Data publikacji:

Bieg przełajowy - na czym polega?

Bieg przełajowy to świetna alternatywa dla szukających urozmaicenia w treningach, zwłaszcza jeśli nabijają kilometraż na ulicach zatłoczonego miasta. Zamiast radzić sobie z miejskimi przeszkodami, będziesz pokonywał utrudnienia, jakie na trasie zafunduje Ci przyroda.

Istotą biegu przełajowego jest pokonanie dystansu o długości przeważnie od 1 do 10 km, ale zdarzają się również zawody, gdzie do przebiegnięcia jest 15 czy 20 km. Trasa takiego biegu wyznaczona jest w terenie, gdzie na biegacza czeka wiele naturalnych przeszkód. Może to być las, polana, łąką, okolice akwenu wodnego czy też każde inne miejsce, gdzie przyroda stawia przed zawodnikiem mniej lub bardziej wymagające wyzwania.

Trasa może składać się z prostych odcinków przeplatanych podbieganiem i zbieganiem z wysokich oraz stromych wzniesień, np. pagórków czy gór, przeszkód w postaci rowów z wodą, a także nawierzchni pokrytych błotem, żwirem czy obszarów z piaskiem. Zwykle start i meta usytuowane są w tym samym miejscu. Przed rozpoczęciem zawodów przeważnie można zapoznać się z trasą – przejść ją lub pokonać truchtem dla rozgrzewki.

Uczestnicy biegu podzieleni są według kategorii wiekowych, jak również płci. Bieg przełajowy może mieć charakter zawodów, gdzie startuje się indywidualnie lub w sztafecie (przeważnie 4x wskazany dystans). Możesz też samodzielnie zorganizować sobie taki bieg, wybierając się w teren o zróżnicowanej nawierzchni.

Bieg przełajowy jest aktywnością, w której liczy się wytrzymałość, dlatego to świetny sposób na urozmaicenie treningów podczas przygotowań do np. maratonu czy gdy zależy Ci na poprawieniu techniki biegu oraz funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego i wzmocnieniu mięśni.

*Jeśli chcesz zapoznać się z ofertą butów do biegania, kliknij w zdjęcie

Autor: Sylwia Stwora