Data modyfikacji:

Jakie pedały do roweru wybrać?

Jakie pedały do roweru wybrać? To pytanie nurtuje zarówno zapalonych kolarzy, jak i osoby, które preferują rekreacyjne, weekendowe wycieczki. Ten niepozorny element ma duży wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy, dlatego powinien być dobrany do roweru oraz preferencji użytkownika. Dzięki pedałom możliwe jest wprowadzenie roweru w ruch i osiągnięcie maksimum prędkości. Na rynku dostępne są pedały zatrzaskowe i platformowe. Które z nich wybrać? Jakie pedały do roweru crossowego wybrać, a jakie będą idealne do roweru miejskiego?
Jakie pedały do roweru wybrać?

Jakie pedały dostępne są w sklepach?

Pedały wpływają na komfort jazdy, są jednym z elementów, które łączą ciało z rowerem, odpowiadają za przeniesienie siły nóg na napęd roweru. Zapewniają stabilną jazdę, wpływają na poczucie bezpieczeństwa, pomagają w przenoszeniu mocy. Na rynku dostępne są dwa podstawowe typy pedałów do rowerów, tzn. pedały platformowe i zatrzaskowe. Pierwsze są uniwersalne, nie wymagają specjalistycznego obuwia, drugie wymagają jazdy w specjalnych butach. Dodatkowo zarówno pedały zatrzaskowe, jak i platformowe mogą być przeznaczone do konkretnych stylów kolarskich oraz typów rowerów, np. szosowych, kolarskich czy górskich. Warto dokładnie poznać zalety poszczególnych rodzajów pedałów i dopasować je do swojego jednośladu. Wybierając pedały do roweru, warto sprawdzić również jakie jest obowiązkowe wypsoażenie roweru.

Pedały platformowe

Pedały platformowe są najczęściej spotykane, występują w większości rowerów Jest to platforma nałożona na łożyskową oś. Pedały tego typu są płaskie, nie wymagają stosowania specjalnego typu obuwia. Dzięki temu, że nie posiadają zatrzasków, umożliwiają łatwe wchodzenie i schodzenie z roweru, a w trakcie wypadku pozwalają na szybsze zejście z pojazdu. Osoby początkujące, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jazdą na rowerze, dzięki platformowym pedałom mogą szybciej wyrobić prawidłową technikę jazdy. Minusem tego typu pedałów jest odczuwalna mniejsza stabilność podczas jazdy na trudnym terenie. Osoby, które jeżdżą w ciężkich warunkach, z dużą ilością zjazdów mogą czuć się niepewnie, zwiększone jest ryzyko upadku. Brak zatrzasków utrudnia wjazdy pod górę, ponieważ podparcie jest wyraźnie mniejsze. Obecnie w sklepach można znaleźć pedały platformowe o różnych zastosowaniach i rozwiniętych technologiach. To sprawia, że są używane nie tylko w rowerach miejskich i turystycznych, ale także w rowerach typu enduro oraz takich, które są przystosowane do jazdy w trudnych warunkach. Nowoczesne pedały płaskie posiadają wysokiej jakości gumę, która zwiększa przyczepność między butem a pedałem. Niektóre posiadają metalowe piny, które wgryzają się w podeszwę buta i dbają o dobrą przyczepność między platformą a stopą. Na rynku można znaleźć inne rodzaje pedałów, tzn.:
  • pedały rowerowe z noskami – przeznaczone są dla zawodowych kolarzy. Noski przytrzymują stopy na pedałach, a to pozwala wykorzystać większą ilość energii,
  • pedały z kolcami – są idealne do rowerowych akrobacji. Zmniejszają ryzyko ześlizgiwania się z butów z pedałów, ponieważ mają wystające elementy, wpływające na przyczepność,
  • pedały hybrydowe – to rozwiązanie, które można wykorzystać do jazdy rekreacyjnej i sportowej. Jedna strona jest płaska, druga ma przystosowanie do MTB. Dzięki temu nadaje się do roweru szosowego oraz górskiego czy miejskiego.

Pedały zatrzaskowe

Pedały zatrzaskowe mają charakterystyczną budowę, która łączy poprzez zatrzask obuwie rowerowe z blokami z resztą pedała. Wybierają je zazwyczaj osoby zaawansowane, które uprawiają kolarstwo szosowe i górskie. Pedały cechuje duża ilość obrotów na minutę, wysoki transfer mocy, co gwarantuje szybszą jazdę. Tego typu pedały wymagają specjalnych butów, które są wpinane w pedały. Obuwie musi mieć twardą podeszwę oraz miejsce na przykręcenie bloków, które wpina się w zatrzaski pedałów. Zatrzaski powodują, że rowerzysta ma większą kontrolę nad rowerem, co jest szczególnie istotne w trudnych warunkach. Rowerzyści, którzy chcą korzystać z takich pedałów, muszą przyzwyczaić się do obuwia, nauczyć wpinania i wypinania się oraz zachowania się w czasie wypadku. Warto pamiętać, że buty rowerowe posiadają sztywną podeszwę, dlatego utrudniają chodzenie czy podprowadzanie roweru pod wysokie wzniesienie. Pedały zatrzaskowe dzielą się na górskie i szosowe. Pedały górskie mają niewielkie bloki oraz spory luz w połączeniu, dają większą możliwość ruchu. Pedały szosowe są szerokie niemal na całą szerokość buta, sztywno trzymają stopę. Najbardziej znane pedały zatrzaskowe to Shimano SPD oraz SPD-SL

Pedały do roweru – jakie wybrać?

Dobre pedały potrafią sprawić, że jazda będzie przyjemna i bezpieczna. Wybór pedałów powinien być dopasowany do konkretnego rodzaju roweru oraz stylu jazdy, jaki preferuje rowerzysta. Warto rozważyć, jaki jest główny typ jazdy. Dla osób, które jeżdżą rekreacyjnie, a rower traktują jako środek lokomocji, lepiej sprawdzą się pedały platformowe. Pedały zatrzaskowe i buty rowerowe będą dużym utrudnieniem w przypadku, gdy rowerzysta będzie chciał w międzyczasie pozwiedzać czy zrobić zakupy. Przy wyborze pedałów należy również zwrócić uwagę na ich jakość. Ważne, aby materiał był trwały, lekki, odporny na uszkodzenia i zróżnicowane warunki atmosferyczne. Doskonale sprawdzi się aluminium, popularne są również pedały z tworzywa z elementami metalowymi. Pedały w trakcie pracy nie powinny stawiać oporu, dzięki temu jazda będzie bardziej komfortowa. Niezbędne jest dobre łożysko maszynowe, które zagwarantuje bezpieczną jazdą w każdy warunkach pogodowych. Ważne również, aby pedały były dopasowane do rozmiaru buta. Im większa stopa, tym platforma również powinna być większa.

Jakie pedały do roweru trekkingowego?

Rower trekkingowy jest jednym z najczęściej wybieranych. Nadaje się zarówno do jazdy po mieście, jak i do przemierzania długich tras, zarówno po nawierzchniach asfaltowych, jak i drogach nieutwardzonych. W związku z tym, że rowery trekkingowe mają szerokie zastosowanie, warto dopasować do nich pedały dwustronne. Dzięki platformie z jednej strony i SPD z drugiej strony, pedały sprawdzą się w każdych warunkach i przy różnych typach jazdy. Można również wybrać dobrej jakości pedały platformowe, wykonane z tworzywa sztucznego lub aluminium, trwałe, z odblaskami poprawiającymi widoczność na drodze.

Jakie pedały do roweru szosowego?

Rowery szosowe przeznaczone są do sportowej jazdy po twardej nawierzchni. Zaawansowani fani kolarstwa crossowego wybierają pedały zatrzaskowe, które oferują wiele możliwości. Zapewniają dużą kontrolę nad rowerem, a także efektywność przekazywania energii na napęd. Do rowerów szosowych dedykowane są zatrzaskowe pedały mocowane na trzy śruby. Szukając idealnych pedałów, warto zwrócić uwagę, aby były lekkie, miały wytrzymałą konstrukcję oraz możliwość regulacji. Dobrym wyborem są łożyska maszynowe, których konstrukcje opierają się na tytanowych lub stalowych osiach. Do rowerów szosowych należy wybierać takie modele, które można naprawiać i wymieniać poszczególne elementy. Najczęściej wybierane są pedały z systemem SPD-SL firmy Shimano oraz marki Look i Time.
Pedały to mały, ale niezbędny element w każdym rowerze. Warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i dopasować pedały tak, aby jazda była komfortowa i minimalizowała ryzyko upadku. 
Zdjęcie: Envato/twenty20photos
Autor: Redakcja Ceneo