Data publikacji:

Bieganie dla początkujących – jak zacząć biegać?

Bieganie wydaje się najprostszym sportem na świecie, jest dla nas całkowicie naturalne. Dlaczego więc tak trudno rozpocząć regularne treningi? Jeśli od dłuższego czasu nie prowadzisz aktywnego trybu życia, a wolne chwile spędzasz na kanapie, musisz zacząć budować kondycję od zera i właśnie to jest największym wyzwaniem. Bieganie dla początkujących to nauka odpowiedniej techniki, ale przede wszystkim stopniowa poprawa wydolności. Jak krok po kroku zacząć biegać?
bieganie dla początkujących

Trening dla początkujących biegaczy – czy każdy może biegać?

Chcesz biegać? Wspaniale. Zanim jednak zaczniesz czytać o bieganiu dla początkujących i rozpoczniesz z zapałem regularne treningi, zastanów się, czy na pewno jest to sport dla ciebie. Jeżeli masz jakiekolwiek problemy zdrowotne, zwłaszcza związane z sercem i krążeniem, udaj się najpierw do lekarza, który oceni twój stan i orzeknie, czy możesz biegać. Ten rodzaj aktywności nie jest również wskazany dla osób otyłych, dla których lepsze będą treningi łagodniejsze dla stawów, na przykład rower lub nordic walking.
Chociaż bieganie samo w sobie jest proste, przyzwyczajenie do niego ciała trwa dłuższy czas. Żeby się nie zniechęcić, konieczne jest stawianie małych kroczków, które zbliżą cię do celu, jakim jest lepsza kondycja i stopniowa poprawa własnych możliwości. Trening biegania dla początkujących to zupełnie inne doświadczenie niż bieg doświadczonego zawodnika. Na początku jest bardzo trudno i trzeba być na to przygotowanym.

Bieganie dla początkujących – jak zacząć biegać?

Czy można po prostu wyjść z domu i zacząć biegać? Teoretycznie tak, warto jednak najpierw popracować nad planem treningowym i określić kolejne cele; ułatwi ci to podtrzymanie motywacji i zauważanie pozytywnych zmian.

Jaka intensywność treningu biegacza dla początkujących?

Bieganie dla początkujących, startujących od zera, powinno skupiać się na marszobiegach, czyli naprzemiennym biegu i marszu. Trening musi mieć niską intensywność, co oznacza, że powinieneś być w stanie w jego trakcie swobodnie rozmawiać. Pamiętaj, że na początku nie jest istotna szybkość, a czas biegu bez odpoczynku. Jeśli będzie ci się udawało trenować coraz dłużej, oznacza to, że poprawia się twoja wydolność i robisz postępy.

Znajdź plan treningu biegowego dla początkujących

Żeby ułatwić bieganie dla początkujących, doświadczeni zawodnicy opracowują plany treningowe, z których zdecydowanie warto skorzystać. Dostępne są na wielu stronach dla biegaczy. Dzięki długoterminowej rozpisce będziesz dokładnie wiedział, co robić – jak często przeprowadzać trening, ile minut powinien trwać marsz, a ile ciągły bieg. Plan pozwoli ci wytrwać w swoim postanowieniu, a także obserwować postępy.

Wyznaczaj sobie cele

Wszyscy mamy lepszą motywację, kiedy stoją przed nami sprecyzowane cele. Mając je w zasięgu wzroku, wiemy, do czego dążymy i krok po kroku się to udaje. Podobnie jest z bieganiem – cele są niezbędne dla początkujących, ale przydają się również bardziej zaawansowanym biegaczom.
Co może być twoim celem, kiedy podejmujesz trening biegania dla początkujących? Na przykład przebiegnięcie bez zatrzymania określonego dystansu lub odcinka czasu czy wzięcie udziału w zawodach i ukończenie biegu.

Bieganie dla początkujących – jak się ubrać?

Na początku nie musisz inwestować z specjalny strój, chociaż wiele osób czuje się bardziej zmotywowanych do aktywności, mając piękne, nowe spodenki czy koszulkę. Oczywiście, ubrania przeznaczone do biegania są bardzo praktyczne i będzie ci się w nich biegało wygodniej niż w starych spodniach dresowych i bawełnianym T-shircie, jednak jeśli dopiero zaczynasz, wystarczy zwykły strój zapewniający swobodę ruchów.

Buty do biegania dla początkujących

O ile o ubiór możesz zadbać później, zupełnie inaczej wygląda sprawa butów. Do biegania, nawet jeżeli jesteś początkujący, musisz mieć dobrze dobrane obuwie. Decyduje ono nie tylko o komforcie, ale też o bezpieczeństwie. Osoby, które zaczynają treningi, są wyjątkowo narażone na kontuzje przeciążeniowe. Buty do biegania mają za zadanie amortyzować i zmniejszać obciążenie, na które są narażone nogi.
Czym powinny wyróżniać się buty do biegania dla początkujących? Nie różnią się one od obuwia dla zaawansowanych biegaczy, możesz jedynie postawić na tańszy model, jeśli obawiasz się, że szybko się zniechęcisz. Kupując buty, musisz uwzględnić swoją wagę, rodzaj podłoża, po którym planujesz biegać, oraz typ stopy.
Obuwie, w którym będziesz trenować, musi zapewniać odpowiednią amortyzację, która uchroni cię przed przeciążeniami. Im wyższa jest twoja waga, tym lepszą amortyzację powinny zapewniać buty, w przeciwnym razie ryzykujesz kontuzją, ale też szybkim zużyciem obuwia. Z drugiej strony na początku intensywność twojego biegu nie będzie duża, możesz więc liczyć na to, że nawet modele z nieco niższej półki cenowej posłużą dość długo.
Tempo zużycia zależy też od innego czynnika – miękkości podłoża, po którym będziesz biegać. Trening dla początkujących powinien odbywać się w lesie lub w innym miejscu zapewniającym miękkie podłoże. Mimo wszystko, jeśli stać cię na droższy model butów, kup go – przełoży się to na twój komfort.

Jak nie stracić motywacji do biegania? Wskazówki dla początkujących

Jak zacząć biegać? Znaleźć plan treningowy, założyć odpowiednie buty, a później krok po kroku realizować wyznaczone cele, stopniowo poprawiając wydolność organizmu i wytrzymałość mięśni. Teoretycznie wszystko wydaje się proste i klarowne.
Co jednak zrobić, żeby podtrzymać motywację? Oprócz wyznaczania sobie celów, pomocne jest również przypominanie sobie w chwilach zwątpienia uczucia satysfakcji i radości po odhaczeniu kolejnego punktu planu. Na wyrobienie nowego nawyku potrzebujemy średnio przynajmniej dwóch miesięcy. Jeśli uda ci się przez taki czas utrzymać regularność treningów, bieganie stanie się dla ciebie naturalne, wtedy jesteś już o krok od pełnego sukcesu.
Zdjęcie: Prostock-studio/Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym