Nawigacja GPS przestała być urządzeniem zarezerwowanym jedynie dla kierowców. Miłośnicy turystyki, czy to w formie wyprawy rowerowej, czy górskiej wspinaczki, którym zależy na bezpiecznym dotarciu do celu, mogą skorzystać z turystycznego lokalizatora.
W przeciwieństwie do nawigacji samochodowej, wykorzystującej mapy drogowe, modele stworzone z myślą o turystach operują na mapach topograficznych, które podają m.in. współrzędne geograficzne, ukształtowanie terenu, itp. Urządzenia mogą być również wyposażone w zdjęcia satelitarne czy mapę rastrową, będącą skanem wersji papierowej. Wybierając lokalizator warto zastanowić się nad charakterystyką i poziomem trudności terenu, który zamierzamy pokonywać. W im więcej formatów oraz funkcji będzie wyposażone oprogramowanie urządzenia, tym dokładniejsze dane i pomiary uzyskamy.
Kupno nawigacji turystycznej powinien determinować rodzaj jego zasilania. Możemy wybrać model z wbudowanym akumulatorem, ale musimy pamiętać, że do jego ładowania niezbędne jest stałe źródło prądu. Żywotność baterii uzależniona jest od rozmiarów urządzenia np. wielkości wyświetlacza oraz sposobu jego użytkowania. Praktyczniejszy będzie lokalizator z wymiennymi bateriami typu AA lub AAA. Jednak w tym przypadku należy pamiętać o zabraniu ze sobą zapasowych sztuk.
Kolejnym elementem, który ma znaczenie przy zakupie nawigacji turystycznej jest wielkość ekranu, jakość i czytelność obrazu (zwłaszcza w słońcu i w ciemności), możliwość podświetlenia oraz sposób jego obsługi. W modelach z dotykowym wyświetlaczem istotną kwestią jest jego czułość, np. przy obsłudze w rękawiczkach. Ponieważ urządzenie narażone jest na wstrząsy, upadki, uderzenia i zmienne warunki atmosferyczne, należy zwrócić uwagę na materiał obudowy, solidność jej wykonania oraz odporność na uszkodzenia, wodę czy kurz.
GPS turystyczny powinien być wyposażony w kompas, najlepiej cyfrowy, ewentualnie również w wysokościomierz barometryczny.
Autor: Sylwia Stwora