz siłę, którą operujesz w tym momencie. Nie zaczynaj z wysokiego C, jak bardzo nie byłbyś spragniony dobrego treningu. Poćwicz delikatnie i sprawdź, na ile stać teraz twój organizm.
Dlaczego to wszystko, co napisaliśmy powyżej, jest tak ważne? Ponieważ głównym problemem po przebyciu COVID-19 jest osłabienie organizmu oraz problemy oddechowe (niewydolność oddechowa), wynikające z różnego rodzaju powikłań. Możesz odczuwać dolegliwości neurologiczne oraz krążeniowe, nawet jeśli przeszedłeś chorobę bezobjawowo i na pierwszy rzut oka czujesz się dobrze.

Jakie są dobre ćwiczenia oddechowe po covidzie?

Ćwiczenia na płuca po covidzie, od których warto rozpocząć wędrówkę po odzyskanie formy, to takie, które zwiększają ruchomość klatki piersiowej oraz przepony. Ważne jest także uregulowanie oddechu, który w trakcie choroby został zaburzony. Na sam początek poleca się więc ćwiczenia oddechowe w pozycji ułożeniowej, ułatwiającej oddychanie. To pomaga uchronić się przed ewentualnym zakrztuszeniem podczas odkasływania spływającej do gardła wydzieliny, która przez długi czas po zakończeniu COVID-19 znajduje się w układzie oddechowym.

Czy po COVID-19 można iść na basen?

Tak! Jeśli już czujesz się zdrowy, to na pływalni zrobisz ćwiczenia na oddychanie po covidzie. Basen pomaga w powrocie do pełnej sprawności, więc rób ćwiczenia oporowe w wodzie. Pomagają one oczyszczać układ oddechowy z zalegającej wydzieliny dzięki ruchowi ramion wykonywanemu podczas pływania i rozgrzaniu ciała podczas ćwiczeń.
Jakie ćwiczenia oddechowe po covidzie robić na basenie? Wydmuchuj powietrze do wody. Przypomina to ćwiczenie tzw. bąbelki, jakie wykonuje się na wstępnym etapie nauczania pływania.

Dlaczego ćwiczenia rehabilitacyjne po covidzie na basenie pomagają w powrocie do zdrowia?

Zanurzenie w wodzie po szyję sprzyja wykonywaniu ćwiczeń rehabilitacyjnych po COVID-19. Woda, która otacza klatkę piersiową, powoduje opór oddechowy podczas wdechu, a podczas wydechu – ułatwia opróżnianie płuc.
Jakie ćwiczenia po covidzie warto robić na pływalni? Maszeruj, zanurzony w wodzie. Jeśli już czujesz się na siłach, to zacznij pływać. Dlaczego pływanie zalecane jest jako ostatni etap rekonwalescencji po COVID-19? Dlatego, że zbyt ciężki wysiłek w początkowym etapie rehabilitacji często okazuje się za dużym obciążeniem. Jeśli twój organizm nie jest gotowy do podjęcia bardziej intensywnego działania, to szybko się zniechęcisz. Istnieje też ryzyko, że jeśli przystąpisz do solidnych ćwiczeń bez wcześniejszego „rozbiegu", to możesz poważnie zaszkodzić swojemu sercu.

Codzienna gimnastyka po COVID-19 to same korzyści

Dlatego właśnie ćwiczenia po covidzie zalecane są każdemu, kto chce wzmocnić mięśnie oddechowe i zwiększyć pojemność życiową płuc oraz przepony.
Jakie ćwiczenia po covidzie wspomagają układ oddechowy? Podajemy przykłady, które możesz wykorzystać wszędzie, gdzie jesteś.
  1. Usiądź na krześle lub łóżku. Stopy oprzyj o podłoże. Wyprostuj plecy. Unieś ręce do góry – ponad głowę, aż z wdechem nosem. Wykonaj syczący wydech ustami, powoli opuszczając ręce na kolana.
  2. Wykonaj wdech trwający około 5 sekund. Na 3 sekundy pozostań w bezdechu (wstrzymaj oddech). Późnej powoli i spokojnie wykonaj wydech.
Dwa wskazane powyżej ćwiczenia płuc po covidzie zwiększają pojemność życiową płuc oraz siłę mięśniową i ruchomość klatki piersiowej.
  • Przygotuj butelkę o pojemności od 330 do 500 ml. Napełnij ją wodą do ¾ objętości. Zakręć korek. Z boku w górnej części natnij nożem znak X. Włóż w nie słomkę. Nabierz głęboki wdech, a następnie wydychaj powietrze przez słomkę do wnętrza butelki. To ćwiczenie pomoże ci pogłębić oddech.  
  • Zrób burzę w szklance wody. Szklankę napełnij do połowy wodą i zanurz w niej słomkę. Zrób wdech, obejmij ustami słomkę i wydychaj dłuższą chwilę powietrze. Zobaczysz pęcherzyki powietrza w wodzie. Ćwiczenie pogłębienia oddech, wydłuża fazę wydechową i uruchamia pracę przepony.
Pamiętaj – ćwiczenia oddechowe po COVID-19 zmniejszają negatywny wpływ długotrwałego, siedzącego trybu życia i braku aktywności w okresie hospitalizacji na sprawność fizyczną.

Jak poprawnie wykonywać ćwiczenia po covidzie?

Pamiętaj o kilku zasadach. Wprowadź je do codziennej rutyny, a pomogą ci sprawnie i bezpiecznie realizować wszelkie ćwiczenia rehabilitacyjne po covidzie.
  • Pamiętaj o rozgrzewce przed rozpoczęciem treningu oraz o rozciąganiu mięśni na koniec.
  • Ćwicz w wygodnym obuwiu i w stroju sportowym.
  • Ćwiczenia po covidzie rozpocznij nie wcześniej niż godzinę po posiłku.
  • Pij wodę małymi łykami w trakcie ćwiczeń i zadbaj o odpowiedni poziom uzupełnienia płynów w organizmie po wysiłku fizycznym.
Zdjęcie: westend61/Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.