Data modyfikacji:

Najlepsze gry plażowe

Gdzie najprzyjemniej spędzić zbliżające się wielkimi krokami upalne dni? Większość z nas wybiera wycieczkę nad wodę, najlepiej otoczoną plażą. Przy takiej pogodzie nie sposób bowiem nie zanurzyć się co jakiś czas w orzeźwiającym akwenie. Wypad nad morze czy też jezioro z bliskimi to znakomity sposób na relaks – można oddać się błogiej plażowej medytacji podczas łapania promieni słonecznych lub zwyczajnie popływać. Co jednak w momencie, gdy obie te aktywności (o ile można aktywnością nazwać opalanie się na kocu) nieco nam spowszednieją? Wtedy wypadałoby oddać się innym zajęciom. Przedstawiamy zestaw sprawdzonych gier plażowych  posiadających certyfikat jakości w zakresie umilania czasu.

gry na plażę

Zabawa kołem się toczy

Do dobrej zabawy na plaży często wystarczy tylko piłka plażowa. Co roku nad Bałtykiem i licznymi polskimi jeziorami można zaobserwować niejedną grupkę osób błogo spędzających czas na odbijaniu, serwowaniu, podawaniu, czy ścinaniu.

Wszystkie te czynności odnoszą się do amatorsko uprawianej siatkówki plażowej. Rodzajów piłek plażowych, podobnie jak sportów zespołowych jest jednak cały szereg, w związku z czym warto zastanowić się, którą z nich zabrać do torby przed wyjazdem.

Byłoby rzeczą niesłychaną, gdyby siatkówka plażowa oprócz nawierzchni nie różniła się także piłką. Tak oczywiście nie jest, jednak często popełnianym błędem podczas wielkich zakupów przed wyjazdem nad morze jest nabycie piłki przeznaczonej do halowej wersji tej gry.

Tymczasem piłka plażowan do siatkówki jest nieco większa i lżejsza, a materiały, z których jest wykonana - lepiej chronią ją przed działaniem czynników atmosferycznych.

Siatkówka plażowa - jak sama nazwa wskazuje, wymaga siatki, przez którą dwie drużyny przebijają piłkę. Można jednak bawić się nią podając sobie w powietrzu, tudzież organizując jedną z popularnych gier plażowych, czyli „ziemniaka”.

Zabawa polega na tym, że uczestnicy stoją w kręgu i podają sobie piłkę tak samo jakby grali w siatkówkę. Osoba, która niedokładnie poda bądź źle przyjmie piłkę plażową, kuca w środku pomiędzy kręgiem odbijających.

Pozostali gracze dalej odbijają ją między sobą, jednak mogą też spróbować „zbić” osobę w środku (nazywaną ziemniakiem), by ta siedziała tam jeszcze dłużej. Gdy zaś ów uczestnik zabawy złapie piłkę, wówczas wychodzi z kręgu i powraca do gry.

Co w przypadku najpopularniejszego sportu na świecie, czyli piłki kopanej?

Futbol także posiada swą plażową odmianę, która góruje nad tradycyjną formą tego sportu w przynajmniej jednym elemencie – piaszczysta nawierzchnia sprawia, że ekwilibrystyczne próby strzelenia gola nożycami bądź przewrotką nie wiążą się z kontuzją lub obitymi plecami. Podobnie jak w siatkówce plażowej, tzw. beach soccer także wymaga specjalnej piłki do gry na piasku.

Już za kilka złotych można kupić dmuchaną piłkę, która będzie dynamicznie odbijała się na nierównym piasku. Taka piłka plażowa sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy mamy zamiar aktywnie pokopać z dziećmi. Jest lekka i bezpieczna, a przy tym wytrzymała.

Do zabawy na plaży z najmłodszymi równie dobrze przyda się znana i lubiana duża dmuchana piłka. Profesjonalna piłkarska piłka plażowa wykonana jest zaś z termoplastycznego poliuretanu, a producenci mają zwykle na celu zapewnienie, by była ona bardziej miękka (w końcu gramy nią zwykle bez obuwia) i łatwiej było ją kontrolować na nierównym terenie.

Zabawa w beach soccer wymaga stworzenia dwóch drużyn, ustalenia, gdzie są bramki i wyodrębnienia przestrzeni, na której będzie toczyła się gra, o co na zatłoczonych latem plażach bywa niełatwo.

Gry plażowe w wodzie, czyli piłka wodna

Piłka wodna to zwyczajowa nazwa dla olimpijskiego sportu waterpolo uprawianego na basenach. Jednak w kontekście rozważania zabaw na plaży i w morzu, tutaj pod tym hasłem rozumiemy zwykle towarzyskie podawanie sobie piłki. Odbijanie piłki do siatkówki plażowej na płyciźnie to znakomita zabawa dla kilku osób.

Jedynym problemem może być fakt, iż na powierzchni wody przedmiot tego rodzaju nie odbija się najlepiej. Z myślą o amatorskiej formie „piłki wodnej” stworzono rzecz jasna odpowiednie akcesoria. Piłkę do siatkówki wodnej lepiej odbija się w wodzie i łatwiej się ją chwyta, co czyni zabawę jeszcze bardziej dynamiczną.

Z kolei  przedmiot, którego na co dzień używa się w waterpolo (a więc prawdziwej piłce wodnej) ma mniejszy obwód, a jego przeznaczenie nie polega na odbijaniu między sobą, lecz rzucaniu do pozostałych graczy niczym frisbee bądź ringo.

Zaprojektowana jest w taki sposób, by łatwo było ją chwycić i odrzucić do następnej osoby. Zabawy na plaży i w morzu to jednak nie tylko piłka. Wodna wersja gry w berka bądź wspólne przeskakiwanie przez fale może dostarczyć równie dużo frajdy i uciechy.

Latające spodki

Jeżeli niekoniecznie lubimy ganiać za piłką, możemy wykorzystać do zabawy wspomniane już ringo lub frisbee. Różnią się one tym, że ringo to pierścień z wyciętym środkiem, zaś frisbee przypomina wyglądem talerz.

Te okrągłe przedmioty wykonane ze sztucznego tworzywa potrafią nabrać zaskakującej rotacji i polecieć naprawdę daleko. Pozostaje więc rozstawić się w pewnej odległości od siebie i próbować w taki sposób podkręcić przedmiot, by ten trafił do innego gracza.

Mając przy tym na uwadze innych plażowiczów, którzy mogą nie czuć się najbardziej komfortowo z powodu przelatującego im co chwilę nad głową dysku. Innym interesującym sposobem na aktywne spędzenie czasu na plaży z bliskimi jest gra w badmintona.

Najlepiej jest zaopatrzyć się w zestaw zawierający więcej niż dwie rakietki i zaangażować do gry grupkę ludzi. Dla osób poszukujących mocniejszych wrażeń bardziej pasował będzie speedminton, czyli najszybszy sport rakietowy na świecie. W odróżnieniu od badmintona, lotka potrafi osiągnąć naprawdę sporą prędkość i polecieć na znacznie dalszą odległość.

Konstruowanie i myślenie

Siatkówka plażowa i beach soccer to jednak nie wszystko. Gdy już solidnie się zmęczymy, możemy pobawić się w coś innego. Czy budowanie konstrukcji z piasku, czynność uwielbianą nie tylko przez dzieci, można zaliczyć w poczet zabaw na plaży? Zdecydowanie tak! Satysfakcja z wzniesienia potężnego zamku przy udziale całej rodziny to niezapomniana rozrywka.

Foremki, łopatka, wiaderko i tym podobne akcesoria to niezbędny zestaw dla każdej rodziny wybierającej się na plażę. W jakie jeszcze gry plażowe można się zaangażować? Mimo, iż jest to trudne w pełnym słońcu i wakacyjnej atmosferze, warto urozmaicić sobie pobyt nad jeziorem bądź morzem przy jakiejś grze karcianej bądź planszowej.

Klasyczna talia kart i partia tysiąca bądź remika stanowić może miłe uzupełnienie dla aktywności fizycznych. Podobnie jak edukacyjna gra planszowa, w której uczestniczyć mogą zarówno rodzice i dzieci. Dzięki temu nie tylko zacieśnimy więzi rodzinne i przyjemnie spędzimy czas, ale też będzie to okazja do pracy intelektualnej dla najmłodszych. Nieco starszym polecamy zabrać na plażę zestaw do gry w pokera lub kultowe już planszówki, jak Osadnicy czy Munchkin.

Słowem podsumowania

Do swojej turystycznej torby warto zmieścić kilka gadżetów, które urozmaicą żywot plażowicza. Piłka (najlepiej kilka rodzajów), zestaw młodego budowniczego, a także karciana bądź planszowa gra towarzyska to akcesoria naszym zdaniem niezbędne. Pozostałe wymienione powyżej zależą rzecz jasna od osobistych preferencji. Miłego plażowania!

Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo