Data modyfikacji:

Chwyty w tenisie – jak trzymać rakietę?

Sposób, w jaki trzymamy rakietę tenisową ma spore znaczenie dla prawidłowego wykonania danego zagrania, jego skuteczności, kąta posłania piłki na drugą stronę i nadanej jej rotacji, a tym samym celności uderzenia. Prezentujemy chwyty tenisowe oraz podpowiadamy, który lepiej sprawdzi się przy forehandzie, a który jest niezbędny podczas serwisu.

chwyty tenisowe

Chwyty w tenisie

Aby stosować prawidłowy chwyt rakiety tenisowej, warto wiedzieć, że składa się ona z ośmiu ścian (oznaczenie zgodnie z ruchem wskazówek zegara, czyli 1 znajduje się w miejscu wskazującym pełną godzinę), a punktem wyjścia jest ustawienie kciuka i palca wskazującego, tak aby tworzyły literę V.

Chwyt kontynentalny, czyli podstawowy chwyt tenisowy

Podstawowym chwytem tenisowym jest chwyt kontynentalny, który wykorzystywany jest przy serwisie, lobie (przerzut piłki nad przeciwnikiem w celu skierowania piłki w ostatnie metry kortu), woleju (uderzenie piłki jeszcze przed tym, jak odbije się ona od kortu), slajsie (uderzenie z nadaniem piłce rotacji wstecznej, tak aby odbiła się na połowie rywala jak najniżej) oraz smeczu (zagranie nadające jak największą prędkość oraz rotację maksymalnie utrudniające obronę piłki). Aby go wykonać,  ułóż knykieć palca wskazującego na ściance nr 2 (gracz praworęczny) lub nr 7 (gracz leworęczny). Uchwyt kontynentalny przypomina nieco sposób trzymania młotka w trakcie wbijania gwoździa.

Jak wygląda chwyt forehandowy?

Wschodni chwyt forehandowy wygląda identycznie jak podawanie komuś ręki na przywitanie. Naciąg rakiety ma być skierowany prostopadle do podłoża. Dziubek litery V ma znajdować się na ścianie nr 2. Służy do posyłania płaskich, szybkich piłek. Kolejny chwyt – zachodni forehandowy to wersja wschodnia, z tym że rakieta ma być skierowana w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara pod kątem 30 stopni. Stosują go profesjonaliści na kortach ziemnych do nadania piłce silnej rotacji awansującej, czyli przy tzw. zbiciach. Ostatnim rodzajem chwytu forehandowego jest wersja półzachodnia, czyli chwyt wschodni z lekkim przekręceniem dłoni w prawą stronę.

Kolejny chwyt tenisowy, czyli jak wygląda backhand?

Grając backhandem stosujemy chwyty zwane wschodnim i półzachodnim. Typ wschodni służy do płaskich, mocnych uderzeń oraz serwisów topspinowych. Jest to chwyt kontynentalny z lekkim odchyleniem dłoni w lewą stronę. Przy backhandzie oburącz stosuje się chwyt kontynentalny (ręka dominująca) oraz półzachodni.

Autor: Sylwia Stwora

korzyści z pływania

Korzyści z pływania. Jakie korzyści przynosi pływanie?

Korzyści z pływania to nie tylko wymodelowana i szczupła sylwetka, lecz także zdrowy kręgosłup oraz lepsze samopoczucie. Sporty wodne są niezwykle przyjemne, poprawiają nastrój i kondycję całego organizmu. Jakie korzyści przynosi pływanie? Dowiedz się w artykule!
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?
kalistenika w domu

Kalistenika w domu. Ćwiczenia i efekty

W ostatnich latach coraz więcej można usłyszeć o kalistenice. Dobrze się składa, bo ta metoda treningowa idealnie nadaje się do wykorzystania w domu. Jak rozpocząć przygodę z kalisteniką? Oto najpopularniejsze ćwiczenia kalisteniczne, które możesz wykonać już dziś.
pływanie w płetwach

Pływanie w płetwach na basenie i w jeziorze

Chcesz rozwinąć swoje umiejętności pływackie? Płetwy do pływania mogą być miłym dodatkiem do twojego treningu, jak i zwykłego pływania rekreacyjnego. Pływacy mają do wyboru wiele rodzajów płetw, a każdy z nich ma swój cel treningowy. Chcesz wiedzieć, dlaczego warto pływać w płetwach i jak je prawidłowo wybrać? Przekonaj się, dlaczego w twojej torbie treningowej powinny pojawić się płetwy!
Paintball jaki sprzęt i ubiór

Paintball. Jaki sprzęt i ubiór? Jakie rodzaje?

Paintball kiedyś był uznawany przede wszystkim za grę zespołową dla fanów militariów. Obecnie zyskał tak wielką popularność, że grają w niego również osoby, które nie interesują się wojskiem.
aktywność fizyczna w ciąży

Aktywność fizyczna w ciąży – o czym musisz wiedzieć?

Przed ciążą ciągle byłaś aktywna, a sport stanowił ważny element twojego życia. Teraz, gdy na teście ciążowym pojawiły się dwie kreski, odczuwasz obawę o dziecko i rezygnujesz ze sportu. Zupełnie niesłusznie! Aktywność fizyczna w ciąży może być bardzo korzystna zarówno dla mamy, jak i malucha. Dowiedz się, jaki rodzaj sportu może wybrać przyszła mama i na co szczególnie powinna uważać.