Data modyfikacji:

Wrotycz na kleszcze, mszyce i nie tylko. Zastosowanie wrotyczu

Wrotycz to roślina znana ze swoich właściwości leczniczych. W dawnej medycynie naturalnej była stosowana przede wszystkim w celu leczenia infekcji skórnych. Czy wiesz jednak, że doskonale sprawdzi się również w ogródku lub podczas wypoczynku na łonie natury? Dowiedz się, jak stosować wrotycz na kleszcze, mszyce, mole i inne uciążliwe owady.

wrotycz

Wrotycz na kleszcze

Czym jest wrotycz pospolity?

Wrotycz to wysoka, powszechnie występująca roślina o żółtych kwiatostanach. Można spotkać go w lasach, na łąkach oraz polach. W medycynie naturalnej od wieków wykorzystywany jest jako środek antyseptyczny i zwalczający choroby skóry (np. grzybicę). Najnowsze badania nad wrotyczem wskazują jednak, że jest to roślina trująca, dlatego odchodzi się od jej stosowania.

Toksyny zawarte we wrotyczu pozwalają na wykorzystanie go w inny sposób. Warto wiedzieć, że wrotycz doskonale nadaje się do odstraszania uporczywych owadów oraz szkodników. Jeśli posiadasz własny ogród, możesz zastosować go do ochrony swoich upraw przed nieproszonymi gośćmi, takimi jak chociażby mszyce.

Wrotycz – zastosowanie w ogródku

Wrotycz jako roślina toksyczna skutecznie odstrasza i zwalcza gatunki owadów, które powodują poważne szkody w ogródku. Najskuteczniejszym sposobem na ochronę domowych upraw przed mszycami, opuchlakami, nicieniami i pędrakami jest przygotowanie oprysku z wrotycza. Ziele jest zabójcze dla owadów, jednak nieszkodliwe dla roślin.

Wrotycz na pasożyty – przepis na oprysk

Aby przygotować domowy oprysk na owady, potrzebujesz 150 g świeżego lub suszonego ziela wrotyczu. Zalej ziele wrzątkiem, a po wystudzeniu naparu, przelej go do butelki z atomizerem. Tak przygotowanym opryskiem pokryj rośliny narażone na ataki owadów. Opryski należy przeprowadzać raz w tygodniu.

Wrotycz na pędraki i nicienie – gnojówka

Owady, które bytują przede wszystkim w okolicach korzeni roślin, (np. pędraki) zwalczysz, podlewając je domową gnojówką z wrotyczu. Aby ją przygotować, zalej pocięte rośliny wodą i pozostaw na około 2 tygodnie. Sfermentowany napar należy rozcieńczyć większą ilością czystej wody. Taką gnojówką podlewaj swoje rośliny – to znakomity nawóz, a zarazem zabójczy środek na szkodniki.

Wrotycz na kleszcze i komary

Właściwości wrotyczu pozwalają na stosowanie go jako środka przeciwko komarom i kleszczom. Ostudzony napar z ziela nałożony na skórę świetnie chroni przed uporczywymi owadami. To optymalne rozwiązanie dla osób, które chcą zrezygnować z chemicznych środków przeciwko komarom i poszukują ich naturalnych zamienników.

Innym, szybszym i wygodniejszym sposobem na komary, jest smarowanie skóry olejkiem wrotyczowym.

Zastosowanie wrotyczu w domu

Wrotycz okaże się skutecznym sposobem również na owady pojawiające się w domu. Suszone ziele wrotyczu wystarczy zamknąć w małych bawełnianych woreczkach, a następnie rozłożyć je w miejscach, w których widziane były szkodniki. W ten sposób skutecznie pozbędziesz się moli oraz mrówek.

Czy można uprawiać wrotycz w ogrodzie?

Wrotycz jest bardzo łatwy w uprawie i nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, dlatego jeśli chcesz mieć go pod ręką, śmiało zasadź go w ogródku. Pamiętaj jednak, że wrotycz szybko się rozwija, dlatego może zabierać niezbędną przestrzeń okolicznym roślinom. Najlepiej przewidzieć dla niego odrębną rabatkę lub donicę.

Wypróbuj wrotycz w swoim ogrodzie

Wrotycz to tani i naturalny sposób na pozbycie się nieproszonych gości z ogródka. Zamiast decydować się na chemiczne opryski, które mogą zaszkodzić roślinom, wybierz znane od wieków ziele, które zapewni im równie skuteczną ochronę.
Autorka: Joanna Stanuch