Data publikacji:

Co zobaczyć w Toruniu przez weekend?

Planujesz spędzić weekend w Toruniu? W polskiej stolicy piernika znajdziesz nie tylko te pyszne słodkości, lecz także mnóstwo zabytków – piękne Stare Miasto, urokliwe kamienice, Zamek Krzyżacki czy Dom Kopernika. Co zobaczyć w Toruniu przez weekend? Sprawdź w artykule!

A jeżeli szukasz innych atrakcji turystycznych, sprawdź gdzie na weekend w Polsce?
Toruń na weekend

Weekend w Toruniu – gdzie się wybrać?

Toruń to piękne, urokliwe miasto położone w województwie kujawsko-pomorskim. Nie każdy wie, że jest jednym z najstarszych miast w całej Polsce. Prawa miejskie uzyskał w roku 1232. Toruń to nie tylko stolica piernika. Znajduje się tutaj mnóstwo wspaniałych zabytków oraz muzeów, odbywają się liczne festiwale i wydarzenia kulturalne, a po dniu pełnym wrażeń można zrelaksować się podczas spaceru nad rzeką. Co zwiedzić w Toruniu przez weekend? Poniżej znajdziesz nasze propozycje!

Co zobaczyć w Toruniu? Rynek Staromiejski

Rynek Staromiejski w Toruniu jest częścią zabytkowego Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajdują się na nim przepiękne kamienice (np. „Pod Gwiazdą” i „Pod Aniołem”), a także ratusz czy też Kościół św. Ducha.

Co zwiedzać w Toruniu? Ratusz Staromiejski

Ratusz Staromiejski jest zabytkową budowlą powstałą na przełomie XIII i XIV wieku. To wspaniały przykład średniowiecznej architektury mieszczańskiej. Obecnie w ratuszu znajduje się siedziba Muzeum Okręgowego.

Co ciekawego w Toruniu? Zamek Krzyżacki

Zamek Krzyżacki pochodzący z XIII wieku na pewno spodoba się wszystkim pasjonatom średniowiecza. Zbudowany został na bazie podkowy niedaleko rzeki. Choć do obecnych czasów nie zachował się cały zamek, lecz jego fragmenty, zdecydowanie warto jest zwiedzić to tajemnicze miejsce.

Co warto zwiedzić w Toruniu? Dom Kopernika

Dom Kopernika w Toruniu powszechnie uznaje się za miejsce narodzin słynnego polskiego astronoma. Od kilkudziesięciu lat mieści się w nim Muzeum Mikołaja Kopernika. Znajdują się w nim wystawy poświęcone zarówno nauce, jak i życiu mieszczańskim w dawnych czasach.

Co zwiedzać w Toruniu? Dwór Artusa

Dwór Artusa to kolejny obiekt, który warto zwiedzić w Toruniu przez weekend. Został zbudowany w stylu neorenesansu niderlandzkiego. W środku zaś znajdują się Centrum Kultury oraz Piwnice Kultury, w których prowadzone są zajęcia edukacyjne.

Co można zwiedzić w Toruniu? Bazylika Katedralna

Bazylika katedralna św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu to wspaniała budowla w stylu gotyckim. Znajdują się w niej imponujące malowidła gotyckie, a także piękne organy oraz słynny dzwon Tuba Dei.

Co robić w Toruniu? Mury miejskie

Spacer wzdłuż toruńskich murów miejskich to świetna okazja na przechadzkę wokół miasta. Do dziś w średniowiecznych obwarowaniach zachowały się trzy zabytkowe bramy – Brama Klasztorna, Brama Mostowa i Brama Żeglarska.

Weekend w Toruniu. Muzeum Piernika

Czy wszystko, co w Toruniu, obraca się wokół pierników? Choć nie do końca możemy zgodzić się z tym stwierdzeniem, podczas pobytu w mieście nie można nie skosztować tych przepysznych wypieków. Wielbiciele słodkości koniecznie muszą wybrać się do Muzeum Piernika umieszczonego w centrum miasta, w którym będą mogli sami stworzyć toruńskie pierniki!

Co warto zwiedzić w Toruniu? Spichrze

Spichrze w Toruniu to zabytkowe budynki, które liczą sobie już setki lat. Do obecnych czasów zachowało się aż 30 budowli stworzonych w różnych stylach architektonicznych. Zdecydowanie warto je zobaczyć!

Co zobaczyć w Toruniu? Krzywa Wieża

Naszą listę rzeczy, które warto zobaczyć w Toruniu na weekend, zamyka Krzywa Wieża. Budowla ta jest odchylona od pionu aż o 1,46 m. To efekt umieszczenia jej na niepewnym,  gliniasto-piaszczystym podłożu. Takiej baszty nie ma w żadnym innym mieście!
Autor: Olga Wacholc