Data publikacji:

Jaka jest najlepsza wędka na dorsza?

Dorsze to drapieżne ryby atlantyckie, które zamieszkują również wody Bałtyku. Od tysięcy lat są one źródłem pożywienia dla mieszkańców Starego Kontynentu oraz Ameryki Północnej. Obecnie są również niezwykle popularnym celem wędkarzy morskich. Podpowiadamy zatem, jaka wędka na dorsza pomoże w udanym połowie.
Jaka jest najlepsza wędka na dorsza?
Dorsze są jednymi z najpopularniejszych ryb morskich w naszym kraju. Cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród przyrządzających je kucharzy, ale także wędkarzy sportowych i zwykłych hobbystów. Złowienie ryby wymaga jednak nieco większych przygotowań niż niedzielny wypad na karpie, potrzebujemy bowiem do tego odpowiedniego sprzętu gotowego do pracy na morzu. Jaka więc wędka na dorsza będzie najlepsza?

Wędka na dorsza – podstawowe informacje

Łowienie dorsza nie należy do najłatwiejszych, ryby zamieszkują bowiem otwarte wody morskie nabrzeżne, często poruszając się na dużych głębokościach. Aby złapać choć jedną sztukę, niezbędny jest więc zakup lub wypożyczenie odpowiedniej wędki morskiej, wyposażonej w dobry kołowrotek. Użycie zwykłych uniwersalnych wędek, przeznaczonych do użytku na jeziorach lub rzekach, będzie błędem, bowiem nie sprostają one wyzwaniu (ciężar przynęty), a także często bardzo niesprzyjającym warunkom atmosferycznym (wiatr i wysokie fale). Dodatkowo należy zwrócić uwagę na to, że wędka morska na dorsza różni się budową w zależności od tego, czy łowimy rybę z brzegu, czy z kutra.

Wędka na dorsza – jakie parametry wędki do połowu z kutra?

W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się wędkom na dorsza przeznaczonym do połowów z łodzi. Kijki tego typu wystawione są na bardzo duże przeciążenia, powinny być więc niezwykle wytrzymałe, tym bardziej, że dorsze nie należą do małych ryb. Wędkarze morscy zainteresowani dorszem wybierają więc dwa typy wędzisk – ciężki oraz finezyjny.
Ciężkie wędki na dorsza do połowu z kutra mierzą od 2,4 do 2,7 metra długości. Są to bardzo toporne modele, które swoją względnie niską poręczność wynagradzają jednak solidną budową, która pozwoli utrzymać rybę nawet w kiepskiej pogodzie. Ciężar wyrzutu modeli tego typu waha się w granicach od 100 do 300 gramów, co pozwala złapać na przynętę naprawdę duże sztuki ryb.
Wędki finezyjne są znacznie dłuższa i mierzą od 3 do nawet 4 metrów. Ich ciężar wyrzutu jest mniejszy, wynosi bowiem maksymalnie około 130 gramów. Rekompensują to jednak większą kontrolą nad przynętą i czułością, sprawdzą się więc w rękach doświadczonych wędkarzy.
W obu typach wędki na dorsza z kutra, specjaliści zalecają też sprawdzenie jakości wykonania przelotek. Zaleca się, by były one jak najbardziej solidnie zamontowane i posiadały porcelanowe okrycie minimalizujące tarcie podczas szybkiego nawijania żyłki.
Do wędki na dorsza z kutra dobiera się przede wszystkim kołowrotki, które zwyciężają nad multiplikatorami pod względem szybkości zwijania żyłki. Do ciężkich wędzisk najlepsze będą kołowrotki o rozmiarze 6000 lub większym. Do finezyjnych wędek wystarczą modele od rozmiarach od 5000 do 6000.
Jeżeli chodzi o żyłkę, wybieramy produkty o grubości od 0,35 do 0,50 milimetrów. Modele te nadają się do zarzucania przynęty na głębokość do około 35 metrów. Jeżeli poszukujemy dorszy w niższych partiach morza, stawiamy na bardziej wytrzymałe plecionki.
Gdy mowa wędkach na dorsza do połowu z brzegu, sytuacja wygląda nieco inaczej. Wędkarze używają w tym wypadku różnego typu modeli przeznaczonych do surfcastingu, które sprawdzą się też przy odłowie innych ryb, takich jak np. leszcze.
Sięga się tutaj zatem po względnie sztywne wędziska z bardzo elastyczną szczytówką. Odznaczają się one długością od około 4 do 5 metrów oraz dużym zasięgiem wyrzutu. Właściwości szczytówki sprawiają, że wyginający się kij bardzo wyraźnie sygnalizuje nam, kiedy ryba złapała przynętę. Poza tym, zapewnia ona odpowiednie naprężenie żyłki przy mocnym wietrze i wysokich falach. Przydatny będzie też wysoki maksymalny ciężar rzutu wędziska. Zaleca się, by wynosił on od około 150 do nawet 250 gramów, co pozwoli złapać niezwykle dorodne sztuki dorsza.
Jeżeli chodzi o kołowrotki, stawiamy na modele surfcastingowe magazynujące jak najwięcej żyłki, które jeszcze bardziej zwiększą zasięg naszego połowu. Do kołowrotka dobieramy linki surfcastingowe o grubości około 0,30 milimetrów. Niektórzy wędkarze decydują się też na modele dwukolorowe, zmieniające barwę w równych odstępach długości. Pozwalają znacznie lepiej określić dystans, jaki dzieli nas od zarzuconej przynęty.

Sezon na dorsza

Uwaga! Warto wiedzieć, że ze względu na fatalny i krytycznie niski stan populacji dorsza w Bałtyku, od 2019 roku obowiązują surowe zakazy połowu dorsza. Dotyczy to zarówno rybołówstwa przemysłowego, jak i indywidualnego. Popularne wycieczki i kutrowe kursy wędkarskie są więc oficjalnie wstrzymane. Legalnie rybę złowimy jedynie poza naszym morzem.