Data publikacji:

Najpiękniejsze miejsca w Polsce, czyli jakie są najpiękniejsze miejsca w Polsce

W naszym kraju jest bardzo wiele miejsc, które warto odwiedzić. Imponujące zabytki, malownicze krajobrazy, urokliwe miasta oraz zapierające dech w piersiach dzieła natury – wcale nie trzeba wyjeżdżać za granicę, by je zobaczyć! Z poniższego tekstu dowiesz się, jakie są najpiękniejsze miejsca w Polsce, choć z pewnością taka lista mogłaby być o wiele dłuższa. 
najpiękniejsze miejsca w polsce

Poznaj najpiękniejsze zakątki Polski 

Mamy szczęście żyć w kraju o różnorodnym ukształtowaniu terenu, ze wspaniałymi dziełami przyrody. Idealne miejsca dla siebie znajdą tu z łatwością miłośnicy wspinaczek górskich, spływów kajakowych czy spacerów po dzikich lasach. Morze, jeziora, rzeki tworzą niezwykły klimat i pozwalają na różne aktywności, ale też spokojny odpoczynek. Ciężko byłoby więc wskazać np. 7 czy 10 najpiękniejszych miejsc w Polsce, ponieważ samych górskich krajobrazów, które zapierają dech w piersiach, jest z pewnością więcej. Warto szukać swoich ulubionych zakątków na mapie naszego kraju, a żeby łatwiej było zacząć, dobrze jest sprawdzić kilka polecanych miejsc. 
Do najpiękniejszych miejsc w Polsce z pewnością należą: 
 • Zamek w Mosznej – znajdujący się w województwie opolskim zamek sprawia ogromne wrażenie, przypomina bowiem bajkowy pałac, niczym wyjęty z filmów lub baśni o czarodziejach czy rodzinach królewskich. Obecnie pełni funkcję hotelu, w pięknych komnatach można się więc przespać, ale zamek umożliwia także zwiedzanie, na co warto się zdecydować. 
 • Góry Stołowe – idealny na spokojne spacery i wspinaczkę Park Narodowy Gór Stołowych należy do najpiękniejszych miejsc w Polsce na weekend. Warto wybrać się tam na kilka dni, aby mieć czas na zapoznanie się z tym pełnym tajemniczej przyrody terenem. Dzikie lasy ze skałami o różnych kształtach tworzą niemal mistyczny klimat, zwłaszcza wczesnym rankiem, gdy miejscami unosi się delikatna mgła. 
 • Morskie Oko i Dolina Pięciu Stawów w Tatrach – w obu tych miejscach czekają na przybyłych zachwycające widoki. Morskie Oko zadziwia nieskazitelnie przejrzystą wodą. Jest to jedno z nielicznych jezior górskich o naturalnym zarybieniu. Dolina Pięciu Stawów łączy polodowcowe stawy, które gwarantują piękne widoki. 
 • Puszcza Białowieska – malownicze tereny Białowieskiego Parku Narodowego pozwalają się wyciszyć i zrelaksować. Podczas spacerów można spotkać żubry – niezwykle majestatyczne zwierzęta. 
 • Giżycko na Mazurach – wymarzone miejsce dla miłośników żeglarstwa, szant i pięknych widoków. Rejsy po zjawiskowych jeziorach to niezapomniane chwile, które z przyjemnością się wspomina nawet po latach. 
 • Bieszczady – bez wątpienia można tam spotkać najpiękniejsze widoki w Polsce, zwłaszcza jesienią, gdy lasy bukowe ozłacają się i czerwienią. Swój niesamowity klimat Bieszczady zawdzięczają m.in. Połoninie Caryńskiej i Połoninie Wetlińskiej. Po wejściu na wysokość około 1050 m n.p.m. można spacerować odsłoniętymi połoninami, podziwiając relaksujący, malowniczy krajobraz rozpościerający się niżej.
 • Najpiękniejsze miejsca w Polsce nad morzem

  Wymieniając najpiękniejsze miejsca w Polsce, trzeba wyróżnić też okolice Morza Bałtyckiego. Gdzie warto pojechać, będąc na Pomorzu? 
 • Mierzeja Helska – łączy dwa wyjątkowe krajobrazy: z jednej strony podziwiać można Zatokę Gdańską, a z drugiej otwarty Bałtyk. Klimat dopełnia niezwykła przyroda i wiele atrakcji sportowych. 
 • Klif Orłowski w Gdyni – miejsce, w którym można zobaczyć jedne z najpiękniejszych widoków w Polsce o każdej porze roku, zarówno z plaży, spoglądając na pełen roślinności klif, jak i z jego szczytu, skąd widać morze oraz kilometry plaż. 
 • Trzęsacz – niewielka wieś na zachodnim wybrzeżu, którą warto odwiedzić dla pięknej plaży i romantycznych ruin kościoła gotyckiego, mieszczących się na nietypowych urwiskach. 
 • Świnoujście – w którym znajduje się jedna z najszerszych plaż w kraju oraz klimatyczna latarnia morska. Miejsce warte uwagi również dzięki bujnej przyrodzie Wolińskiego Parku Narodowego. 
 • Polska – najpiękniejsze miejsca, które trzeba znać 

  Polskę odwiedzają miliony turystów każdego roku, poznając miejsca ważne ze względu na naszą historię, różnorodne krajobrazy, wyjątkowe zabytki i świetne atrakcje. Wybierając najpiękniejsze miejsca w Polsce, nie sposób pominąć tych najbardziej znanych i cenionych, zarówno wśród naszych rodaków, jak i zagranicznych gości, punktów na mapie kraju. 
 • Kraków – jedno z najważniejszych dla naszej historii miast. Była stolica Polski z ciekawymi zabytkami architektury i centrum wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z pewnością warto odwiedzić m.in. Sukiennice, Bazylikę Mariacką, Zamek na Wawelu czy Planty.
 • Kopalnia Soli Wieliczka – która swoje piękno skrywa pod ziemią. Kopalina jest bardzo klimatycznym miejscem, w którym zobaczyć można, jak kiedyś wydobywano sól; na zwiedzających czekają też solne rzeźby i dekoracje z kryształów soli. Wieliczka wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 • Łazienki w Warszawie – miejsce na spokojny spacer w stolicy. Letnia rezydencja dawnych polskich władców zachwyca swoim pięknem o każdej porze roku. 
 • Ostrów Tumski we Wrocławiu – bardzo klimatyczne, romantyczne miejsce, po którym warto się przespacerować, będąc w stolicy Dolnego Śląska. Szczególne wrażenie robi wieczorem, kiedy latarnik zapala po kolei uliczne latarnie, a w Odrze odbija się panorama miasta. Zakochani koniecznie powinni odwiedzić Most Tumski, gdzie przez wiele lat pary zawieszały kłódki na znak swojej miłości. 
 • Główne Miasto w Gdańsku, czyli piękna starówka, na której znajduje się Bazylika Mariacka – największy ceglany kościół na świecie, Fontanna Neptuna, Brama Żuraw oraz kolorowe mieszczańskie kamienice.
 • Zdjęcie: Envato Elements
  Rita Turbiarz
  Rita Turbiarz

  Chętnie piszę o tematach związanych ze zdrowiem, aktywnością fizyczną, dbaniem o dom i ogród oraz o ciekawych książkach, filmach i grach (dla dużych i małych), chociaż spod mojego pióra wychodzi o wiele więcej. Gdy już oderwę się od klawiatury, to ćwiczę jogę, staram się coraz lepiej poznawać roślinną kuchnię i marzę o własnym psiaku – może kiedyś!