Sposób, w jaki trzymamy rakietę tenisową ma spore znaczenie dla prawidłowego wykonania danego zagrania, jego skuteczności, kąta posłania piłki na drugą stronę i nadanej jej rotacji, a tym samym celności uderzenia. Prezentujemy chwyty tenisowe oraz podpowiadamy, który lepiej sprawdzi się przy forehandzie, a który jest niezbędny podczas serwisu.
Aby stosować prawidłowy chwyt rakiety tenisowej, warto wiedzieć, że składa się ona z ośmiu ścian (oznaczenie zgodnie z ruchem wskazówek zegara, czyli 1 znajduje się w miejscu wskazującym pełną godzinę), a punktem wyjścia jest ustawienie kciuka i palca wskazującego, tak aby tworzyły literę V.
Podstawowym chwytem tenisowym jest chwyt kontynentalny, który wykorzystywany jest przy serwisie, lobie (przerzut piłki nad przeciwnikiem w celu skierowania piłki w ostatnie metry kortu), woleju (uderzenie piłki jeszcze przed tym, jak odbije się ona od kortu), slajsie (uderzenie z nadaniem piłce rotacji wstecznej, tak aby odbiła się na połowie rywala jak najniżej) oraz smeczu (zagranie nadające jak największą prędkość oraz rotację maksymalnie utrudniające obronę piłki). Aby go wykonać, ułóż knykieć palca wskazującego na ściance nr 2 (gracz praworęczny) lub nr 7 (gracz leworęczny). Uchwyt kontynentalny przypomina nieco sposób trzymania młotka w trakcie wbijania gwoździa.
Wschodni chwyt forehandowy wygląda identycznie jak podawanie komuś ręki na przywitanie. Naciąg rakiety ma być skierowany prostopadle do podłoża. Dziubek litery V ma znajdować się na ścianie nr 2. Służy do posyłania płaskich, szybkich piłek. Kolejny chwyt – zachodni forehandowy to wersja wschodnia, z tym że rakieta ma być skierowana w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara pod kątem 30 stopni. Stosują go profesjonaliści na kortach ziemnych do nadania piłce silnej rotacji awansującej, czyli przy tzw. zbiciach. Ostatnim rodzajem chwytu forehandowego jest wersja półzachodnia, czyli chwyt wschodni z lekkim przekręceniem dłoni w prawą stronę.
Grając backhandem stosujemy chwyty zwane wschodnim i półzachodnim. Typ wschodni służy do płaskich, mocnych uderzeń oraz serwisów topspinowych. Jest to chwyt kontynentalny z lekkim odchyleniem dłoni w lewą stronę. Przy backhandzie oburącz stosuje się chwyt kontynentalny (ręka dominująca) oraz półzachodni.
Autor: Sylwia Stwora