Data publikacji:

Co odstrasza osy? Co stosować na osy?

Co odstrasza osy? To warto wiedzieć szczególnie w wiosenno-letnim okresie. Użądlenie osy swędzi, jednak nie jest niebezpieczne dla życia, o ile nie jesteś uczulony na jad owadów. Osy to owady, które dosyć często atakują – nawet bez powodu. Co więcej, mogą żądlić wielokrotnie, nie tracąc przy tym życia (osa nie traci żądła po użądleniu). Co stosować na osy? Co przyciąga osy? Co zrobić z gniazdem os?
co odstrasza osy

Co przyciąga osy?

Co wabi osy, co przyciąga osy, co sprawia, że osy kręcą się koło człowieka? 
  1. Słodycze – osy lubią cukier, jego woń czują w powietrzu z daleka. Drożdżówka, batonik, owoc, dżem, kompot, czekolada – dla pszczoły nie ma to znaczenia. Wabi ją zapach wszystkiego, co słodkie.
  2. Kwiatowe aromaty – prawie wszystkie. Te, których osy nie lubią, wymieniamy w kolejnym podrozdziale.
  3. Piwo i wino.
  4. Kosmetyki, perfumy, mgiełki zapachowe, kremy, olejki, balsamy o zapachu kwiatów i/lub owoców.
  5. Owoce – osy wygryzają dziurki w owocach o cienkich skórkach, preferują winogrona, maliny, jeżyny, truskawki i śliwki. Jeśli zbierasz te owoce z krzaczków i drzewek, zachowaj szczególną ostrożność i sprawdzaj, czy w środku owocu nie kryje się „niespodzianka”.

Co odstrasza osy? Jakie zapachy odstraszają osy?

Osy stronią od zapachów, które są dla nich nieprzyjemne. Zapachy, których unikają osy, to majeranek, bazylia, cytryna, ocet, olejek goździkowy, tymianek, piołun, eukaliptus, olejki z drzewa herbacianego oraz… kawa.
Jak odstraszyć osy za pomocą zapachów, które wymieniliśmy powyżej:
  • Meble ogrodowe umyj wodą z dodatkiem octu, olejku z drzewa herbacianego lub olejku goździkowego.
  • Nad stołem w ogrodzie zawieś (lub na stole ustaw) doniczki z bazylią i miętą oraz zawieś cytrynę naszpikowaną goździkami.
  • Kawa – osy jej nienawidzą! Na ogrodowym stoliku ustaw świece zapachowe o woni kawy. Na popielniczkę lub inne żaroodporne naczynko wysyp 4 łyżki mielonej kawy ziarnistej (nie rozpuszczalnej) i podpal. To sposób na skuteczne odstraszenie os w ogrodzie, na tarasie i na balkonie. 
  • Niektóre kwiaty – osy nie cierpią tych kwiatów: bratki, macierzanka cytrynowa, melisa cytrynowa, lawenda, niektóre gatunki pelargonii. Posadź je w miejscach swojego ogrodu i podwórka, w których najczęściej przebywasz, a nie chcesz w nich gościć os. 
  • Zapach podgrzanego octu

Co jedzą osy?

Czy wiesz, co jedzą osy? Osy żywią się nektarem kwiatów, słodkimi owocami, a także pokarmem pochodzenia zwierzęcego. Z tego powodu często spotkasz je w pobliżu ludzkiego jedzenia (mięso, słodycze).

Co robią osy, gdy zagraża im niebezpieczeństwo?

Bronią się. Żądlą. Ale niestety żądlą, nawet gdy nie zagraża im bezpośrednie niebezpieczeństwo. Z natury są agresywne i traktują człowieka jako potencjalne zagrożenie. Sama obecność ludzi i wykonywanie gwałtownych ruchów w pobliżu os może zostać odebrana przez nie jako zagrożenie. 

Co robić, kiedy osa użądli? Jakie są objawy?

Samo ukąszenie osy jest bezbolesne lub ledwo odczuwalne. Po użądleniu osy możesz zauważyć na skórze obrzęk i zaczerwienienie. Ludzie zdrowi, teoretycznie, znoszą bez szwanku nawet do 15 użądleń os jednocześnie. Jednak jak zawsze – zależy to od człowieka, jego ogólnego stanu zdrowia, wieku oraz tego, czy jest uczulony na jad owadów. 
Pamiętaj więc, że użądlenie osy może mieć poważne konsekwencje zarówno w przypadku osób uczulone na ich jad, jak i zdrowych. Dlaczego? Ponieważ po użądleniu osy może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. 
Osa nie zostawia w ciele ofiary żądła, a wyciąga je. Dlatego może żądlić kilkukrotnie w niewielkich odstępach czasu. 
Jeśli odczuwasz wyraźny dyskomfort po użądleniu osy albo jesteś uczulony na jad owadów, to koniecznie udaj się do lekarza jak najszybciej po ukąszeniu przez osę. 

Znalazłeś gniazdo os? Co robić?

Gniazdo os możesz znaleźć w szopach, altankach, na tarasach i balkonach. Owady te mogą rozpoczynać budowę swoich domów już dość wczesną wiosną. Gdy wiosna jest sucha, sprzyja to zwiększeniu ich liczebności. To czas na twoje działanie. Wczesne wypatrzenie miejsca, gdzie osy planują zbudować gniazdo, umożliwi ci samodzielne pozbycie się uciążliwego problemu. 
Jeśli planujesz samodzielnie zlikwidować gniazdo os, koniecznie załóż odzież ochronną – taką, która szczelnie okryje całe ciało i zabezpieczy przed ewentualnymi użądleniami. Szczególną uwagę przyłóż do zasłonięcia twarzy oraz całej głowy i dłoni. Najlepsza pora do likwidacji gniazd os (oraz szerszeni) to późny wieczór i noc. Owady wtedy śpią lub odpoczywają. 

Co zrobić z gniazdem os?

Sposoby na usunięcie gniazda os:
  1. Zatrudnij do usunięcia gniazda os firmę, która specjalizuje się w tego typu akcjach. 
  2. Zadzwoń pod numer straży pożarnej 998 lub 112 i zgłoś lokalizację gniazda os. Strażacy pokierują tematem dalej. 
  3. Samodzielne usunięcia gniazda os – jeśli zdecydujesz się na tę opcję, pamiętaj o stosownym odsłonięciu ciała i twarzy (opisane wyżej – w podrozdziale „Znalazłeś gniazdo os? Co robić?”). W przypadku domowych metod na gniazdo os użyj specjalnych preparatów owadobójczych. Jeżeli gniazdo jest na dachu budynku czy na strychu, spróbuj podziałać na nie dymem, na przykład za pomocą świec zadymiających.
  4. Jeśli jest już jesień, a gniazdo i jego mieszkańcy nie przeszkadzają ci zanadto, ale mimo to chcesz je usunąć – zaczekaj do późnej jesieni. Rój obumrze. Gniazdo opustoszeje. Wtedy będzie można je bezpiecznie usunąć, bez szwanku na swoim zdrowiu i nieprzyjemnych ukąszeń.
  5. Jeśli chcesz uniknąć osiedlenia się os i zbudowania przez nie gniazda w pobliżu twojego miejsca zamieszkania, zawieś sztuczne gniazdo os. Jak to działa? Osy nie lubią konkurencji, dlatego gdy zobaczą taką imitację gniazda, nie założą swojego obok.
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.