Data publikacji:

Zasady gry w tenisa stołowego, czyli jak grać w tenisa stołowego? Akcesoria do gry w tenisa stołowego

Wśród wielu dyscyplin sportowych tenis stołowy jest tą konkurencją, z którą każdy z nas miał przynajmniej raz w życiu do czynienia. Czy to podczas lekcji WF-u, czy na koloniach, zawsze znalazł się stół do popularnego ping-ponga, który był oblegany przez tłum zainteresowanych. Przyjrzymy się grze w tenisa stołowego i oficjalnym zasadom, na podstawie których rozgrywa się rozgrywki.
jak grac w tenisa stołowego

Co potrzeba do rozpoczęcia gry w tenisa? 

Ping-pong, oficjalnie nazywany tenisem stołowym, to dyscyplina sportowa, która wprawdzie narodziła się w Wielkiej Brytanii, jednak największe sukcesy sportowe świętują przedstawiciele regionu Azjatyckiego, z Chińczykami na czele. 
Choć gra w tenisa stołowego jest relatywnie prosta, to jeszcze przed pierwszym serwisem musimy wyposażyć się w podstawowe akcesoria, bez których o grze w tenisa stołowego nie może być mowy. O czym mowa? Oczywiście dedykowany stół do tenisa stołowego. Stół ten powinien być podzielony na dwa równe pola, a jego wymiary w zależności od naszych preferencji mogą być różne. Oczywiście oficjalne zasady gry w tenisa stołowego bardzo restrykcyjnie podchodzą do kwestii wymiaru stołu, jednak na nasze domowe potrzeby nie musimy się trzymać tego aż tak precyzyjnie. 
Dwie równe połowy stołu przedziela siatka, która jest zawieszona na wysokości około 15 centymetrów. Specjalne stoły do tenisa stołowego mają po bokach dedykowane zaciski, które ułatwiają przyczepienie siatki. Ostatnimi elementami są rakieta do tenisa i piłeczka. Rakieta ta w 99% przypadków jest wykonana z drewna, a powierzchnia odpowiedzialna za odbicie piłeczki jest pokryta specjalną okładziną. Piłeczka do tenisa natomiast powinna być w wymiarze 4 centymetrów średnicy, a jej struktura musi być matowa. Jeśli wszystkie te elementy są w naszym wyposażeniu, możemy przejść do omówienia zasad. 

Tenis stołowy – zasady i punktacja

Tenis stołowy to dyscyplina, która podzielona jest na sety. W zależności od wariantu gry rozgrywa się do 3 lub rzadziej 4 setów. Według oficjalnych zasad wygrywa ten zawodnik, który w trakcie meczu uzyska liczbę 3 wygranych setów. Jest to więc zasada, która jest doskonale znana osobom śledzącym poczynania naszych siatkarzy. 
Jeden trwa tak długo, dopóki jeden z zawodników nie uzyska sumy 11 punktów. Podobnie jak w przypadku siatkówki istotne jest jednak, by wygrana seta była przynajmniej 2-punktowa. Jeśli więc w trakcie meczu wynik wynosi 10:10, zawodnicy grają dopóty, dopóki któryś nie uzyska przewagi dwóch punktów. Gdy set zakończy się, przeciwnicy zmieniają się połowami.
Kiedy zawodnik grający w tenisa stołowego zdobywa punkt? W momencie, gdy piłeczka jest po naszej stronie, musimy odbić ją nad siatką w taki sposób, by jednocześnie ta odbiła się od połowy stołu rywala i by sam rywal nie był w stanie odbić jej ponownie w naszą stronę. Punkt więc zyskujemy, gdy rywal nie trafi w piłeczkę, trafi, lecz ona nie spadnie na nasze pole gry lub gdy zawodnik wykona ruch niezgodny z zasadami gry. 
W zależności od wariantu gry w tenisa stołowego możemy wyróżnić grę indywidualną, w której dwóch zawodników rywalizuje ze sobą, lub grę w debla, gdzie dwie dwuosobowe drużyny ścierają się nad jednym stołem. 

Tenis stołowy – dyscyplina olimpijska 

Warto podkreślić, że tenis stołowy to dyscyplina, która już w 1988 roku weszła do kanonu dyscyplin olimpijskich. Od tego czasu podczas każdych letnich igrzysk olimpijskich odbywają się męskie i żeńskie zawody tenisa stołowego, dodatkowo podzielone na singla i debla. 
Tenis stołowy to dyscyplina, która już w 1926 roku została oficjalnie standaryzowana przez Międzynarodową Federację Tenisa Stołowego (ITTF), która już od wczesnych lat 50. starała się o jej udział w igrzyskach. 

Różne wariacje na temat gry w tenisa stołowego

Choć tenis stołowy, jako dyscyplina olimpijska, podlega precyzyjnym zasadom, to jednak w naszym warunkach domowych możemy uprawiać ten sport dokładnie tak, jak my chcemy. A więc oczywiście możemy organizować rozgrywki w singla i debla, ale na tym zabawa ze stołem ping-pongowym wcale się nie kończy. 
Jedną z ciekawszych zabaw, które są wariacją na temat tenisa stołowego, jest gra w dużej grupie osób, które będąc w ciągłym ruchu, okrążają stół do tenisa. Każda osoba, która jest po jednej stronie, musi odbić piłeczkę do następnej osoby, będącej akurat po przeciwnej stronie stołu. Kto nie zdoła odbić piłeczki, odpada z rozgrywki, a gra toczy się nadal w uczestnictwie wszystkich tych, którym dotychczas udało się ją odbić. Wygrywa ten, który do końca nie popełni żadnego błędu. 
Dla niektórych zakup stołu do tenisa stołowego może być sporym wydatkiem, dlatego z powodzeniem możemy postawić na mniejszy rozmiarem stół, który będzie idealny do gry w mini ping-ponga

Jakie akcesoria warto mieć podczas gry w tenisa stołowego?

Wcześniej omówione były podstawowe elementy, które są nam potrzebne do rozpoczęcia gry w tenisa stołowego. Jak doskonale pamiętamy, jest to stół do tenisa stołowego, siatka, rakietki oraz piłeczka. Jeśli dyscyplina ta spodoba nam się na poważnie, możemy rozważyć zakup dodatkowych akcesoriów. Jakich dokładnie?
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę strój sportowy, dzięki któremu gra będzie znacznie wygodniejsza. Strój ten powinien być wykonany z materiału przepuszczającego powietrze i wchłaniającego wilgoć. Dzięki temu możemy być pewni, że gra może być przez nas kontynuowana bez żadnych przeciwności. 
Jeśli często podróżujemy ze swoimi rakietami, możemy zainwestować w praktyczne etui, które ułatwi ich transport. Dla wygody wyświetlania wyniku warto też wyposażyć swój stół w licznik elektroniczny, który na bieżąco będzie pokazywać aktualny wynik rozrywki. 
Dla osób, które robią sobie dłuższą przerwę od gry w tenisa stołowego, dobrą propozycją będzie zakup pokrowca na blat stołu. Dzięki niemu nasz stół nawet po długich miesiącach odpoczynku będzie wyglądać jak nowy, gdy wraca nam ochota do dalszych treningów. 
Autor: Redakcja Ceneo