Data publikacji:

Apteczka w góry. Co do niej spakować?

Wypady w góry to popularna i korzystna dla zdrowia forma spędzania czasu. Jednak bez względu na to, czy ograniczasz się do niewymagających tras, czy planujesz zdobyć szczyt – bezpieczeństwo powinno być twoim priorytetem. Mowa nie tylko o sprawdzeniu pogody, właściwych butach czy podążaniu wyznaczonym szlakiem. Równie ważna jest apteczka w góry, którą należy zawsze mieć przy sobie. Co powinno się w niej znaleźć? Podpowiadamy!
apteczka w góry

Dlaczego warto przygotować apteczkę turystyczną w góry?

Zacznijmy od poznania kilku powodów, dla których apteczka turystyczna w góry jest jedną z najlepszych inwestycji i obowiązkowych przygotowań przed wyruszeniem w trasę. Już sama wyprawa w takie tereny jest wymagająca, bo na trasach pojawiają się skały, kałuże, nierówności, gałęzie itp. Wystarczy chwila nieuwagi, aby narazić się w najlepszym przypadku na niegroźną kontuzję, a w najgorszym – na poważny uraz. Mając przy sobie apteczkę turystyczną z odpowiednim wyposażeniem, możesz od razu zadziałać – zakleić lub zabandażować ranę lub unieruchomić kończynę. 
Nie można zapomnieć o mniej poważnych urazach – skaleczeniach, zadrapaniach czy bolesnych odciskach, które mogą utrudnić stawianie kolejnych kroków. Dzięki apteczce bez problemu sobie z nimi poradzisz.
To jednak nie koniec, bo lista ewentualnych zagrożeń, z którymi należy się liczyć, wyruszając w góry, jest o wiele dłuższa. To nie tylko urazy mechaniczne, ale także przegrzanie i odwodnienie organizmu, udar cieplny czy niespodziewane problemy ze strony układu pokarmowego, np. biegunka. Właśnie dlatego warto przygotować się na każdą ewentualność i mieć ze sobą apteczkę w górach.
A co powinno znajdować się w apteczce? Czytaj dalej!

Co powinno być w apteczce w góry? Środki opatrunkowe

Środki opatrunkowe to absolutna podstawa w każdej apteczce turystycznej. Ich lista obejmuje przede wszystkim:
  • plastry z opatrunkiem, które nadają się do opatrzenia mniejszych ran (nawet u dzieci). Najlepszym rozwiązaniem są te wodoodporne oraz dodatkowe plastry przeznaczone do zabezpieczenia odcisków i pęcherzy;
  • plaster w rolce – uniwersalny, przyda się do założenia i przytrzymania tymczasowego opatrunku;
  • plastry do zamykania ran – nazywane także steri-strip. Są niezastąpione w przypadku małych skaleczeń i ran. Po przylepieniu pasków brzegi urazu są ściągnięte, a krwawienie ograniczone;
  • bandaże – zwykłe, elastyczne, kohezyjne. Warto mieć także trójkątną chustę z zapinką albo agrafką. Bandaże nadają się zarówno do zabezpieczenia opatrunku, jak i do nieuruchomienia kontuzjowanej kostki czy ręki;
  • kompresy gazowe – przeznaczone do zabezpieczenia i opatrzenia większych ran. Przydadzą się też w przypadku skaleczeń.
  • Oprócz plastrów czy kompresów upewnij się także, że w apteczce turystycznej znajduje się środek do dezynfekcji w płynie, sprayu lub żelu. Będziesz go potrzebować w przypadku otarć i większych ran – przyda się do wstępnego odkażenia. Zazwyczaj poleca się preparaty zawierające oktenidynę, która działa grzybobójczo, bakteriobójczo i wirusobójczo.
    Zamiast środka z oktenidyną możesz wziąć sól fizjologiczną lub ewentualnie wodę utlenioną.

    Jakie lekarstwa do apteczki turystycznej w góry?

    Apteczka w góry – zwłaszcza jeżeli planujesz dłuższą i wymagającą trasę – powinna zawierać nie tylko środki opatrunkowe, ale także lekarstwa. Nie chodzi o to, aby wykupić od razu całą aptekę. Zamiast tego warto się ograniczyć do najpotrzebniejszych środków medycznych. Pamiętaj, aby sprawdzić, jak je przechowywać, oraz nigdy nie testować w górach nowych leków. Zamiast tego wybieraj te sprawdzone lub polecone przez lekarza, aby uniknąć niechcianych skutków ubocznych. Dodatkowo przed każdą wyprawą sprawdź datę przydatności każdego z preparatów oraz upewnij się, że jest schowany w opakowaniu razem z ulotką.
    Co powinno znajdować się w apteczce? Najważniejsze są leki, które przyjmujesz regularnie. Oprócz tego warto zdecydować się na:
  • leki przeciwbiegunkowe,
  • leki przeciwbólowe,
  • środki rozkurczowe,
  • leki na przeziębienie i przeciwgorączkowe,
  • leki na alergię.
  • Oprócz tego mogą się też przydać środki na oparzenia z regenerującym pantenolem oraz na stłuczenia i obrzęki, np. żele chłodzące.

    Apteczka turystyczna – pozostałe wyposażenie

    Co jeszcze powinno znajdować się w apteczce turystycznej w góry? Gdy przygotujesz już środki opatrunkowe i niezbędne leki, możesz dokupić do nich:
  • jednorazowe rękawiczki, których należy używać do higienicznego opatrywania ran, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu z krwią;
  • nożyczki – okazują się bardziej przydatne, niż może się wydawać, np. do rozcięcia odzieży w przypadku urazu;
  • folię NRC (koc ratunkowy, termiczny) – uniwersalne akcesorium ratownicze, które – w zależności od strony – chroni przed wychłodzeniem (srebrna do ciała) lub przegrzaniem (złota do ciała).
  • Jeśli masz więcej miejsca, możesz wrzucić do apteczki w góry szynę do stabilizacji kończyn, pęsetę (pomocna w przypadku ugryzienia przez kleszcza) oraz maseczkę resuscytacyjną, czyli do sztucznego oddychania. Wbrew pozorom jej obecność w apteczce turystycznej może nawet uratować życie.
    Nie zapomnij również o kremie z filtrem do twarzy i ciała, które są niezbędne nie tylko w sezonie wiosenno-letnim. W trakcie zdobywania szczytów ryzyko poparzeń słonecznych drastycznie wzrasta, a ich skutki mogą być bolesne. Właśnie dlatego miej pod ręką krem SPF i nakładaj nową warstwę co 2–3 godziny.
    Zdjęcia: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.