Uwielbiasz fantastykę i szukasz nowych pozycji do czytania z zapartym tchem? Świetnym wyborem będą napisane przez Brandona Sandersona książki, dzięki którym przeniesiesz się do świata fantasy i poznasz losy nietuzinkowych bohaterów. Dziś przygotowaliśmy dla ciebie zestawienie popularnych dzieł amerykańskiego autora i kilka wskazówek o tym, w jakiej kolejności je czytać. Fantastycznej lektury!
Czy wiesz, że bardzo dużo powieści, które zostały napisane przez Brandona Sandersona, jest ze sobą powiązanych? Właśnie dlatego tak ważne jest czytanie ich w odpowiedniej kolejności. Możesz robić to zgodnie z datą publikacji konkretnych dzieł lub skorzystać z dostępnego w sieci magicznego wykresu. Kolejnym sposobem jest także dopasowanie kolejności powieści pod względem trudności i zaawansowania serii.
Archiwum Burzowego Światła to cykl Brandona Sandersona złożony z 4 książek, do których już w 2020 r. ma dołączyć kolejny. Seria obejmuje:
Stworzona przez Brandona Sandersa seria książek „Archiwum Burzowego Światła” opowiada o losach Shallana Davara, Kaladina, Dalinara Kholina, Kalaka czy Szeth-son-son-Vallano. Każdy z bohaterów musi stawić czoła Wiecznej Burzy, zbliżającemu się kataklizmowi oraz próbie zapobiegnięcia unicestwienia cywilizacji ludzkości. Powieści z cyklu mają akcje prowadzone wielotorowo, nie brakuje retrospekcji czy zwrotów akcji, których z pewnością nikt się nie spodziewał.
Z mgły zrodzony to cykl napisanych przez Brandona Sandersona książek, który obejmuje dwie trylogie i dwa opowiadania. Według zapewnień autora można wkrótce spodziewać się czwartej części Waxa i Wayna. Oryginalna trylogia, czyli Era Pierwsza, obejmuje tytułowe dzieło „Z mgły zrodzony”, „Studnię wstąpienia” i „Bohatera wieków”. Fabuła opowiada fantastyczną historię planety Scadrial, na której rządzą… metale i wykorzystujący je feruchemicy i allomanci.
Druga trylogia dzieje się wiele lat po wydarzeniach z pierwszych trzech książek i pełna jest nawiązań do historii Vin, Elenda i Sazeda i innych bohaterów znanych z pierwszej trylogii. Tym razem protagonistami, których losy śledzimy, są Wax i Wayne – przyjaciele, którzy różnią się charakterem niemal w każdym calu. Książki Sandersona pełne są niesamowitych przygód i humoru. Do cyklu należą powieści: „Stop prawa”, „Cienie tożsamości” i „Żałobne opaski”.
Na swoim koncie Brandon Sanderson ma książki z cyklu „Koło Czasu”, które w wersji anglojęzycznej ukazały się pod nazwą „The Wheel of Time”. Seria fantasy obejmuje aż 14 części i jedne dodatkowe dzieło – prequel. Historia kolekcji jest dość ciekawa, ponieważ 11 powieści zostało napisanych przez Roberta Jordana. Pisarz w ostatnich latach chorował i poprosił Brandona Sandersona, aby dokończył cykl na podstawie jego notatek.
14 tomów zamyka całą historię. W jakiej kolejności czytać książki z serii „Koło Czasu?” Zacznij od „Nowej wiosny”, czyli noweli pierwotnie zamieszczonej w antologii „Legendy”, a następnie sięgnij po następujące tytuły napisane przez Jordana: „Wielkie polowanie”, „Smok odrodzony”, „Wschodzący cień”, „Ognie niebios”, „Triumf chaosu”, „Korona mieczy”, „Ścieżka sztyletów”, „Dech zimy”, „Rozstaje zmierzchu” i „Gilotyna Marzeń”. Na zakończenie przeczytaj stworzone przez Brandona Sandersa książki pt. „Pomruki Burzy”, „Bastiony mroku” i „Pamięć Światłości”.
W powieściach na czytelników czekają losy Randa al’Thora, Perrina Aybary, Mata Cauthona, Egwene al’Vere, Nynaeve al’Meary, Moiraine Damodred i wielu, wielu innych. I niech cię nie przeraża liczba książek. Powieści zdecydowanie są warte poznania i nie będziesz mógł się od nich oderwać. Mnogość wątków i postaci tej epickiej powieści robi ogromne wrażenie.
Do cyklu należą powieści „Stalowe Serce”, „Pożar” i „Calamity”. Trylogia opowiada o superbohaterach nazywanych Epikami, którzy wykorzystują swoje moce, aby… władać ludźmi. Walkę z Epikami prowadzą tytułowi Mściciele, grupa ludzi, którzy nie chcą żyć w ciągłym strachu. Wydarzenia obserwujemy w perspektywy głównego bohatera, Davida. Czy ludzie mają szanse w starciu z Epikami obdarzonymi potężnymi mocami? Przekonaj się, czytając cykl książek Sandersona.