Data modyfikacji:

Jaka wędka na pstrąga jest najlepsza?

Dla wielu wędkarzy pstrągi to jeden z kilku „szlachetnych” gatunków, w których łowieniu warto się wyspecjalizować. Osoby te pociąga nie tylko unikalny wygląd ryby pokrytej rozpoznawalnymi na pierwszy rzut oka czerwonymi plamami, ale także wyzwanie, jakie może stanowić dla ich umiejętności. W artykule staramy się odpowiedzieć na to, jaka wędka na pstrąga jest najlepsza.
Wędka na pstrąga

Jaka wędka na pstrąga?

Wybór idealnej wędki na pstrąga zależy od wielu czynników, w tym charakteru łowiska, pory roku oraz wybranej metody połowu. Odpowiedź na pytanie, którą wędkę na pstrąga wybrać, nie może być więc jednoznaczna i w tej kwestii spotkamy się z wieloma często sprzecznymi opiniami specjalistów oraz zażartych miłośników tej ryby. Wielu z nich twierdzi nawet, że podstawowym wyznacznikiem sukcesu w połowie pstrąga jest odpowiednia wiedza, doświadczenia, a nie najdroższy sprzęt.
Jeżeli zachowamy rozsądek i nie wybierzemy się na rybę np. z zestawem na suma, powinniśmy być spokojni. Niektórzy wędkarze z sukcesem łowią pstrągi, korzystając z wędzisk przygotowanych na inne gatunki, takiej jak sandacze, klenie, leszcze i okonie.
W Polsce pstrągi łowi się przede wszystkim na dwa podstawowe sposoby – spinning oraz muchę, poszukiwania wędki warto więc rozpocząć od rozeznania się w ofercie produktów przeznaczonych do tych metod wędkarskich. Teoretycznie większość modeli o uniwersalnym przeznaczeniu powinna sprostać naszym oczekiwaniom. Bez problemu w tej kategorii znajdziemy wędkę na pstrąga do 200 złotych.
W przypadku popularniejszego spinningu generalnie wybieramy jednak krótsze (od 1,80 do 2,50 m) i dość elastyczne wędziska, których czułość pozwala nam na skuteczne wykrycie brania, a także szybką reakcję na zmieniające się zachowanie ryby. Egzemplarze tego typu ułatwią, bardzo częste w przypadku polowania na pstrąga, przenoszenie się z miejsca na miejsce w poszukiwaniu celu i sprawdzą się idealnie w ulubionych przez gatunek wąskich rzeczkach czy potokach. Wędki w tych rozmiarach będą miały ciężar wyrzutu od około 1 do 10 g.
Z drugiej strony, warto wziąć pod uwagę to, że nieco dłuższe wędki (ponad 2,5 m) pozwalają nam lepiej ukryć się przed doskonałym wzrokiem ryby, która może czmychać na sam widok stojącego na brzegu człowieka. Umożliwiają też skuteczniejsze manewrowanie przynętą w wodach z gęstą roślinnością i zarzucanie jej z wysokiego lub porośniętego drzewami brzegu. Co jednak najważniejsze, z ich pomocą komfortowo łowimy pstrągi także w dużych i szerokich rzekach oraz na jeziorach. Ciężar wyrzutu tego typu wędek powinien wahać się w granicach od 3 do 15 g.

Pstrąg – podstawowe informacje dla wędkarza

Pod wspólną nazwą „pstrąg” kryje się w rzeczywistości kilka blisko spokrewnionych ze sobą gatunków z rodziny łososiowatych, które zamieszkują rzeki i potoki Europy, Azji oraz Ameryki Północnej. Poza tym, zostały one też sztucznie introdukowane w Australii i Nowej Zelandii. Pstrągi żyją przeważnie w górnych nurtach czystych i dobrze natlenionych rzek/potoków, ponadto czasami znajduje się je także w jeziorach.
W Polsce, w naturze spotykamy dwa rodzaje pstrąga, odmianę potokową oraz tęczową. Populacja tej drugiej jest sztucznie rozwijana, a także podtrzymywana przez hodowców i wędkarzy, ryba pochodzi bowiem oryginalnie z Kanady i USA.
Pstrąg charakteryzuje się ostrą i opływową sylwetką ze spłaszczonymi bokami (tzw. kształt torpedowaty). W pływaniu w szybkim nurcie pomaga mu duży i symetryczny ogon. Pstrągi przyjmują barwę w zależności od środowiska życia i diety, począwszy od lekko zielonej, a skończywszy na brązowej. Wszystkie egzemplarze odznaczają się jednak drobnymi czerwonymi i czarnymi plamkami na całej długości ciała.
Pstrąg potokowy osiąga maksymalnie do około 80 cm długości, przy 5 kg masy, choć większość osobników złapanych w kraju rzadko będzie miało takie wymiary. Gatunek tęczowy jest większy i teoretycznie dorasta nawet do 140 cm, przy wadze ponad 20 kg.
Pstrągi to terytorialne ryby drapieżne, które zażarcie bronią swojego żerowiska, zwłaszcza przed przedstawicielami swojego gatunku. Dorastające osobniki żywią się drobnymi skorupiakami i larwami, dojrzałe sztuki polują na małe ryby, w tym pstrągowy narybek, a także wszelkiego rodzaju owady. Wczesną wiosną ich przysmakiem są też czasami żaby.
Tarło pstrągów rozpoczyna się w okresie jesiennym, ryby wykonują wówczas krótkie wędrówki na tarłowiska, którymi są zazwyczaj wąskie i płytkie dopływy rzeczne ze żwirowym dnem.
Odłów pstrąga potokowego jest objęty okresem ochronnym, od 1 września do 31 grudnia lub 31 stycznia (San, Odra i Wisła wraz z dopływami). Zabroniony jest połów egzemplarzy mniejszych niż 25-30 centymetrów długości. Dziennie można złapać jedynie trzy osobniki gatunku.
Populacja pstrąga tęczowego nie odnawia się w naturalny sposób w naszym kraju, dlatego też nie jest objęta podobnymi obostrzeniami.