Data modyfikacji:

Co powinna zawierać apteczka w góry?

Zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa jest niesamowicie istotne podczas każdej podróży, a w szczególności w czasie wycieczki w góry. Apteczka turystyczna w góry jest lekka i niewielka. Nie zajmuje zatem zbyt dużo miejsca, a zabranie jej niejednokrotnie może przyczynić się do zachowania czyjegoś życia lub zdrowia. Nie każdy jednak wie, co powinno się w niej znaleźć. Niejednokrotnie trudno się też zdecydować, jaką apteczkę wybrać – gotową czy przygotowywaną samodzielnie. Dowiedz się, co powinna zawierać apteczka w góry.
apteczka w gory

Apteczka w góry – wyposażenie (lista produktów)

Jeśli decydujemy się na kompletowanie apteczki samodzielnie, warto wziąć pod uwagę charakter wycieczki. Jeśli często będziemy mieli okazję zatrzymywać się w miastach lub schroniskach, może być nieco uboższa. Jeśli jednak wybieramy się wyłącznie na szlak, powinna być o wiele bardziej obszerna. Zależnie od rodzaju apteczki, warto do niej włożyć poniższe przedmioty.
  • Apteczka podstawowa – chusteczki lub spray do dezynfekcji, jałowy opatrunek lub gaza w różnych rozmiarach, bandaż zwykły i elastyczny, plastry zwykłe i na obtarcia/pęcherze, 2-3 pary lateksowych rękawiczek, folia termoizolacyjna NRC, maseczka do sztucznego oddychania, niewielkie nożyczki, pęseta, stosowane na co dzień leki, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, leki przeciwbiegunkowe.
  • Apteczka poszerzona – apteczka zawiera wszystko, co apteczka podstawowa, a dodatkowo: chustę trójkątną, opaskę uciskową, plastry w rolce, plastry steri-strip, kompresy, szynę do unieruchomienia kończyny, leki na chorobę wysokościową, leki rozkurczowe, elektrolity, spray na opuchliznę i urazy, lek z kwasem acetylosalicylowym.

Oprócz tego należy regularnie przypominać sobie zasady pierwszej pomocy lub uczęszczać na dodatkowe kursy. Absolutnym minimum jest instrukcja pierwszej pomocy w apteczce i obowiązkowe, co kilkuletnie kursy PP. Warto mieć pod ręką także górski numer ratunkowy – 601 100 300, który obsługuje GOPR i TOPR, lub 985 (ratownictwo morskie i górskie).

Stosowanie leków w górach

Wszystkie leki stosujemy wyłącznie wtedy, kiedy mamy pewność, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Nie podajemy ich osobom nieprzytomnym. Regularnie sprawdzamy daty ważności leków w apteczce, które powinny być dodatkowo zabezpieczone. Nigdy nie używamy odbarwionych tabletek ani tych, które walają się po apteczce bez żadnego opakowania. Kawałek wyciętego blistra (z widoczną nazwą leku i po zapoznaniu się z ulotką) można umieścić w woreczkach strunowych. Dobrym rozwiązaniem są także małe wersje leków w saszetkach do kupienia w sklepach spożywczych i aptekach. W takim opakowaniu zazwyczaj są 2 tabletki lub lek w formie proszku. Środki do dezynfekcji dokładnie zabezpieczamy przed rozlaniem. Jeśli się rozleją, wszystko w apteczce będzie do wymiany, ponieważ nie wolno używać zanieczyszczonych ani mokrych produktów.

Kwas acetylosalicylowy

Lek z kwasem acetylosalicylowym (Aspiryna) jest szczególnie uzasadniony ze względu na możliwość udzielenia szybkiej pomocy w początkowej fazie zawału serca. Nawet jeśli nie jesteś w grupie ryzyka, może zdarzyć się sytuacja, że ktoś na szlaku będzie go potrzebował. Lek z kwasem acetylosalicylowym umożliwia również zapobieganie napadom niedokrwiennym i niedokrwiennemu udarowi mózgu. Podajemy go jednorazowo w ilości 200-300 mg, a żeby lek zadziałał jak najszybciej, należy go rozgryźć.

Leki na chorobę wysokościową

Leki na chorobę wysokościową (Acetazolamid, Nifedypina, Diuramid) należy zabrać ze sobą przy wyprawach w wyższe góry. Wydaje się je na receptę, a przepisuje je internista. Przeciwdziałają wystąpieniu choroby górskiej, zmniejszają obrzęk mózgu i płuc. Choroba wysokościowa może występować już na 2,5 tys. metrów. Zabieranie leków na chorobę wysokościową jest niezbędne w przypadku wycieczek w góry powyżej 4 tys. metrów. Należy stosować je tylko w uzasadnionych przypadkach, kiedy nie ma wątpliwości związanych z tym, że mamy do czynienia z chorobą wysokościową. Wcześniej należy zapoznać się z ulotką. Leki mogą wchodzić z interakcję z wieloma środkami przeciwbólowymi, antykoncepcyjnymi, aspiryną czy antybiotykami.

Opakowanie

Wszystko, co zostało wyżej wymienione, a także inne przydatne, dostosowane do nas rzeczy, pakujemy w wodoodporne opakowanie. Może to być profesjonalny pojemnik przeznaczony na apteczkę, ale w razie potrzeby dobrze sprawdzi się również szczelne pudełko śniadaniowe. Profesjonalne apteczki zwykle są utrzymane w jaskrawych, krzykliwych kolorach czerwieni, co ma swoje praktyczne uzasadnienie. Zwykle, kiedy dochodzi do wypadku, atmosfera staje się nieco nerwowa. Taki kolor apteczki pozwala szybko i łatwo ją odnaleźć.

Apteczka w góry – gotowa czy kompletowana samodzielnie?

Wiele osób, lekarzy i ratowników wciąż spiera się na temat tego, co powinna zawierać prawidłowo skonstruowana apteczka. Wiadomo jednak, że powinna być ona dostosowana przede wszystkim do nas. To my najlepiej wiemy, jak reagujemy na niskie i wysokie temperatury oraz jakie wypadki grożą nam najbardziej. W jednym przypadku będą to problemy żołądkowe, w innym natomiast zwiększone ryzyko skręcenia lub poranienia nogi. Gotowa apteczka na wyjazd w góry to bardzo dobre rozwiązanie, jednak mimo wszystko przeważnie wymaga uzupełnienia lub wyjęcia rzeczy, które uważamy za zbędne. Ekwipunek apteczki, oprócz rzeczy całkowicie uniwersalnych, powinien być dostosowany do osoby, która będzie z niej korzystać, a także długości i charakteru wycieczki. Zdecydowanym plusem gotowych apteczek są ich dobre parametry związane z wodoodpornością i poziomem organizacji rzeczy w środku.
Autor: Patrycja Wojas