Data publikacji:

Wakacje samemu. 5 rad, jak spędzić urlop w pojedynkę

Choć samotne podróżowanie to żadna nowość, wzbudza niemałe zainteresowanie. Czy urlop w takim stylu dedykowany jest tylko osobom samotnym? Oczywiście, że nie! Wakacje w pojedynkę mogą być ciekawym doświadczeniem – wystarczy, że dobrze się do nich przygotujesz. Dziś radzimy, jak to zrobić.

Samotne podróżowanie: zalety

O ile osoby mieszkające same, samotnie wychodzące do kina czy na imprezy nie budzą większych kontrowersji, o tyle samotni turyści są często kojarzeni jednoznacznie – jako osoby, które nie mają wyboru i muszą wybrać się na urlop w pojedynkę. Warto zerwać z tym stereotypem: samotne wakacje to doskonała forma „resetu” dla każdego, a także możliwość wykształcenia śmiałości i odwagi. Decyduje się na nie coraz więcej młodych matek, które potrzebują wytchnienia od prowadzenia domu, jak również starszych ludzi, którzy w podróży chcą zaznać czegoś zupełnie nowego. Jeśli więc zastanawiasz się nad samotnym urlopem – nie bój się i już dziś zacznij go planować.

Jak zorganizować samotną podróż?

1. Wybierz formę podróżowania
Powinna ona zależeć od tego, jak lubisz spędzać wakacje. Niejedna osoba wybierze całkowicie samodzielny wyjazd, podczas którego sama zaplanuje sobie czas od A do Z. Podróż z biurem podróży też ma swoje zalety: wyjeżdżasz sam, ale twój urlop jest w większości zorganizowany, zabezpieczony, a niejednokrotnie bardziej korzystny finansowo. Dodatkowo, pomimo wyjazdu bez rodziny i znajomych, podróżując z biurem podróży szybko zyskujesz możliwość zawiązania nowych znajomości.

2. Wybierz miejsce podróży
Skoro wyjeżdżasz sam, możesz dobrać destynację zupełnie dowolnie – nie musisz przejmować się tym, że warunki muszą odpowiadać twojemu partnerowi, dzieciom, przyjaciołom. Cichy zakątek, w którym króluje natura, a może wielkie miasto i nocne życie? Wybór należy do ciebie. Jeśli jesteś osobą ceniącą sobie relaks w ciszy, wakacje na wyspie okażą się strzałem w dziesiątkę. A może lubisz aktywny wypoczynek i poznawanie miejscowych zabytków? Skorzystaj z oferty wycieczek objazdowych.

3. Zapoznaj się z lokalną kulturą
Ostrożności nigdy za wiele – zwłaszcza, jeśli wyjeżdżasz daleko, dowiedz się co nieco o lokalnych zwyczajach i o tym, jak nie popełnić faux paux. Choć warto być serdecznym wobec tubylców, kieruj się zasadą ograniczonego zaufania – samotnie podróżujący częściej padają ofiarami przestępstw, takich jak np. kradzieże. Jeśli jesteś osobą otwartą i przyjazną, bez wątpienia poznasz ludzi podobnych sobie; trzeba być jednak gotowym i na to, że nie wszyscy będą ci przychylni.

4. Zadbaj o kontakt z bliskimi
Podróżniczy egoizm przede wszystkim – jeśli więc chcesz odciąć się całkowicie od codziennego życia, które pozostawiasz w domu, zrób to śmiało. Nie oznacza to jednak, że powinieneś rezygnować z środków łączności – na wszelki wypadek zabierz ze sobą telefon. Kontakt telefoniczny czy poprzez Facebooka w wielu sytuacjach może okazać się bardzo przydatny.

5. Mierz siły na zamiary
Jeśli jesteś zaprawionym podróżnikiem, nawet samotny rejs dookoła świata nie będzie ci straszny. Jeśli jednak są to twoje pierwsze wakacje z pojedynkę – rozkręcaj się stopniowo. Zacznij od samotnego wyjazdu na terenie kraju, stopniowo poszerzając horyzonty. Nie ma potrzeby od razu rzucać się na głęboką wodę – najpierw upewnij się, że samotne wyjazdy to coś, co sprawia ci przyjemność.
Samotne podróżowanie może być ciekawe, inspirujące i rozwijające. Grunt to odpowiednie przygotowanie! Byłeś już na samotnych wakacjach? A może właśnie je planujesz? 
Zdjęcie: Enavto Elements