Data publikacji:

Co wziąć w góry na 3 dni?

Wycieczka w góry to naprawdę ekscytujące wydarzenie bez względu na porę roku. Zazwyczaj już nie możemy doczekać się pięknych widoków, długich spacerów i tej atmosfery spokoju, która panuje na szlakach. Często więc zdarza się, że w ferworze przygotowań zapominamy o spakowaniu ważnych rzeczy. Na szczęście możemy pomóc wam w spakowaniu plecaka na 3 dni. Co zabrać na wypad w góry? Oto nasze podpowiedzi. Wszystkie z wymienionych rzeczy to absolutny must have!
Co wziąć w góry na 3 dni?

Pogoda w górach

Góry są piękne, ale bywają też niebezpieczne. Każdy, kto pierwszy raz wybrał się w Tatry bądź inne góry, mógł być mocno zaskoczony pogodą, jaka tam panuje. Latem możemy spodziewać się naprawdę wysokich temperatur. Upały bywają bardzo męczące – zwłaszcza podczas wielogodzinnej wędrówki. Przyroda jednak lubi doświadczać górskich turystów. Widzisz ciemniejsze chmury na niebie? Uważaj, bo burza może złapać cię szybciej niż myślisz! Pogoda w górach zmienia się jak w kalejdoskopie, co może bardzo zdziwić mieszkańców nizin. Deszcze i burze pojawiają się znacznie szybciej niż w innych rejonach Polski, a wiatry bywają naprawdę porywiste. Jak zatem spakować się w góry? Musimy pamiętać o ubraniach i sprzęcie na dosłownie każdą pogodę!

Co wziąć ze sobą w góry?

To, co powinniśmy zapakować do górskiego plecaka, zależy w dużej mierze od tego, jak planujemy spędzać czas w górach. Jeśli zależy nam na zwiedzaniu pobliskich miast i wiosek, nie musimy pakować ciężkich butów do chodzenia po górach. W przypadku zaś, gdy naszym głównym celem będą wędrówki po szlakach, a nawet wspinaczka, przyda nam się nieco więcej dedykowanego sprzętu. To, co na pewno powinniśmy zabrać w góry, to plecak. Bez względu na to, czy będziemy się w niego pakować, czy też zabierzemy dodatkową walizkę, plecak powinien stanowić element naszego bagażu. Z pewnością przyda się on podczas każdej wyprawy, a przechadzanie się z plecakiem jest o wiele bardziej komfortowe niż z jakimkolwiek innym bagażem.

Co wziąć w góry na 3 dni? Ubrania

Każdy z nas ma nieco inne potrzeby, jednak możemy stworzyć uniwersalną listę rzeczy, którą należy zabrać ze sobą w góry. Jeśli nie należysz do mistrzów pakowania i wciąż zdarza ci się zapominać o szczotce do włosów czy ręczniku – mamy dla ciebie poradę. Podczas pakowania plecaka na wypad w góry, dokładnie przeanalizuj swój rutynowy dzień i wszystkie czynności, które w nim wykonujesz od momentu wstania aż do zaśnięcia. Dzięki temu unikniesz zapomnienia szczoteczki do zębów, ręcznika czy piżam. Oprócz podstawowych rzeczy osobistych, w góry należy zabrać następujące elementy garderoby:

Kosmetyki i leki na wypad w górach

Na żadnym wyjeździe nie można obyć się bez podstawowych kosmetyków. W przypadku wyprawy w góry raczej nie przydadzą nam się produkty do makijażu, ale środki higieny osobistej będą niezbędne. Przed wyjazdem upewnij się, jakie kosmetyki oferuje kwatera, do której się wybierasz. Niektóre miejsca zapewniają swoim gościom ręczniki, żel pod prysznic czy szampon. Oto lista produktów, które warto zapakować do plecaka:
 • grzebień lub szczotka,
 • chusteczki nawilżane oraz tradycyjne chusteczki higieniczne,
 • pasta i szczoteczka do zębów,
 • mydło w płynie lub żel pod prysznic (to rozwiązanie jest znacznie bardziej praktyczne na wyjeździe w góry niż mydło w kostce),
 • ręczniki – najlepiej szybkoschnące,
 • kosmetyki do mycia oraz pielęgnacji twarzy,
 • krem z filtrem UV – przydatny latem oraz zimą,
 • podpaski, tampony lub inne środki ochrony intymnej.
Kosmetyki to tylko jeden z elementów bagażu na wypad w góry. Koniecznie musimy też zabrać ze sobą apteczkę. Nigdy nie wiemy, co może zdarzyć się na szlaku, dlatego zapakujmy:
 • środki opatrunkowe (gazy, bandaże, plastry, opaskę uciskową) w wodoodpornym woreczku,
 • tabletki przeciwbólowe oraz maści na urazy, np. Altacet,
 • porządne środki chroniące przed komarami i kleszczami,
 • wodę utlenioną (opcjonalnie można też zapakować Octenisept),
 • leki antyhistaminowe (warto zabrać je nawet wtedy, gdy nie mamy alergii – w nowym otoczeniu wiele może się zdarzyć),
 • leki na problemy żołądkowe, np. NO-SPA, Stoperan,
 • leki, które przyjmujemy stale.

Co jeszcze spakować na wyjazd w góry?

Mamy już przygotowaną apteczkę, kosmetyczkę oraz ubrania na wyjazd w góry – co jeszcze spakować? Podczas takiego wypadu mogą przydać się naprawdę przeróżne rzeczy. Warto pamiętać o kijach trekkingowych, które ułatwią poruszanie się po szlakach, oraz taśmach do ich obwiązania. Dobrym pomysłem jest także zabranie pojedynczych worków na śmieci bądź foliowych torebek, aby móc swobodnie przynieść ze sobą wszystkie śmieci ze szlaku (np. folie po kanapkach, papierki po batonach energetycznych, butelki po wodzie).
W górach może przydać się także latarka czołowa oraz tradycyjna. Mamy nadzieję, że zawsze uda ci się wrócić do kwatery przed zmrokiem, jednak gdybyś znalazł się w sytuacji, gdy noc już zapadła, latarka z pewnością bardzo ci się przyda. Zaopatrz się także w zapasowe baterie. Niezwykle ważne jest także zapakowanie ładowarki do telefonu oraz powerbanka.

Prowiant na wycieczkę w góry

Planując wyprawę w góry, należy pamiętać o prowiancie, który może przydać się nam na szlaku. Do plecaka koniecznie włóżmy:
 • kabanosy i pieczywo,
 • batony energetyczne,
 • orzechy oraz suszone owoce,
 • konserwy/pasztety (zwróćmy uwagę na sposób ich otwierania – w niektórych przypadkach scyzoryk może okazać się niezbędny),
 • czekoladę, chałwę lub inne słodycze, które dodadzą energii,
 • wodę, wodę i jeszcze raz wodę!

Jakie dokumenty zabrać w góry na 3 dni?

Podczas wycieczek zawsze warto mieć przy sobie dokumenty. Raczej mało prawdopodobne jest, by ktoś wylegitymował nas na szlaku, ale lepiej dmuchać na zimne i unikać potencjalnych problemów. W góry należy zabrać ze sobą:
 • dowód osobisty lub paszport,
 • legitymację oraz inne dokumenty uprawniające do zniżek (np. Karta Dużej Rodziny),
 • bilety na pociąg lub autobus, jeśli nie mamy ich w wersji elektronicznej w telefonie,
 • gotówkę – nawet jeśli zabieramy ze sobą kartę płatniczą, warto pamiętać o gotówce. Nie wszędzie istnieje możliwość płatności bezgotówkowych.
Wyjazd w góry to wspaniałe przeżycie – nawet jeśli będzie trwał jedynie 3 dni. Mamy nadzieję, że nasza krótka lista rzeczy, które należy zabrać na taki wypad, pomoże wam w rozsądnym spakowaniu się. Pamiętajcie, że jeśli wybieracie się w góry zimą, konieczne będzie zabranie dodatkowych rzeczy, jak np. bielizna termiczna, ogrzewacze do dłoni czy czapki, szaliki oraz rękawiczki.
Zdjęcie: Envato/Sotnikov_Misha
Autor: Olga Sadowska