Data modyfikacji:

Bezpiecznie do celu – na co zwrócić uwagę kupując turystyczny lokalizator?

Nawigacja GPS przestała być urządzeniem zarezerwowanym jedynie dla kierowców. Miłośnicy turystyki, czy to w formie wyprawy rowerowej, czy górskiej wspinaczki, którym zależy na bezpiecznym dotarciu do celu, mogą skorzystać z turystycznego lokalizatora.

W przeciwieństwie do nawigacji samochodowej, wykorzystującej mapy drogowe, modele stworzone z myślą o turystach operują na mapach topograficznych, które podają m.in. współrzędne geograficzne, ukształtowanie terenu, itp. Urządzenia mogą być również wyposażone w zdjęcia satelitarne czy mapę rastrową, będącą skanem wersji papierowej. Wybierając lokalizator warto zastanowić się nad charakterystyką i poziomem trudności terenu, który zamierzamy pokonywać. W im więcej formatów oraz funkcji będzie wyposażone oprogramowanie urządzenia, tym dokładniejsze dane i pomiary uzyskamy.

Kupno nawigacji turystycznej powinien determinować rodzaj jego zasilania. Możemy wybrać model z wbudowanym akumulatorem, ale musimy pamiętać, że do jego ładowania niezbędne jest stałe źródło prądu. Żywotność baterii uzależniona jest od rozmiarów urządzenia np. wielkości wyświetlacza oraz sposobu jego użytkowania. Praktyczniejszy będzie lokalizator z wymiennymi bateriami typu AA lub AAA. Jednak w tym przypadku należy pamiętać o zabraniu ze sobą zapasowych sztuk.

Kolejnym elementem, który ma znaczenie przy zakupie nawigacji turystycznej jest wielkość ekranu, jakość i czytelność obrazu (zwłaszcza w słońcu i w ciemności), możliwość podświetlenia oraz sposób jego obsługi. W modelach z dotykowym wyświetlaczem istotną kwestią jest jego czułość, np. przy obsłudze w rękawiczkach. Ponieważ urządzenie narażone jest na wstrząsy, upadki, uderzenia i zmienne warunki atmosferyczne, należy zwrócić uwagę na materiał obudowy, solidność jej wykonania oraz odporność na uszkodzenia, wodę czy kurz.

GPS turystyczny powinien być wyposażony w kompas, najlepiej cyfrowy, ewentualnie również w wysokościomierz barometryczny.

Autor: Sylwia Stwora
gotowanie na ognisku

Gotowanie na ognisku – jak gotować na ognisku? Techniki gotowania na ognisku

2022-06-11
Jak gotować na ognisku? Jakie są techniki, które pozwolą nam przyrządzić wyjątkowy posiłek przy pomocy ogniska?
szwajcarski scyzoryk - co o nim wiedzieć

Scyzoryk - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

2022-04-07
Choć nie musimy już polować na dzikie zwierzęta ani własnoręcznie stawiać szałasu to w ciągu dnia zaskakuje nas mnóstwo sytuacji, w których przydałby się nam po...
wycieczka w góry

Co zabrać na wycieczkę w góry?

2021-11-30
Nieważne, czy w planach masz spokojną wycieczkę w góry czy zdobywanie trudnego szczytu, aby wyprawa była bezpieczna, warto zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt i akcesoria. Zobacz, co zabrać na wycieczkę.
szlaki w tatrach

Szlaki w Tatrach. Najpiękniejsze szlaki górskie

2021-07-31
Najwyższe pasmo górskie w naszym kraju na swoją popularność zasłużyło nie tylko skupiskiem szczytów liczących sobie ponad 2000 m n.p.m. Tatry pełne są imponujących panoram, ciekawych szlaków górskich i krystalicznie czystych stawów. Jeśli planujesz swoją pierwszą wyprawę w najwyższye góry w Polsce, przekonaj się, jakie szlaki w Tatrach warto przejść.
Polecane szlaki turystyczne w polskich górach

Szlaki turystyczne w Polsce - jakie szlaki górskie warto pokonać?

2021-07-29
Planujesz wycieczkę w góry, ale nie wiesz, który szlak turystyczny wybrać? Albo może dopiero zaczynasz swoją przygodę z górskimi wędrówkami i zupełnie nie wiesz, jak się do tego zabrać? Spokojna głowa – oto krótki przewodnik, w którym w pigułce znajdziesz przegląd najpiękniejszych szlaków górskich w Polsce w wybranych pasmach.
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2021-07-28
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?