Data publikacji:

Jaka wędka okoniowa to najlepszy wybór?

Okonie to ryby cieszące się niesłabnącą popularnością wśród wędkarzy w naszym kraju. Nie dziwne więc, że dobre wędki okoniowe są poszukiwane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Przyjrzyjmy się zatem, jakimi cechami powinny odznaczać się tego typu modele.
Wędka okoniowa
Okonie to powszechnie występujące w polskich wodach ryby drapieżne. Dzięki swojej pospolitości, a także ciekawemu wyglądowi oraz waleczności podczas brania przynęty, gatunek cieszy się sporym powodzeniem, zarówno wśród amatorów, jak i weteranów wędkarstwa. Na plus okonia przemawia również to, że ryba pozostaje aktywna przez większą część roku, dzięki temu spotkają ją zarówno miłośnicy zarzucania wędki na lodzie, jak również osoby spędzające na wodą letnie weekendy. Oczywiście do złapania dorodnej sztuki niezbędny jest odpowiedni sprzęt, w tym wędki okoniowe.

Jaka wędka na okonia?

Do łowienia okonia wykorzystuje się przede wszystkim metodę spinningową, dlatego też wybieramy głównie wędziska przystosowane do tego typu wędkarstwa. Spinning polega na naprzemiennym rzucaniu i ściąganiu przynęty z łódki lub brzegu zbiornika wodnego i rzeki. Podczas tego procesu prowadzimy przynętę pod powierzchnią wody, jej głębokość zależy od typu akwenu oraz np. jego zarośnięcia roślinnością. Nierzadko łowiący wykonuje finezyjne ruchy ręką, starając się wprawić w ruch przynętę tak, by naśladowała ona zachowanie chorej lub rannej potencjalnej ofiary okonia.

Na co zwracamy uwagę przy wyborze wędki na okonia?

Ciężar wyrzutowy wędziska (CW)
Podawany przez producenta parametr, który wskazuje na minimalny oraz maksymalny ciężar obsługiwanej przynęty. Wybieramy więc wędkę w jak największym stopniu odpowiadają naszym przyzwyczajeniom oraz najczęściej łowionym rybom. Na okonie wybiera się zazwyczaj lekkie i małe przynęty o wadze od 0,5 do 10 gramów, które wystarczają do połów większości ryb z tego gatunku w Polsce. Jeżeli kupujemy jednak pierwszą wędkę, nie warto sięgać po bardzo specjalistyczne produkty z wąskim zakresem CW, lepiej zatem zdecydować się na bardziej uniwersalne kije, które pozwolą na eksperymentowanie z wieloma różnymi przynętami i łowiskami.
Długość kija
Wędki spinningowe okoniowe to zazwyczaj egzemplarze klasy ultralekkiej, lekkiej, a także średniej. Dwie pierwsze obejmują kije o długości od 1,8 do 2,5 metra, obsługujące przynęty o wadze od 0,5 do 10 gramów. Średnie wędziska osiągają z kolei od 2,1 do 2,7 metrów i używamy z nimi przynęt o masie wynoszącej nawet 30 gramów.
Krótkie kije do około 1,9 metra używane są do połowów okonia z brzegu, w małych i płytkich stawach oraz jeziorach, wąskich rzekach oraz strumieniach. Są także idealne do wędkarstwa z łódki. Krótkie wędzisko zapewnia większą kontrolę nad ruchem przynęty. Nieco większe egzemplarze sprawdzą się natomiast w bardziej zarośniętych akwenach, zwiększając zasięg rzutu i pozwalając skuteczniej prowadzić przynętę. Od skuteczności takiego kija zależy też rodzaj używanej żyłki lub plecionki.
Czułość i giętkość
Wędki na okonia powinny odznaczać się sporą elastycznością, która wpływa na ich czułość. Jest to ważne, ponieważ ryby łowimy głównie korzystając z bardzo lekkich przynęt (zwłaszcza tych z masą poniżej 3 gramów). Specjaliści zalecają więc używania kijów z tzw. wklejkami, w których szczytowa część wykonana jest z bardziej giętkiego materiału sklejonego z resztą wędziska, który odznacza się sporą wrażliwością nawet na najmniejsze wstrząsy. Obserwując czubek takiej wędki, możemy znacznie łatwiej określić położenie przynęty.

Okoń – najważniejsze informacje

Występowanie okonia
Okoń pospolity żyje w wodach słodkich i lekko słonawych. Spotkamy go powszechnie w stawach, jeziorach, strumieniach oraz rzekach. Rzadko jest spotykany w akwenach znajdujących się na wysokości ponad 1000 metrów nad poziomem morza. Okonie zamieszkują prawie całą Europę, w naturze nie występują jednak na Półwyspie Iberyjskim, Apenińskim oraz na południu Bałkanów. Poza tym zasiedlają one też północną i środkową Azję.
Wygląd zewnętrzny
Cechą charakterystyczna okonia są jego dwie duże płetwy grzbietowe, bardzo duży otwór gębowy z zębami, a także mocno zaznaczone dachówkowato ułożone łuski. Przedstawiciele gatunku mają zielonkawo-oliwkową barwę, a także srebrzyste podbrzusze oraz boki. Ciało okonia pokryte jest też co najmniej pięcioma ciemnymi pionowymi pasami. Dorosłe ryby mogą osiągnąć długość około 60 centymetrów oraz wagę 5 kilogramów. Przeciętnie łapane w Polsce egzemplarze mają jednak około 30 centymetrów długości.
Tryb życia
Okonie to drapieżniki, które odżywiają się drobnymi skorupiakami, bezkręgowcami oraz innymi rybami. Najmłodsze osobniki polegają także na planktonie. Przedstawiciele gatunku najintensywniej żerują nad ranem oraz wieczorami. W nocy zapadają zazwyczaj w głęboki sen.
Okres połowów
Okonie łowimy praktycznie przez całym rok. Ryby najłatwiej złapać jesienią, a także podczas pochmurnej lub wietrznej pogody. W Polsce ochronie podlegają tylko osobniki o wielkości do 15 centymetrów, choć warto pamiętać, że lokalnie mogą istnieć dodatkowe obostrzenia.