Data publikacji:

Jaki wybrać BMX do 800 zł?  

Zastanawiasz się, jaki wybrać BMX do 800 złotych? Ten typ roweru szczególnie upodobali sobie młodsi użytkownicy, którzy bardzo chętnie przemieszczają się po miejskich ścieżkach. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze, a także jakie modele są warte uwagi!
bmx do 800 zł

Dlaczego BMX jest dobrym wyborem?  

Rowery BMX w porównaniu do konstrukcji górskich czy szosowych mogą wydawać się dość dziwne. Niewielkie 20-calowe koła i rama, na której nie zajmiesz raczej wygodnej pozycji, to główne skojarzenia początkujących rowerzystów. Ale tego typu rowery mają wiele zastosowań. Dla młodszych użytkowników jest to idealny rozmiar, pozwalający na komfortowe i szybkie przemieszczanie się po miejskich ścieżkach. Ze względu na kompaktowe rozmiary pozostawienie roweru w miejscu publicznym nie będzie stanowiło większego problemu.  
Dla dorosłych to z kolei model do wykonywania ewolucji, a także pokonywania przeszkód w miejskiej przestrzeni czy skateparkach. Jeśli chcesz oderwać się od ziemi i spróbować swoich sił w tej niezwykłej odmianie kolarstwa, to BMX będzie doskonałym wyborem.  

Wady i zalety rowerów BMX  

Jedną z głównych zalet rowerów BMX są ich kompaktowe rozmiary. W porównaniu do rowerów górskich są one niemal o połowę mniejsze, przez co przechowywanie jednośladu w domu, piwnicy czy na balkonie jest dużo łatwiejsze. BMX to konstrukcja bardzo prosta, pozbawiona skomplikowanego napędu. Jedna duża zębatka z przodu i jedna mniejsza z tyłu. To wystarczy, aby rozpędzić się na ścieżce. Prosta konstrukcja nie wymaga skomplikowanego serwisu. W sezonie warto zadbać o odpowiednie nasmarowanie łożysk i kontrolowanie stanu szprych i obręczy. Koszt ewentualnych napraw nie będzie znacząco obciążał Twojego portfela. Charakterystyka roweru BMX idealnie pasuje do dzieci, dlatego może to być idealny środek transportu do szkoły.  
Na plus rowerów BMX należy zaliczyć także atrakcyjną cenę. W naszym budżecie 800 złotych znajdziemy modele idealne dla początkujących. Jednak za wysokiej klasy BMX trzeba zapłacić maksymalnie 2–3 tysiące złotych. To lekkie konstrukcje dla zaawansowanych użytkowników. Dla porównania, ceny rowerów górskich zaczynają się tak naprawdę od 3 tysięcy złotych.  
Jakie są z kolei wady rowerów BMX? Mogłoby się wydawać, że niewielkie rozmiary będą przekładały się na niską masę. W praktyce jest jednak inaczej i BMX z niższej półki cenowej oparty na stalowej ramie może ważyć w granicach 13–15 kg. Jeśli zamierzasz wnosić rower na piętro w bloku, wówczas ta waga może być uciążliwa.  
BMX to świetny sprzęt do poruszania się po mieście. Jednak musisz zdawać sobie sprawę, że brak przełożeń oznacza, że jest to rower dedykowany jeździe po płaskiej nawierzchni. Wjechanie nawet pod mniejszą górkę może okazać się męczące. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że rowery BMX mają geometrię zaprojektowaną tak, aby zająć pozycję stojącą. To z kolei uniemożliwia pokonywanie dłuższych odcinków. Na dłuższych trasach możesz się nie tylko zmęczyć, ale również odczuwać bóle pleców. Pod tym względem klasyczny rower górski będzie zdecydowanie lepszy. Jeśli jednak nie jeździsz na dłuższe wyprawy, to BMX w zupełności Ci wystarczy.  

Na co zwracać przy wyborze roweru typu BMX?  

Sercem każdego roweru BMX jest rama i to na nią należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Większość ram jest wykonana z aluminium lub stali. Rower aluminiowy charakteryzuje się niższą masą i przyzwoitą wytrzymałością. W przypadku ram stalowych mamy do czynienia z trochę wyższą wagą, ale za to lepszą wytrzymałością i bardzo dobrym amortyzowaniem drgań podczas jazdy. Ten materiał można z łatwością naprawić w momencie, gdy rama ulegnie pęknięciu. W budżecie około 800 złotych przeważają ramy stalowe.  
Widelec sztywny znajdujący się w zestawie zwykle jest wykonany z tego samego materiału co rama. Ponownie, mamy do wyboru konstrukcje stalową lub aluminiową. Stalowy widelec świetnie spisuje się podczas jazdy po nierównej nawierzchni. Wówczas komfort jest zdecydowanie lepszy.  
W rowerach BMX stosuje się napęd single speed, dlatego nie trzeba martwić się o to, ile przełożeń będzie najlepsze do Twojego stylu jazdy. Można natomiast dostosować wielkość przedniej zębatki. Większa pozwoli na rozwinięcie większej prędkości kosztem większego wysiłku przy rozpędzaniu. Mniejsza zębatka umożliwi zdecydowanie szybsze rozpędzenie, co przy wykonywaniu rozmaitych tricków ma spore znaczenie.  
W przypadku kół warto wybierać obręcze aluminiowe, które są wytrzymałe i lekkie. Dzięki temu nawet gdy wybierzesz model stalowy, to ostateczna waga zestawu będzie nieco mniejsza. W rowerach BMX stosuje się gładkie opony w rozmiarze 20 cali i szerokości 2,2–2,3 cala.  
Czy na podstawowym wyposażeniu roweru BMX powinny znaleźć się hamulce? Takie pytanie zadaje sobie wielu użytkowników. Rzeczywiście, profesjonaliści nie używają hamulców i zamiast tego do zatrzymania wolą używać swoich butów. Jednak dla amatora może to być bardzo niebezpieczne. Podczas jazdy po mieście zdarzają się nieprzewidziane sytuacje i błyskawiczne naciśnięcie klamki hamulcowej spowoduje, że rower zatrzyma się niemal natychmiast. Absolutnym minimum jest hamulec umieszczony z tyłu, choć jest wiele modeli, która ma hamulec również z przodu.  

Czy można kupić rower BMX do 800 zł?  

Jeszcze kilka lat temu zakup roweru BMX za 800 złotych nie stanowił żadnego problemu. Ceny niestety poszybowały w górę i teraz za przyzwoity model trzeba zapłacić około 1000 złotych. Największy wybór mamy w segmencie od 1300 złotych do 1700 złotych.  
Zdjęcie: Envato Elements