Data modyfikacji:

Na co zwrócić uwagę przy zakupie piłki do siatkówki?


Piłka do siatkówki to przedmiot, który dostarczać może rozrywki różnym grupom na kilka sposobów. Począwszy od zawodowców - tudzież siatkarskich zapaleńców - mających obowiązek lub potrzebę rozegrania co jakiś czas profesjonalnego meczu w hali, przez grupkę znajomych z podwórka, lubiących poprzebijać piłkę przez trzepak czy sznurek z praniem, aż po ludzi z siatkówką zupełnie niezwiązanych.
piłka do siatkówki
Ci ostatni także dobrze się bawią, podając sobie swobodnie ten okrągły przedmiot na plaży, w wodzie, czy na polu namiotowym. Dla wielu jest to nieodłączny element wakacyjnych wyjazdów czy spotkań w plenerze. Czym zatem kierować się przy zakupie piłki do siatkówki? Taki wybór to zasadniczo kombinacja kilku składowych. A oto one:

Pęcherz i osłona, czyli gdzie zamierzasz grać


Skoro istnieją dwie odmiany tego sportu (halowa i plażowa), nietrudno się domyślić, że piłki do każdej z nich będą różniły się sposobem wykonania. Piłki plażowe są nieco większe i bardziej miękkie, co ułatwia im odbicie się od nierównego podłoża.

Dętka, zwana pęcherzem, produkowana jest z dwóch materiałów. Te wykonane z butylu są przeznaczone do siatkówki halowej, zaś lateksowe dobrze sprawdzają się na otwartym powietrzu – lepiej reagują na piaskowej bądź trawiastej powierzchni.

Osłona piłki może być wykonana z włókienek naturalnych bądź syntetycznych. Te pierwsze powoli odchodzą do lamusa, jednak wciąż są w sprzedaży i warto zwrócić na ów aspekt uwagę. Jeżeli bowiem chcemy pograć z przyjaciółmi na grillu, tudzież zabrać ze sobą piłkę na basen – opcja ze skórą naturalną odpada. Tego typu osłona z łatwością przyjmuje wilgoć, a piłka staje się nienaturalnie ciężka, co nie umila odbijania.

Cena i marka


Cena towaru zależy od kilku kwestii. Przede wszystkim od rodzaju i sposobu wykonania (patrz punkt 1). Piłki przeznaczone do gry w hali, a więc z butylowym pęcherzem, są nieco droższe od plażowych. Ponadto, oficjalne produkty – tzw. piłki meczowe – którymi grają najlepsi zawodnicy świata podczas rozmaitych imprez, kosztują znacznie więcej, niż ich repliki czy piłki przeznaczone do amatorskiego odbijania.

Można jedne od drugich odróżnić za sprawą umieszczonych na piłce certyfikatów przyznawanych przez Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej. Powierzchnia piłek meczowych zwykle pokryta jest specjalnymi pęcherzykami, które ułatwiają zawodnikom kontrolę i możliwość odbicia ich dokładnie w to miejsce, gdzie sobie tego życzą.

Od lat największym wytwórcą piłek siatkowych jest Mikasa. Produktami tej firmy gra się na większości poważnych turniejów, a jej niemal identycznie wyglądającymi, tańszymi wersjami (wykonanymi jednak z niższej jakości materiałów), można bawić się na nieco mniej prestiżowych spotkaniach towarzyskich. Innym solidnym producentem jest Molten, którego piłkami gra się w czołowych ligach europejskich.

Ostatecznie wybór piłki i tak zależał będzie od tego, do której z grup wymienionych na początku tekstu się zaliczamy. Jeżeli siatkówka jest naszą pasją, warto zainwestować więcej i postawić na jakość. Inaczej rzecz się ma dla zwolenników podejścia amatorskiego – tutaj marka nie odgrywa tak ważnej roli, warto z kolei zachować kilka złotych w portfelu. Dobrze jest zwrócić uwagę na kilka powyższych aspektów przed dokonaniem zakupu.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Kacper Podgórniak