Data publikacji:

Jaka wędka morska sprawdzi się najlepiej?

Wędkarstwo jest dla wielu niezwykle relaksującym oraz satysfakcjonującym hobby, pozwalającym na przyjemne spędzanie czasu na świeżym powietrzu i w otoczeniu przyrody. W naszym kraju większość miłośników wędki łowi głównie w rzekach oraz jeziorach, polując najpopularniejsze gatunki ryb słodkowodnych. Istnieje jednak spora grupa pasjonatów polujących na gatunki żyjące w słonych wodach. W tym przypadku jednak trzeba uzbroić się w odpowiedni sprzęt, którego podstawą będzie dobra wędka morska, która otwiera przed wędkarzem zupełnie nowy świat oraz doświadczenia.
Jaka wędka morska sprawdzi się najlepiej?

Wędki do łowienia w morzu – co należy wiedzieć?

W morzu łowimy na dwa sposoby: z kutra albo bezpośrednio z brzegu. Obie metody mają oczywiście swoje plusy i minusy. Łowienie z brzegu nie różni się aż tak bardzo klasycznego wędkarstwa słodkowodnego i pozwala na szybki rozłożenie się z kijem, o dowolnej porze dnia lub nocy. Z drugiej strony, największe i najbardziej gatunki ryb złowimy tylko z łodzi. Jest to jednak znacznie droższe rozwiązanie, wymagające większych nakładów finansowych, zwłaszcza gdy chcemy regularnie spędzać czas na wodzie.
Na Bałtyku możemy np. wziąć udział w rejsach wędkarskich, które pozwolą nam na połowy na otwartych wodach. Osoby z większym budżetem nierzadko wybierają się też na kursy obejmujące np. wody Atlantyku i Morza Północnego, równie często wędkuje się też na egzotyczne gatunki ryb podczas podobnych wypraw organizowanych w popularnych krajach turystycznych, leżących na Karaibach, w obrębie Morza Śródziemnego, Czarnego i Czerwonego, a także w wodach południowo-wschodniej Azji.
Z zasady do wędkarstwa morskiego z łodzi wykorzystuje się specjalistyczne wędki morskie, podczas gdy w połowach z brzegu najskuteczniejsze są wędki typu surfcastingowego.

Wędki morskie do połowu z łodzi

Ponieważ wędziska przeznaczone do łowienia z kutra potencjalnie będą wystawione na ekstremalnie niesprzyjające warunki atmosferyczne, takie jak silny wiatr, deszcz oraz wysokie fale, są to zazwyczaj modele o zwiększonej wytrzymałości oraz grubości. Właściwości te pozwalają też na łowienie największych i najbardziej agresywnych ryb.
Ze względu na konstrukcję, wędki morskie dzielimy na dwie podstawowe kategorie – wędki ciężki oraz wędki finezyjne.
Wędki ciężkie mierzą od 2,4 do 2,7 metra. Ich budowa jest bardzo toporna i nawet pomimo względnej lekkości do ich obsługi trzeba się przyzwyczaić, zwłaszcza jeżeli wcześniej łowiliśmy tylko w wodach słodkich, korzystając z klasycznych i uniwersalnych wędzideł. Ciężar wyrzutu modeli tego typu waha się w granicach od 100 do 300 gramów, co pozwala złapać osobniki nawet ważące kilkadziesiąt kilogramów. Wędki ciężkie są idealnym rozwiązaniem, gdy planujemy wyprawę na dorsza.
Wędki finezyjne są natomiast nieco dłuższe, mierzą bowiem od 3 do nawet 4 metrów. Odznaczają się one mniejszym ciężarem wyrzutu, który maksymalnie wynosi około 130 gramów. W zamian tego są znacznie czulsze i pozwalają wędkarzowi na znacznie skuteczniejszą kontrolę nad przynętą, co docenią zwłaszcza weterani morskich połowów.
W przypadku obu typów wędek przynętę zarzuca się metodą trollingową, oznacza to, że jest ona ciągnięta wraz z płynącym kutrem. O sukcesie decyduje więc tu nie tylko doświadczenie wędkarza, ale również sposób, w jaki prowadzony jest statek.
Wędki morskie do łodzi korzystają z wytrzymałych kołowrotków o rozmiarach od 5000 do 6000. Zapewniają one wysoką szybkość zwijania żyłek lub plecionek, co jest niezwykle ważne wówczas, gdy liczymy na złapanie ryby na dużej głębokości. Z racji ogromnych przeciążeń podczas ściągania przynęty ze zdobyczą specjaliści zalecają też, by zwrócić uwagę na konstrukcję przelotek kijków. Warto, by były one zabezpieczone porcelanową powłoką ochronną zmniejszającą tarcie.

Wędki do połowu z wybrzeża morza

Do połowu z wybrzeża wykorzystujemy wędki przeznaczone do metody surfcastingowej. Są to bardzo duże modele o długości do 4 do nawet 5 metrów, które ustawia się zazwyczaj na piaszczystych plażach lub klifach. Wędziska te są dość sztywne, ponieważ muszą sprostać dużemu wiatrowi oraz falom. Wykonuje się je z włókien szklanych lub węglowych. Ich szczytówka jest zazwyczaj bardzo elastyczna, dzięki temu wyraźnie sygnalizuje wędkarzowi o tym, że ryba złapała przynętę.
Wędki morskie surfcastingowe umożliwiają wykonywanie dużych rzutów, pozwalających dotrzeć z przynętą nawet na odległość blisko 200 metrów od brzegu. Zazwyczaj ich ciężar wyrzutu zamyka się w granicach 100-200 gramów.
Do kija dopasowujemy także odpowiednio pojemny kołowrotek, który pomieści setki metrów żyłki. Bardzo często dla wygody wędkarze stosują tutaj dwukolorowe linki, które posiadają znaczniki ich długości. Za ich sprawą łatwo określa się dystans dzielący nas od celu.